بلاگ بلومیک

چرا گیاهان آپارتمانی زرد می‌شوند؟

چرا گیاهان آپارتمانی زرد می‌شوند؟

زرد شدن برگ‌های گیاهان آپارتمانی شما ناامید کننده است. گاهی اوقات علت واضح است، به این معنی که شما می‌توانید بلافاصله آن را تشخیص داده و برطرف کنید. مواقع دیگری وجود دارد که مشکل بیشتر یک راز است. در این موارد، باید سعی کنید هر بار یک چیز را تغییر دهید تا زمانی که در گیاه خود بهبود پیدا کنید.

هنگامی که یک برگ کاملاً زرد می‌بینید، باید آن را با استفاده از یک ابزار برش استریل از گیاه خود جدا کنید. حذف برگ به گیاه اجازه می‌دهد تا مواد مغذی خود را روی برگ‌های سالم متمرکز کند. یک برگ زرد کلروفیل (رنگدانه) خود را از دست داده است و حتی پس از اصلاح مشکل نمی‌تواند دوباره سبز شود. نگران نباشید، اگر گیاه سلامت خود را به دست آورد، ممکن است در فصل رشد بعدی برگ‌های جدید در بیاورد.
لازمه‌ی رشد گیاهان همیشه صبر است. تمام تلاش خود را برای از بین بردن این دلایل رایج برای زرد شدن برگ‌ها انجام دهید، سپس منتظر بمانید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد. برای یافتن دلایل زرد شدن برگ‌های گیاه داخل خانه، بهتر است مطالبی در رابطه با چگونگی رفع زردی گیاهان خانگی، و اینکه چگونه زردی در نواحی مختلف گیاه می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند، بخوانید.

فشار رطوبت

آبیاری بیش از حد یا آبیاری کمتر از حد نیاز، رایج‌ترین مشکلی است که برگ‌های گیاه داخل خانه زرد می‌شوند. در گیاهان گلدانی، بسیار مهم است که فقط به اندازه نیاز گیاه آبیاری کنید.
اگر گیاهی با برگ های زرد دارید، خاک گلدان را بررسی کنید. خشک است؟ خیس مانده است؟
اگر گیاهان آب کافی دریافت نکنند، برای جلوگیری از تعرق (در اصل روش عرق کردن گیاه) برای حفظ آب، برگ‌ها را رها می‌کنند. با این حال، قبل از افتادن، برگ‌ها معمولاً زرد می‌شوند، گاهی اوقات در نوک‌ها و گاهی با لکه‌های قهوه‌ای. اگر خاک خشک است و این اتفاق می افتد، بهتر است گیاه را در برنامه آبیاری منظم قرار دهید.
آب زیاد می‌تواند به همان اندازه برای برگ‌ها مضر باشد. هنگامی که خاک به خوبی زهکشی نمی‌کند، مصرف بیش از حد آب خاک را غرقاب می‌کند و سیستم ریشه می‌تواند به معنای واقعی کلمه غرق شود. بدون اکسیژن، ریشه‌ها شروع به مردن می‌کنند.

تغییر سن طبیعی

با افزایش سن بسیاری از گیاهان، برگ های پایینی زرد شده و می‌ریزند. این به سادگی یک بخش طبیعی از رشد آن‌ها است.
در این مورد، نگران نباشید. اگر گیاه بیش از حد ساقدار شد، ساقه اصلی را کوتاه کنید تا رشد جدید ایجاد شود و برگ‌ها زیاد و قوی شوند.

شرایط هوایی سرد

بادهای سرد روی گیاهان استوایی اغلب باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. این با دوره‌های کوتاه قرار گرفتن در معرض سرمای شدید متفاوت است که باعث قهوه‌ای شدن کامل شاخ و برگ یا ایجاد لکه‌های شفاف و کم رنگ بین رگبرگ‌ها می‌شود.اگر گیاه شما در تابستان در نزدیکی دریچه تهویه مطبوع یا در زمستان در نزدیکی پنجره هوا قرار دارد، آن را به مکانی با تلاطم هوای کمتر منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید آیا برگ‌های زرد بیشتر می‌شوند یا خیر. همچنین ایده خوبی است که برای افزایش رطوبت، هوای اطراف گیاهان خود را مرطوب کنید و یا برگ‎های آن‌ها را مه پاشی کنید.

کمبود نور

گیاهانی که نور بسیار کمی دریافت می‌کنند، اغلب قبل از اینکه برگ‌ها ریزش کنند، روی برگ های پایین شروع به زرد شدن می‌کنند. اگر این مشکل شماست، سرنخی وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن باشید.

گیاهی که به دلیل کمبود نور زرد می‌شود، معمولاً در سمتی که از منبع نور دور شده است زرد می شود. به عنوان مثال، برگ‌های نزدیک پنجره، تمام نور را دریافت می‌کنند و مسیر طرف مقابل را برای گرفتن نور مسدود می‌کنند. یک راه عالی برای رفع این مشکل این است که گلدان را هفته‌ای یک بار کمی بچرخانید تا همه طرف‌ها به نور طبیعی دسترسی داشته باشند.
اگر اینطور است، گیاه را به مکان آفتابی‌تر منتقل کنید و ببینید چگونه عمل می‌کند. اگر نور طبیعی از پنجره شما سخت و کم به داخل می‎آید – به خصوص در زمستان – ممکن است نیاز داشته باشید که یک یا دو چراغ مصنوعی گیاهی نصب کنید.

کمبود مواد مغذی

اگر گیاه تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند، ممکن است برگ‌های گیاه زرد شوند. در صورت استفاده از آب سخت یا کمبود نیتروژن، این موضوع می‌تواند به دلیل کلسیم بیش از حد در آب باشد. اگر مشکل این باشد، ممکن است اولین برگ‌های گیاه زرد شوند. در موارد دیگر، ممکن است متوجه یک الگوی غیرعادی برای زرد شدن شوید. به عنوان مثال، سیاهرگ‌ها ممکن است تیره بمانند در حالی که بافت بین آن‌ها زرد می‌شود. مواد مغذی مورد نیاز یک گیاه بر اساس گونه متفاوت است و برخی از آن‌ها نسبت به سایرین در این مورد حساس‌تر هستند.
مهم است که مشکل را به درستی تشخیص دهید، در غیر این صورت ممکن است گیاهی را بکشید. اینکه بتوانید دقیقاً نیازهای گیاه خود را مشخص کنید بسیار کمک خواهد کرد. این اتفاق به شادابی و سلامت گیاهان شما بسیار کمک می‌کند.
چرا گیاهان آپارتمانی زرد می‌شوند؟

عفونت ویروسی

اگر گیاه شما عفونت ویروسی داشته باشد، ممکن است به صورت لکه‌دار ظاهر شود و لکه‌های زرد روی برگ‌ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با تغییر شکل برگ‌ها و ساقه‌ها و همچنین تغییر رنگ گل‌ها همراه باشد. عفونت‌های ویروسی در گیاهان ممکن است قابل درمان نباشند و می‌توانند همه گیاهان حساس اطراف را آلوده کنند. گیاهان همسایه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گسترش آن مهار شده است. شما می‌توانید اقدامات لازم را برای نجات گیاه انجام دهید، اما ابتدا باید سعی کنید ویروس را شناسایی کنید. برخی از درمان‌ها می‌توانند شامل قارچ کش‌ها باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به حذف قسمت‌های سالم و تکثیر داشته باشند. در حالی که اگر این گیاه مورد علاقه شما باشد ممکن است برایتان سخت و دردناک باشد، اما باید گیاهانی را که نمی‌توانید به سلامتی برگردانید دور بریزید. قبل از استفاده بر روی گیاهان دیگر، ابزارهای هرس یا گلدان را بشویید و استریل کنید.

آفات

اگر هوای داخل خانه شما خشک است، گیاهان شما ممکن است از آفات رنج ببرند. حشرات گیاهی، مانند شته‌ها و کنه‌های عنکبوتی، ممکن است شیره‌های شاخ و برگ‌های شما را بکشند و با ایجاد لکه‌های تغییر رنگ، آن‌ها را زرد کنند.
زیر برگ‌ها را برای هر گونه نشانه‌ای از تارهای ریز که می‌تواند نشان دهنده آفات باشد بررسی کنید. شته‌ها و کنه‌های عنکبوتی را با صابون حشره کش از بین ببرید. همچنین می‌توانید سطح رطوبت اطراف گیاهان آپارتمانی خود را با یک مرطوب کننده افزایش دهید یا یک سینی یا کاسه کم عمق را با سنگریزه و آب پر کنید و برای رطوبت بیشتر گیاهان را روی آن قرار دهید.

تعویض گلدان

تعویض گلدان گیاهی که به یک خانه جدید نیاز دارد می‌تواند آن را تحت فشار قرار دهد و منجر به زرد شدن برگ‌ها شود. این یک روش عادی است که گیاه نشان می‌دهد که در تلاش است در محیط جدید خود مستقر شود. اگر گلدان گیاه کاملا سالمی را که به خانه آورده‌اید عوض کنید ممکن است ناگهان برگ‌های آن زرد شده و بریزند.
بهترین کاری که می‌توانید در این مورد انجام دهید این است که به گیاه خود زمان بدهید تا ریشه‌ها در آن مستقر شوند و منبع مواد مغذی خود را در خاک جدید پیدا کنند. در این مدت به گیاه خود کود ندهید. اگر گیاه جدیدی را به خانه آورده‌اید، حدود یک هفته پیش از تعویض گلدان آن صبر کنید تا به آن فرصت دهید تا با خانه شما سازگار شود.
امیدواریم دلایل زرد شدن برگ‌های گیاهان خانگی خود را در موارد گفته شده پیدا کنید و موفق شوید پیش از آن که گیاه از دست برود آن را احیا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *