بلاگ بلومیک

نگهداری از زامیفولیا

نگهداری از زامیفولیا
گیاهان کم نگهداری زامیفولیا که با برگ‌های براق، پهن و بیضی شکل به سمت بالا شلیک می‌کنند و به سرعت در خانه در داخل خانه رشد می‌کنند. این گیاه به طور بومی در شرق آفریقا، یعنی زنگبار و تانزانیا رشد می‌کند. به این گیاهان به دلیل برگ‌های مومی و بی‌لکه‌شان که به رنگ سبز تیره هستند، سنگ‌های زنگبار نیز می‌گویند. گاهی اوقات حتی ممکن است این گیاهان مصنوعی به نظر برسند.
گیاهان کم نگهداری زامیفولیا که با برگ‌های براق، پهن و بیضی شکل به سمت بالا شلیک می‌کنند و به سرعت در خانه در داخل خانه رشد می‌کنند. این گیاه به طور بومی در شرق آفریقا، یعنی زنگبار و تانزانیا رشد می‌کند. به این گیاهان به دلیل برگ‌های مومی و بی‌لکه‌شان که به رنگ سبز تیره هستند، سنگ‌های زنگبار نیز می‌گویند. گاهی اوقات حتی ممکن است این گیاهان مصنوعی به نظر برسند.

مراقبت از زامیفولیا

گیاهان زامیفولیا به عنوان گیاهان آپارتمانی کم نگهداری و مراقبت آسان شناخته می شوند که حتی کسانی که در باغبانی بسیار مبتدی هستند می توانند با حداقل مراقبت آن‌ها را زنده نگه دارند. تمام نیاز این گیاهان نور کافی و آبیاری مناسب هر دو هفته یک بار است. با این حال، زیاد نگران فراموش کردن آبیاری گیاه خود نباشید – این گیاهان از ریزوم‌هایی رشد می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند آب را در زیر خاک ذخیره کنند و آن‌ها را به گیاهانی مقاوم به خشکی تبدیل می‌کند.
اگرچه در آفریقا در فضای بیرون خانه رشد می‌کند، اما بهتر است در مکان‌های دیگر در داخل خانه رشد کند. اگر می‌خواهید آن را در خارج از خانه بکارید، آن را در ظرفی بکارید که می‌توانید با سرد شدن دما آن را به داخل خانه بیاورید.
زامیفولیاها دارای برگ‌های براق طبیعی هستند که با تجمع گرد و غبار کدر می‌شوند. هرگز برگ‌های آن را با پاک کننده‌های برگ تجاری موجود در بازار تمیز نکنید، زیرا منافذ گیاه را مسدود می‌کند. در عوض، گرد و غبار را با یک دستمال نم‌دار و مرطوب به آرامی پاک کنید تا درخشندگی آن را برگردانید.

نور

زامیفولیاها نسبت به طیف وسیعی از شرایط نوری متحمل هستند، که آن‌ها را برای رشد در محیط داخلی مناسب می‌کند. این گیاهان می‌توانند در شرایط کم نور رشد کنند. هنگامی که گیاه را در داخل خانه قرار می‌دهید، یک نقطه نور روشن و غیرمستقیم را ترجیحا در اتاقی با پنجره‌های رو به جنوب انتخاب کنید. از نور مستقیم خورشید بپرهیزید، زیرا می‌تواند برگ‌های گیاهان شما را بسوزاند.

خاک

زامیفولیا در مورد محیط گلدان خود تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشد، خیلی حساس نیست. اکثر مخلوط‌های استاندارد گلدان باید برای گیاه شما کافی و مناسب باشد. در صورت نیاز به زهکشی اضافی، مخلوط کردن پرلیت یا شن کمک خواهد کرد.

آب

این گیاهان به شدت به خشکی مقاوم هستند و به دلیل ریزوم‌های ضخیم خود می‌توانند آبیاری کم را تحمل کنند. به طور کلی باید گیاه زامیفولیا را پس از خشک شدن کامل خاک آبیاری کنید – معمولاً هر دو هفته یک بار، بسته به شرایط رشد آن‌ها. بهتر است گیاه خود را کمتر آبیاری کنید تا اینکه به آن آب زیاد بدهید. هنگام آبیاری، خاک را کاملا خیس کنید تا آب از سوراخ زهکشی ته گلدان خارج شود. از شر آب اضافی خلاص شوید.

دما و رطوبت

میانگین عادی دما و رطوبت خانگی برای زامیفولیا قابل قبول است. این گیاهان دمای سرد را به خوبی تحمل نمی‌کنند، بنابراین از قرار دادن گیاه خود در مکانی در معرض باد یا مناطق سرد خانه خودداری کنید. زامیفولیاها به شرایط خیلی مرطوب نیاز ندارند، اما اگر هوای خانه شما خشک است، با خرید یک مرطوب کننده هوا یا قرار دادن گلدان در بالای سینی پر از سنگریزه و آب، رطوبت اطراف گیاه خود را افزایش دهید.

کود

این گیاهان معمولاً برای رشد نیازی به کوددهی منظم ندارند. با این حال، اگر می‌خواهید اندازه یا بنیه گیاه خود را افزایش دهید، گیاه خود را با کود گیاهی به صورت یک تا دو بار در طول فصل رشد فعال آن، کود دهید.
نگهداری از زامیفولیا

انواع زامیفولیا

• Raven : گونه‌ای نسبتاً جدید که با شاخ و برگ‌های بنفش تیره – بلوطی مشخص می‌شود.
• Lucky Variegated : با شاخ و برگ سبز رنگارنگ با سفید و زرد مشخص می‌شود. اگر نور کافی به آن داده نشود، رنگ‌های روشن آن محو می‌شود.

• Zamicro : یک نسخه کوتوله از خانواده زامیفولیا با ساقه‌های کوتاه‌تر و برگ‌های کوچک‌تر

تکثیر زامیفولیا

زامیفولیاها به دو روش اصلی تکثیر می‌شوند: از طریق تقسیم و قلمه ساقه. تکثیر از طریق تقسیم ساده‌ترین راه برای ایجاد گیاهان بیشتر است.
تکثیر با قلمه‌های ساقه بیشتر از تکثیر از طریق تقسیم طول می‌کشد و ممکن است لازم باشد شش تا نه ماه صبر کنید تا ریشه‌ها شروع به رشد کنند.
  1. کل ساقه، از جمله برگچه‌ها را با استفاده از ابزار برش استریل شده و تیز ببرید.
  2. برگ‌های پایینی ساقه را جدا کرده و ساقه را در یک شیشه آب قرار دهید.
  3. در نور غیرمستقیم قرار دهید. ریشه‌ها باید در چند ماه شکل بگیرند. برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها، آب را هر هفته عوض کنید.
  4. هنگامی که ریشه رشد قابل توجهی کرد، گیاه را در ظرفی پر از خاک مخلوط گلدان قرار دهید.
کاشتن در گلدان و تعویض گلدان زامیفولیا​

کاشتن در گلدان و تعویض گلدان زامیفولیا

گلدان زامیفولیا فقط زمانی باید تعویض شود که اندازه آن نسبت به ظرف گلدان خود رشد بیشتری کرده باشد. زمانی که می‌بینید ریشه‌ها در زیر خاک به لبه ظرف فشار می‌آورند یا شکل ظرف را تاب می‌دهند، تعویض گلدان لازم است.
مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، معمولاً ایده خوبی است که برای کاشت مجدد گیاهان تا بهار یا تابستان صبر کنید، زیرا آن‌ها بهتر می‌توانند در طول دوره رشدشان اختلال را تحمل کنند. یک گلدان با اندازه بزرگتر و با سوراخ‌های زهکشی فراوان برای گیاه خود انتخاب کنید.

مشکلات رایج زامیفولیا

یک مشکل رایج در زامیفولیاها میزان آب دریافتی گیاه است. اگر برگ‌ها ریزش می‌کنند، یعنی گیاه کم آب شده و به آب نیاز دارد. اگر برگ‌ها به طور همزمان زرد شوند و بریزند برعکس است؛ یعنی باید به گیاه آب بیشتری بدهید. اگر بالای خاک (تقریباً به اندازه طول انگشت شما) خشک است، گیاه برای آب آماده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *