بلاگ بلومیک

علت خم شدن گل آفتابگردان

علت خم شدن گل آفتابگردان
آفتابگردان ها ، یکی از مشهورترین گل های جهان هستند. آن ها به سادگی کاشته می شوند ؛ به سادگی جوانه می زنند و به سادگی رشد می کنند. البته گل آفتابگردان تمایل زیادی به خمیدگی و آویزان شدن دارد. برای اغلب افرادی که از گل ها نگهداری می کنند ، این سوال پیش آمده که علت خم شدن سر گل ها چیست؟ یکی از نشانه های بیماری یا مرگ آفتابگردان ، افتادگی گل های آن است. به همین خاطر ، باید علت خم شدن گل آفتابگردان را بدانید و آن را برطرف کنید. در ادامه این مقاله از سایت بلومیک ، به علت خم شدن گل آفتابگردان و چگونگی رفع آن می پردازیم.

چرا گل های آفتابگردان خمیده می شود؟

نوعی از گل های آفتابگردان که اندازه ی کوچکتری دارند به شکل شاخه بریده ، در گلدان آب نگهداری می شوند. وجود یک گلدان پر از گل های زرد رنگ و طبیعی ، منظره زیبایی را بوجود می آورد. اما اگر نحوه نگهداری و مراقبت از این گل ها را ندانید ، احتمال خم شدن و از بین رفتن آن ها وجود دارد. علت خم شدن گل آفتابگردان به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مثلا ممکن است عمر گل آفتابگردان به پایان رسیده باشد. در این صورت ، گل ها خمیده و خمیده تر می شوند ؛ تا جایی که کاملا پژمرده شده و می افتند. مسلما اگر علت خم شدن گل آفتابگردان ، پایان دوره زندگی آن ها باشد نمی توان کاری کرد. اما علت خم شدن گل آفتابگردان های جوان ، می تواند به شرایط محیطی هم بستگی داشته باشد. برای مثال کم آبی ، تجمع میکروارگانیسم ها و ضعیف بودن ساقه از عوامل تاثیرگذار در خمیدگی گل های آفتابگردان هستند. در ادامه مطلب ، برای حل این مشکلات راهکارهای گوناگونی ارائه داده ایم.
علت خم شدن گل آفتابگردان

خمیدگی بر اثر خشکی ، زنگ خطری برای بقای گیاه

علت خم شدن گل آفتابگردان می تواند کم آبی باشد. یکی از نشانه های کم آب بودن این گیاه ، پژمردگی گلبرگ های آن است. آفتابگردان در برابر خشکسالی مقاوم بوده اما کم آب ماندن به طور طولانی ، تاثیر نامطلوبی بر آن می گذارد. اگر آفتابگردان ها را در باغچه نگهداری می کنید ؛ برای جلوگیری از خمیدگی سر گل ها ، آن ها را به طور منظم آبیاری کنید. چرا که آبیاری منظم و مداوم ، نقش موثری در سلامت و شادابی گیاهان درون خاک ایفا خواهد کرد.
اگر گل های آفتابگردان را شاخه بریده درون گلدان نگهداری می کنید ؛ باید آب گلدان را مرتبا تعویض کنید. برای این کار باید آب موجود در گلدان را به طور کامل تخلیه و سپس آن را از آب بدون کلر و تازه پر شود. می توانید برای حفظ شادابی و طراوات گل ها ، چند قطره مایع سفید کننده به آب گلدان اضافه کنید. همچنین استفاده از یک قاشق غذاخوری آبلیمو یا سرکه در افزایش طول عمر گل های شاخه بریده بسیار موثر است.

وزن بالای گل ها ، اصلی ترین علت خم شدن گل آفتابگردان بزرگ

برخی از آفتابگردان ها ، تا ارتفاع زیادی رشد می کنند و گل های بزرگی دارند. حجم و وزن بالای این گل ها ، باعث خمیده شدن آن ها به سمت پایین می شود. اگر اینطور باشد ، هیچ راه حلی برای رفع افتادگی آن ها وجود ندارد. وجود آفتابگردان هایی با سر بسیار بزرگ و اندکی خمیده کاملا طبیعی است. اما اگر نگران خمیدگی بیشتر و شکستن ساقه هستید ؛ گل را به حصار ، نرده یا درخت های اطراف ببندید. این کار به ساقه کمک می کند که وزن بالای گل ها را تحمل کرده و آسیب نبیند.
چنانچه می خواهید آفتابگردان را به صورت شاخه بریده در گلدان نگهداری کنید ؛ بهتر است گل هایی با ابعاد کوچکتر را انتخاب کنید. برای قرار دادن گل ها درون گلدان ، بخشی زیادی از ساقه ی گل بریده می شود و توانایی تحمل وزن آن کاهش می یابد.

آلوده شدن به بیماری قارچی نیز می تواند علت خم شدن گل آفتابگردان باشد

حشرات و آفات به همه ی گیاهان آسیب می زنند و می توانند علت خم شدن گل آفتابگردان هم باشند. برای حل این مشکل ، می توانید از روش های شیمیایی و فیزیکی کمک بگیرید. ارزان ترین و در دسترس ترین راهکار ، استفاده از مخلوط آب گرم و صابون است. گل های آفتابگردان را از گلدان خارج کنید و آن را با آب گرم و صابون ضد باکتری بشویید. سپس گلدان را با آب پر کرده و گل ها را درون آن قرار دهید. مرحله دوم ، پاکسازی نمودن برگ ها و گلبرگ های گیاه از آفات است. برای اینکار مقداری آب و صابون را به روی گل اسپری کنید. انجام این دو مرحله آن ها را به حالت اولیه باز می گرداند؛ همچنین تا حد بسیار زیادی از خم شدن بیشترشان جلوگیری می کند.
علت خم شدن گل آفتابگردان

آیا کود دادن به آفتابگردان از خمیدگی گل های آن جلوگیری می کند؟

در شرایط عادی گل های آفتابگردان به کود نیاز ندارند ؛ اما کمی تقویت برای آن ها بد نیست. همانطور که پیش از این اشاره کردیم ، مهم ترین علت خم شدن گل آفتابگردان بزرگ بودن اندازه ی آن است. استفاده از کودهای مناسب آفتابگردان ، ساقه و ریشه را تنومندتر خواهد کرد و از خم شدن گل ها جلوگیری می کند.
در شرایط عادی گل های آفتابگردان به کود نیاز ندارند ؛ اما کمی تقویت برای آن ها بد نیست. همانطور که پیش از این اشاره کردیم ، مهم ترین علت خم شدن گل آفتابگردان بزرگ بودن اندازه ی آن است. استفاده از کودهای مناسب آفتابگردان ، ساقه و ریشه را تنومندتر خواهد کرد و از خم شدن گل ها جلوگیری می کند.

چگونه سر گل آفتابگردان را در گلدان بالا نگه داریم؟

 1. انتخاب مکان مناسب

  نور آفتاب ، تاثیر نامطلوبی بر شادابی انواع گل های شاخه بریده دارد. به طوریکه اگر گل ها را چند ساعت در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید ، کاملا پژمرده و خمیده می شوند. علاوه بر نور آفتاب ، اتیلن آزاد شده از میوه های رسیده هم تاثیر منفی بر ماندگاری گل های آفتابگردان دارند. برای نگهداری گل آفتابگردان در گلدان آب ، باید در ابتدا یک مکان مناسب را انتخاب کنید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان های طبیعی ، جایی دور از تابش خورشید و ظرف های میوه است.

 2. تعویض روزانه آب گلدان

  آفتابگردان برای شاداب ماندن نیاز به آب سالم دارد. اگر گل های آفتابگردان را به صورت شاخه بریده در گلدان نگهداری می کنید ، باید روزانه آب گلدان آن را تعویض کنید. به احتمال زیاد علت خم شدن گل آفتابگردان در گیاهان جوان ، عدم دسترسی به آب سالم است.

 3. استفاده از نگه دارنده

  راهکار دیگر برای بالا نگه داشتن سر آفتابگردان استفاده از یک پایه نگه دارنده است. می توانید استحکام و مقاومت ساقه را با یک سیم ضخیم یا چوب بلند افزایش دهید. بستن ساقه گل ها با نگه دارنده ، از خم شدن گل های آفتابگردان جلوگیری می کند. این کار ، سر گل های آفتابگردان را تا زمانی که پژمرده نشده اند ؛ بالا نگه می دارد.

ساده ترین اقدامات برای پیشگیری از افتادگی گل های آفتابگردان

یکی از علل افتادگی سر در گل های جوان ، کمبود آب و مواد غذایی است. برای اینکه گل های آفتابگردان موجود در گلدان شما خمیده نشوند ؛ می توانید 4 کار را انجام دهید:
 1. آب گلدان را به طور منظم با آب تازه جایگزین کنید.
 2. 2 سانتی متر انتهای ساقه را با ابزارهای تیز برش دهید.
 3. از بسته های غذایی گل یا مقداری شکر استفاده کنید.
 4. برای پر کردن گلدان از آب ولرم و بدون کلر استفاده کنید.

اشتراک گل بلومیک

علت خم شدن گل آفتابگردان در گیاهان بالغ ، می تواند سنگینی سر یا سست بودن ساقه باشد. در حالی که افتادگی سر در گیاهان شاخه بریده احتمالا به علت کم آبی است. گیاهان نیاز به مراقبت بیشتر دارد. مکان گلدان را تعویض کنید و آن را دور از تابش مستقیم آفتاب و ظرف میوه قرار دهید. در هر هفته چند بار آب درون گلدان را تعویض کرده و آن را با آب تازه جایگزین کنید. اگر هر دو روش بالا را امتحان کردید اما هنوز هم گل های شما خمیده بودند ؛ به سراغ روش سوم بروید. یک سیم یا چوب طویل را به ساقه ی بریده شده استفاده از یک نگه دارنده نازک ، ساقه ها را مقاوم تر می کند و باعث بالا نگه داشته شدن سر گل ها می شود.
در این مقاله از سایت بلومیک به علت خم شدن گل آفتابگردان و راهکارهای رفع آن ، اشاره کردیم. گروه بلومیک اولین سیستم اشتراکی گل ایران را راه اندازی کرده است. به لطف بلومیک ، می توانید هر هفته گل های تازه و شاداب روی میزتان داشته باشید. تمامی مراحل مشترک شدن و ثبت سفارش تنها چند دقیقه طول می کشد. کافیست به سایت بلومیک مراجعه کنید و بعد از ساخت حساب کاربری ، سفارش خود را ثبت کنید ، فواصل زمانی دریافت گل را انتخاب کنید و در زمان های انتخابی ، سفارش خود را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *