بلاگ بلومیک

انواع گل میخک

انواع گل میخک
میخک در لغت به معنای گل های خدایان است و در رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارد. گل های میخک بسیار معطر هستند و خواص دارویی بسیار زیادی دارند. از مهم ترین خواص دارویی میخک می توانیم به درمان بیماری های مغزی ، تسکین مشکلات اعصاب و رفع مشکلات عروقی اشاره کنیم. همچنین انواع گل میخک کاربرد گسترده ای در ساخت داروهای بی حس کننده موضعی و آرام بخش ها دارند.
تنوع گونه های میخک موجود در جهان بسیار زیاد است ؛ به طوریکه سالیانه نزدیک به 10 گونه جدید میخک شناسایی می شود. تا کنون نزدیک به 300 گونه میخک معرفی و ثبت شده است که آن ها را بر اساس اندازه ، در سه گروه اصلی تقسیم بندی کرده اند. در ادامه این مقاله ، قصد داریم به انواع گل میخک و روش نگهداری آن ها اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با 3 نوع اصلی میخک

همانطور که پیش از این گفتیم ، میخک ها را بر اساس اندازه در 3 گروه اصلی قرار می دهند.
 1. گل های بزرگ ، با یک گل در هر ساقه
 2. گل هایی با ساقه کوتاه ، با چند گل کوچکتر در هر ساقه
 3. کوچکترین نوع میخک ، گل های میخک کوتوله
گل های درشت که به تعداد یک عدد بر روی هر ساقه وجود دارند ، مناسب ترین نوع برای نگهداری به عنوان گل شاخه بریده هستند. انواع مختلفی از گل میخک با اندازه درشت وجود دارند که می توان آن ها را به مدت دو تا سه هفته در گلدان آب نگهداری کرد. البته اگر شرایط نگهداری انواع گل میخک در گلدان آب را بدانید می توانید این زمان را افزایش دهید.

چگونگی نگهداری گل میخک شاخه بریده در گلدان آب

برای نگهداری انواع گل میخک در گلدان آب باید شرایط محیطی ایده آل برای بقای آن ها را فراهم کنید. برای مثال:
 • پیش از قرار دادن گل ها درون گلدان ، آن را با آب و صابون بشویید.
 • آب گلدان را روزانه تعویض کنید.
 • گلدان را در محیطی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.
 • گلدان را از میوه های رسیده دور نگه دارید.
 • برگ ها و گل های پژمرده را جدا کنید و دور بیندازید.
 • یک قاشق چایخوری شکر به آب گلدان اضافه کنید.
 • برای پر کردن آب گلدان از آب فاقد کلر استفاده کنید.
 • هر چند شب یکبار گلدان را به مدت 6 تا 8 ساعت درون یخچال بگذارید.

مدت زمان ماندگاری هر کدام از انواع میخک در آب چقدر است؟

طول عمر گل های شاخه بریده رابطه مستقیمی با نحوه نگهداری آن ها دارد. برای مثال اگر یک دسته گل میخک را در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار دهید ؛ پس از گذشت چند ساعت کاملا پژمرده می شوند و از بین می روند. با این حال اگر اصول نگهداری از گل های شاخه بریده در گلدان را بدانید می توانید آن ها را به مدت دو تا سه هفته نگهداری کنید. البته میخک های کوچکی که چند لایه گلبرگ دارند ، حدودا دو هفته دوام می آورند.

معرفی چند گونه از مشهورترین انواع گل میخک

میخک قرنفلی یا همان Dianthus Caryophyllus
وقتی اسم میخک می آید تصویر میخک قرنفلی در ذهن بسیاری از افراد نقش می بندد. به این علت که شناخته شده ترین گونه گل میخک ، همین نوع است. این گونه ، با رنگ های مختلفی از جمله صورتی ، سفید ، قرمز و نارنجی در طبیعت وجود دارد. این نوع میخک از همان گذشته در مناطق مختلفی مورد کشت قرار می گرفت ؛ برای همین نمی توان خاستگاه آن را به طور دقیق مشخص کرد. اگر قصد کاشتن این میخک را دارید ، بهتر است گلدان را در مقابل تابش مستقیم آفتاب بگذارید. علاوه بر این ، رشد میخک قرنفلی در خاک خنثی یا قلیایی بیشتر از خاک های اسیدی است. انواع مختلف میخک قرنفلی شامل موارد زیر است:
 • موشک قرمز
 • جینا پورتو
 • سالمونی رنگ
 • رومئو توری
 • گرنادین پادشاه سیاه
 • وینا رنگارنگ

دیانتوس بارباتوس

انواع گل میخک
دیانتوس بارباتوس یا همان ویلیام شیرین Dianthus barbatus – Sweet william
این نوع میخک در همان سال اولی که کاشته می شود ، جوانه زده و رشد می کند. اما شکوفه زدن و گلدهی را از سال دوم آغاز خواهد کرد. دیانتوس بارباتوس به سرعت با هر شرایط آب و هوایی سازگار می شود ؛ بنابراین می توانید آن را در هر مکانی بکارید. شکوفه های این گل به صورت خوشه ای است و با رنگ های صورتی ، سفید ، قرمز و گلبهی شکوفا می شوند. گل های دیانتوس بارباتوس عموما پنج گلبرگ دارند و بسیار معطر هستند. البته این بو و رایحه ی تند ، تاثیر زیادی در جذب حشرات و پرندگان دارد.
انواع گل میخک دیانتوس بارباتوس عبارتند از:
 • آسیاتیکوس
 • میخک های کوتوله ( این نوع شامل گونه پینوکیو و وی ویلی می شود. )
 • گونه های میخک بلند
 • گونه های میخک متوسط
 • گونه های تلفیقی
 • اسکارلت بیوتی

صورتی چدار Cheddar pinks

انواع گل میخک
صورتی چدار از سال 1975 به یک گونه محافظت شده در بریتانیا تبدیل شد. این نوع از گل های میخک ، چند ساله هستند و از اواخر خرداد تا اوایل مهر شکوفا می شوند. تعداد گل های صورتی چدار در هر ساقه بسیار زیاد است. به همین علت مانند یک پوشش گسترده ، مکانی که در آن کاشته شده را در بر می گیرد. گل های این نوع میخک به رنگ صورتی بوده و بسیار معطر هستند. در تصویر زیر می توانید گل های صورتی چدار را مشاهده کنید. همانطور که می بینید ؛ یک ویژگی بارز این نوع گل میخک ، داشتن پنج گلبرگ با دندانه های متعدد و زیگزاگی است.

دیانتوس دلتوئید صورتی Dianthus deltoids (Maiden Pinks) –

انواع گل میخک
میخک های دلتوئید به رنگ های قرمز و سفید ، در ماه های تابستان شکوفا می شوند. گل های این نوع میخک ، اندازه نسبتا کوچک و تعداد بسیار بالایی در هر بوته دارند. مایدن پینک هم مانند سایر انواع گل میخک ، بسیار معطر بوده و بسیاری از حشرات و پرندگان را به سمت خود می کشاند. برگ های تیز و سوزنی شکل دلتوئید ، به خوبی در میان شکوفه های پرزدار و مخملی پنهان می شوند. مشهورترین انواع گل میخک دلتوئید دارای شکوفه های سفید ، صورتی و قرمز با یک حلقه زرشکی در میانه ی خود هستند. دو گونه دیگر میخک دلتوئید شامل Flashing Light و Arctic Fire است.
 • Flashing Light ، این گونه از میخک عموما به رنگ قرمز یاقوتی هستند و گلدهی آن ها در همان سال اول آغاز می شود.
 • Arctic Fire ، میخک های آرکتیک فایر با شکوفه های سفیدی که مرکز صورتی دارند شناخته می شوند. البته مرکز گلبرگ های آن با خطی به رنگ قرمز یاقوتی احاطه شده و ظاهر زیبای آن را چند برابر می کند.

دیانتوس هاردی سالانه – Hardy Annual Dianthus

انواع گل میخک
یکی از زیباترین انواع گل میخک ، دیانتوس هاردی سالانه است. این نوع میخک در آب و هوای گرم و خشک ، مقاومت بسیار کمی از خود نشان می دهد. بنابراین اگر در چنین شرایط آب و هوایی قرار گیرند ، دوام نمی آورند و به سرعت پژمرده می شوند. دیانتوس هاردی سالانه با طیفی از رنگ های سفید تا قرمز از اوایل بهار تا اوایل پائیز شکوفا می شود. خاستگاه این میخک ها به چین و مغولستان بر می گردد ؛ به همین علت دیانتوس چینی یا همان Dianthus Chinensisهم نامیده می شوند.

میخک باغی ( پلوماریوس ) – Dianthus Plumarius

انواع گل میخک
این میخک را می توان از ابتدای بهار تا انتهای تابستان در بسیاری از باغ ها مشاهده کرد. یکی از تفاوت های میخک پلوماریوس با سایر میخک ها ، ظاهر گلبرگ ها و انتهای ریشه مانند آنهاست. میخک باغی اندازه کوچکی دارد و در دسته میخک های مینیاتوری قرار می گیرد. آبیاری منظم و کاشتن در خاک با زهکشی مناسب ، دو عامل تاثیرگذار در رشد ایده آل این نوع میخک است.

انواع گل میخک چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 • گونه های مختلف میخک می تواند یک ساله ، دو ساله یا چند ساله باشد.
 • میخک ها دامنه رنگی وسیعی دارند ؛ به طوریکه از رنگ سیاه (میخک چینی هدویگی ) تا رنگ سفید ( میخک پای هلو جورجیا ) در طبیعت وجود دارند.
 • میخک های گل درشت عموما 5 گلبرگ دارند ؛ اما میخک های مینیاتوری با تعداد گلبرگ های بسیار بیشتری شکوفا می شوند.
 • گل های بزرگ میخک به صورت شاخه بریده و مستقل به فروش می روند. اما گل های کوچک تر که میخک مینیاتوری نامیده می شوند را به صورت خوشه ای در گلدان های کوچک تر نگهداری می کنند.
 • نماد هر نوع از انواع گل میخک متفاوت است و به رنگ گلبرگ های آن بستگی دارد. گل میخک با رنگ قرمز یاقوتی نشان دهنده احساس عشق واقعی و گل میخک با رنگ صورتی ملایم نشان دهنده تحسین و افتخار است.

آیا گل میخک برای هدیه دادن مناسب است؟

به عقیده بسیاری از افراد یک دسته گل زیبا که مفهموم مناسبی را انتقال دهد ، از هر هدیه ی دیگری بهتر است. در دنیای گل های تزئینی ، هر گل نماد خاصی داشته و کاربرد خاص خودش را دارد. اگر قصد هدیه دادن یک دسته گل را دارید ، حتما باید با نماد و مفهوم آن آشنا باشید. انواع گل میخک به طور کلی نماد شیفتگی ، دوستی ، ارادت و افتخار هستند. البته هر کدام از رنگ های آن معنی خاص خودش را دارد:
 • میخک با رنگ صورتی ملایم

  این رنگ نماد دوست داشتن خالصانه و نشان دهنده قدردانی است. یک دسته گل میخک صورتی ، می تواند یک هدیه ی مناسب برای تشکر از اعضای نزدیک خانواده تان باشد.

 • گل میخک با رنگ قرمز تیره یاقوتی

  عموما گل هایی با رنگ قرمز تیره ، نشان دهنده عشق فراوان و احساسات عمیق هستند. اگر می خواهید به فردی نشان دهید که عمیقا دوستش دارید ، در خرید یک دسته گل میخک به رنگ قرمز یاقوتی شک نکنید. 

 • گل میخک با رنگ سفید

  گل هایی با رنگ سفید نماد خوش شانسی و بخت و اقبال نیک هستند. برای نشان دادن آرزوی موفقیت برای فردی ، هدیه دادن یک دسته گل میخک سفید از بهترین انتخاب ها است.

اشتراک گل بلومیک

برای همه ی ما پیش آمده که بخواهیم چند شاخه گل زیبا را به یکی از عزیزانمان هدیه دهیم اما زمان کافی برای خرید آن را نداشته باشیم. مراجعه مستقیم به گل فروشی ، خرید دسته گل مورد نظر و تحویل آن به مقصد فرآیندی زمان بر و طولانی است. تیم بلومیک با امکان ثبت اشتراک و خرید غیرحضوری گل ، این مشکل را حل کرده است. شما می توانید به سایت بلومیک مراجعه کرده و از میان انواع مختلفی از گل های شاخه بریده ، دسته گل مورد نظر خود را انتخاب کنید. بلومیک در زمان مشخص شده ، دسته گل خریداری شده را به مقصد انتخابی تحویل می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *