بلاگ بلومیک

تراریوم چیست و از چه گیاهانی در آن استفاده می‌شود

تراریوم چیست و از چه گیاهانی در آن استفاده می‌شود

تراریوم‌ها، که نباید با جاراریوم‌ها اشتباه گرفته شوند، اکوسیستم‌های کوچک گیاهی هستند که در یک ظرف شیشه‌ای رشد می‌کنند. تراریوم‌ها امروزه بسیار پرطرفدار شده‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در هر خانه‌ای مشاهده کرد. مورد اول اینکه نگهداری راحتی دارند. دو، آن‌ها به راحتی می‌توانند به عنوان دکور روی میز قرار بگیرند.

تراریوم‌ها، چه با کاکتوس‌ها، ساکولنت‌ها یا گیاهان گرمسیری ایجاد شده باشند، خودکفا هستند. این بدان معنی است که مراقبت از آن‌ها بسیار آسان است، به شرطی که دوز مناسب آفتاب و آب را به آن‌ها بدهید. علاوه بر این، این باغ‌های مینیاتوری می‌توانند سال‌ها رشد کنند!

اما قبل از اینکه یک ظرف شیشه‌ای بیاورید و تراریوم خود را رشد دهید، باید گیاهان مناسب را برای مینی اکوسیستم خود انتخاب کنید. اگر دوست دارید درباره‌ی تراریوم‌ها بدانید، با ما همراه باشید.

گیاهان تراریوم چیست؟

گیاهان تراریوم گیاهان کوچک و کند رشدی هستند که در یک ظرف شیشه‌ای قرار می‌گیرند. و اگر در مراقبت از گیاهان آپارتمانی ماهر نیستید، حتماً تراریوم‌ها گزینه‌ی مناسبی است.

بنابراین، اگر تازه کار هستید، در اینجا چند ایده برای گیاه تراریوم وجود دارد که به شما در شروع کار کمک می‌کند:
  • از مجموعه متنوعی از ظروف شیشه‌ای مانند کلوش، گلوب، لامپ و شیشه استفاده کنید.
  • گیاهانی مانند سرخس، گیاهان گوشتخوار، گیاهانی برای تصفیه هوا و ساکولنت‌ها را در تراریوم خود پرورش دهید. آن‌ها می‌توانند در فضاهای کوچک و بسته رشد کنند.
  • قطعات تزئینی مانند صدف‌های دریایی، سنگریزه‌های شیشه‌ای و چوب‌های خشک شده را به دنیای گیاهان کوچک خود اضافه کنید.

بهترین گیاهان تراریوم

به عنوان یک قانون اساسی، بهترین گیاهان تراریوم کوچک و با رشد کم هستند.
به غیر از آن، گزینه‌های بی‌پایانی برای گیاه تراریوم وجود دارد، پس کدام را انتخاب کنید؟ انتخاب بهترین گیاهان تراریوم به باز یا بسته بودن تراریوم شما بستگی دارد.
تراریوم‌های باز برای گیاهانی که شرایط خشک را ترجیح می‌دهند ایده آل هستند. ساکولنت‌ها، گیاهان بادی و کاکتوس‌ها در آن‌ها رشد می‌کنند.
تراریوم‌های بسته آب و هوای کوچک خود را دارند. آن‌ها برای گیاهانی که رطوبت و گرما دوست دارند مانند سرخس، خزه مناسب هستند.

نکته: از آن‌جایی که گیاهان شما زیستگاه مشترکی خواهند داشت، مطمئن شوید که نیازهای نور و رطوبت مشابهی دارند.

گیاهان تراریوم باز

تراریوم‌های باز یک راه عالی برای شروع شما هستند. آن‌ها جریان هوای بهتری را برای گیاهان ایجاد می‌کنند و لازم نیست نگران مشکلات تراکم آن باشید. بعلاوه، خطر کمتری برای کپک زدن و پوسیدگی دارند.
به خاطر داشته باشید که گیاهان در تراریوم‌های باز محیط خشک‌تری را ترجیح می‌دهند. چنین تراریوم‌هایی برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید نیاز دارند نیز به خوبی کار می‌کنند.
در اینجا برخی از گیاهانی که در تراریوم‌های باز رشد می‌کنند آورده شده است:

گیاه هوازی تیلاندسیا (Tillandsia)

گیاه هوازی تیلاندسیا (Tillandsia)

این نوع گیاهان برای رشد به خاک نیاز ندارند. آن‌ها برای زنده ماندن خود را به میزبان متصل می‌کنند و آب و مواد مغذی را از طریق برگ‌های خود جذب می‌کنند. آن‌ها نه تنها یک افزودنی زیبا به تراریوم ایجاد می‌کنند، بلکه هوا را نیز تصفیه می‌کنند!

نکته: می‌توانید گیاه تیلاندسیا خود را در بالای چوب دریفت (driftwood) قرار دهید یا از یک سنگ صاف به عنوان پایه استفاده کنید.

ساکولنت‌ها (Succulents)

ساکولنت‌ها (Succulents)
ساکولنت‌ها گیاهانی با شاخ و برگ ضخیم و گوشتی هستند. اگر اغلب فراموش می‌کنید گیاهان خود را آبیاری کنید، پس این گیاهان برای شما مناسب هستند، آن‌ها می‌توانند در آب کم رشد کنند. بسیاری از ساکولنت‌ها کوچک می‌مانند و به آن‌ها اجازه می‌دهند سال‌ها در تراریوم بدون پیوند زدن زندگی کنند.

نکته: آبیاری بیش از حد ساکولنت‌‎ها باعث پوسیدگی ریشه آن‌ها می‌شود. آن‌ها را فقط یک بار در هفته آبیاری کنید.

سرخس دکمه‌ای (PallaeaRotundifolia)

سرخس دکمه‌ای (PallaeaRotundifolia)
سرخس‌های دکمه‌ای بر خلاف سایر اعضای خانواده سرخس‌ها به خشکی مقاوم هستند. آن‌ها به دلیل طبیعت همیشه سبز و شاخ و برگ‌های گرد و چرمی زیبای خود به یک گیاه تراریوم محبوب تبدیل شده‌اند.

نکته: سرخس‌های دکمه‌ای نور کم را در تابستان و نور روشن و غیرمستقیم را در زمستان ترجیح می‌دهند.

کاکتوس (Cacti)

کاکتوس (Cacti)
این گیاهان نمی‌توانند در تراریوم‌های بسته با رطوبت بالا و جریان هوای بد زنده بمانند. بنابراین، مطمئن شوید که یک دهانه متوسط تا بزرگ در ظرف دارید.

توجه: کاکتوس‌ها در تراریوم‌های باز شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند، اما مدت زیادی زنده نمی‌مانند. این به این دلیل است که گیاهان برای رشد به جریان هوای منظم و رطوبت کم نیاز دارند.

گیاه یشم (Crassula Ovata)

گیاه یشم (Crassula Ovata)
از آنجایی که گیاهان یشم به آبیاری مکرر نیاز دارند، تراریوم باز انتخاب خوبی برای آن‌ها است. یک قانون ساده این است که زمانی که سطح خاک تقریباً خشک است، گیاهان یشم خود آبیاری کنید.

نکته: از آنجایی که گیاهان یشم نماد خوش شانسی هستند، آن‌ها را بالای میز کار خود قرار دهید.

گیاهان تراریوم بسته

نگهداری تراریوم‌های بسته کمی پیچیده‌تر است. اما آن‌ها ارزش تمام تلاش شما را دارند. از آنجا که آن‌ها محصور هستند، بیشتر شبیه باغ‌های کوچک و خود نگهدار عمل می‌کنند.
می توانید تراریوم بسته خود را با استفاده از گیاهان گرمسیری که عاشق رطوبت و گرما هستند بسازید. به خاطر داشته باشید که مناطق گرمسیری در نهایت از رگ خود بیشتر می‌شوند، بنابراین شما باید آن‌ها را پیوند دهید.
در اینجا چند گیاه ساده برای تراریوم بسته آورده شده است:

پپرومیا (Peperomia Pellucida)

پپرومیا (Peperomia Pellucida)
دسته پیرومیا دارای گیاهان کم رشد و فشرده است. برخی از آن‌ها دارای برگ‌‎های سبز هستند در حالی که برخی دارای برگ‌هایی با رنگ سفید یا قرمز هستند. این گیاهان گرمسیری در شرایط مرطوب رشد می‌کنند.

توجه: بیش از هزار گونه در دسته پیرومیا وجود دارد، بنابراین شما گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید!

خزه (Moss)

خزه
خزه‌ها و تراریوم‌های بسته کاملاً با هم هماهنگ می‌شوند. این به این دلیل است که آن‌ها کند رشد کرده و در رطوبت و نور کم رشد می‌کنند. به علاوه، آن‌ها فضای عمودی زیادی را اشغال نمی‌کنند.

نکته: فرش خزه‌ها مانند خزه جاوا و خزه پر برای لایه بندی تراریوم شما بهترین هستند و به آن ظاهری طبیعی مانند جنگل می‌دهند.

فیتونیا (Fittonia)

فیتونیا (Fittonia)
فیتونیا گیاهان رنگارنگ گرمسیری هستند. آن‌ها از دمای گرم، رطوبت بالا و سایه جزئی تا کامل لذت می‌برند.
از آنجایی که این گیاهان تا حداکثر ارتفاع 10 تا 15 سانتی متر رشد می‌کنند، برای محدودیت‌های یک تراریوم عالی هستند.

سرخس (Ferns)

سرخس (Ferns)
بیشتر سرخس‌ها ترجیح می‌دهند در محیط گرم و مرطوب یک تراریوم بسته رشد کنند. سرخس دکمه لیمویی و سرخس موی دوشیزه دو سرخس با رشد کم محبوب هستند. آن‌ها را پرورش دهید تا به تراریوم خود حجم دهید.

نکته: هرس منظم سرخس‌ها آن‌ها را ترغیب می‌کند تا بهتر رشد کنند.

گیاه نقطه پولکا (Hypoestes Phyllostachya)

گیاه نقطه پولکا (Hypoestes Phyllostachya)
تراریوم خود را با گیاه خال‌خالی زیبا کنید. این گیاه گرما و رطوبت دوست و با رنگ‌های صورتی، بنفش، قرمز یا سفید روی برگ‌های سبز رنگ ظاهر می‌شود.

توجه: در شرایط مساعد، گیاه در تابستان گل‌های ریز اسطوخودوس‌رنگ می‌سازد.

با در نظر گرفتن تمایز کلیدی بین تراریوم‌های باز و بسته، انتخاب بسیار گسترده‌ای از گیاهان فوق‌العاده زیبا برای شما وجود دارد. اگر شما گیاهان دیگری برای تراریوم‌ها می‌شناسید حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *