بلاگ بلومیک

شرایط مناسب برای نگهداری از گیاه فیکوس

شرایط مناسب برای نگهداری از گیاه فیکوس
اگر خانه شما از احساس بی‌جان بودن رنج می‌برد، با مجموعه‌ای از گیاهان زیبا ، زندگی جدید را به خانه خود اضافه کنید.
گیاه آپارتمانی همیشه محبوب فیکوس بنجامینا به یک گیاه زینتی و خانگی محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. سختی آن باعث می‌شود که گیاهی ایده آل برای کشت برای مبتدیان و پرورش دهندگان باتجربه باشد. انواع زیادی از درخت فیکوس وجود دارد که همه آن‌ها می‌توانند به راحتی در بیشتر فضاهای داخلی رشد کنند.
در این بلاگ همه چیزهایی است که برای مراقبت از درخت فیکوس باید بدانید، به علاوه هر چیز دیگری که باید در مورد این گیاه آپارتمانی محبوب بدانید.

نکات برجسته گیاه درخت فیکوس

نام گیاه شناسی: Ficus benjamina
خانواده گیاهی: Moraceae
نام‌های رایج: بنجامین انجیر، بانیان چینی، گیاه لاستیک هندی، انجیر گریان، انجیر، گیاه لاستیکی برگ کوچک
نوع گیاه: چند ساله
منشاء بومی: آسیا و استرالیا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا نیمه سایه
نوع خاک ترجیحی: دارای زهکشی خوب و هوا
دوره کوددهی: از آوریل تا سپتامبر
اندازه بلوغ: ارتفاع 40-50 فوت و عرض 25-30 فوت در فضای باز / 2-10 فوت ارتفاع و 3 فوت عرض در داخل خانه
رنگ گل: سفید و زرد (گیاهان فضای باز در بهار شکوفا می‌شوند/گیاهان داخلی شکوفا نمی‌شوند)
واریته‌های(انواع) مرتبط: فیکوس پومیلا (انجیر خزنده)، فیکوس میکروکارپا (فیکوس جزیره سبز)، فیکوس لیراتا (انجیر برگ کمانچه)، فیکوس آلی (انجیر برگ موز)، فیکوس الاستیکا (گیاه درخت لاستیکی)، فیکوس بنگلنسیس (فیکوس آدری)

نکات مفید: آن‌ها به تغییرات محیطی مربوط به شرایط هوای کششی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضعیف، بیش از حد یا زیر آبیاری حساس هستند. زمانی که گیاه را شناسایی کردید، از جابه‌جایی آن خودداری کنید.

آیا درخت فیکوس بیماری خاصی دارد؟

درخت فیکوس بیماری خاصی
مراقب هجوم حشرات فلس دار باشید. این حشرات ظاهر بیرونی مومی مانند دارند و ممکن است آن‌ها را به سطوح برگ متصل ببینید. همچنین یک ماده چسبنده به نام عسلک وجود دارد که آن را روی میز یا زمین خود پیدا می‌کنید که هنگام غذا خوردن توسط فلس دفع می‌شود. سعی کنید با استفاده از یک پارچه نرم آغشته به آب گرم و صابون، آلودگی جزئی را کنترل کنید تا این حشرات را پاک کنید. اگر کار زیادی دارد، با صابون حشره کش درمان کنید.

مراقب شیره گیاهی باشید

درختان فیکوس شیره‌ای تولید می‌کنند که اگر مستقیماً لمس شود، می‌تواند باعث واکنش آلرژیک و تحریک پوست شود. اگر متوجه «عرق کردن» گیاهتان شدید، می‌توانید به طور موقت مقداری روزنامه‌ را زیر فیکوس قرار دهید تا شیره چکه‌کننده آن را بگیرید. در صورت مصرف، این شیره برای حیوانات خانگی سمی است، بنابراین دوستان پشمالوی خود را از درخت فیکوس خود دور نگه دارید.

کود دهی

درخت فیکوس خود را هر ماه در فصل رشد بهار و تابستان کود دهید. دستورالعمل‌های روی بسته کود خود را دنبال کنید و از کود 8-8-8 استفاده کنید که کودی حاوی 8 درصد نیتروژن، 8 درصد پتاسیم و 8 درصد وزنی فسفر است.

نورپردازی

درختان فیکوس زمانی که در طول روز در معرض نور کم قرار می‌گیرند بهترین عملکرد را دارند. می‌توانید به فیکوس خود اجازه دهید از فوران‌های کوتاه نور مستقیم خورشید لذت ببرد، اما مطمئن شوید که آن را برای ساعت‌ها زیر آفتاب نگذارید. آن‌ها نور روشن را دوست دارند اما در دوزهای کوچک و غیر مستقیم به آن نیاز دارند.

هرس

خوشبختانه، فیکوس‌ها از ظروف خود بیشتر نمی‌شوند. آن‌ها می‌توانند به طور طبیعی به ارتفاعات بسیار زیادی برسند، اما تنها در صورتی که آن‌ها را در یک ظرف بزرگتر قرار دهید. بنابراین باید فیکوس خود را با کنترل رشد آن از طریق هرس سالم نگه دارید.
برای حفظ سلامت فیکوس خود، باید روی یک جفت قیچی هرس تیز سرمایه گذاری کنید و برگ ها یا ساقه‌های ناسالم را هرس کنید. هرس رشد برگ‌های جدید را نیز تحریک می‌کند.

خاک

درختان فیکوس به خاک گلدان با زهکشی خوب و گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی کافی نیاز دارند. فصل رشد آن‌ها بهار و تابستان است، بنابراین فیکوس شما باید در ماه‌های گرم‌تر خاک مرطوب داشته باشد. بهترین نوع خاک برای درخت فیکوس، خاک گلدان حاصل‌خیز با مواد مغذی فراوان است.

درجه حرارت

درختان فیکوس در دماهای ثابت بهترین عملکرد را دارند. آن‌ها را در معرض باد یا نوسانات شدید دما قرار ندهید. آن‌ها باید در دمای 70 درجه فارنهایت یا گرم‌تر نگهداری شوند؛ وقتی صحبت از درختان فیکوس می‌شود، هر چه دما بالاتر باشد، بهتر است.

آبیاری

شما باید در ماه‌های گرم‌تر بیشتر از زمستان فیکوس خود را آبیاری کنید زیرا با رشد و انبساط گیاه، خاک سریع‌تر خشک می‌شود. آبیاری یک بار در هفته باید کافی باشد.
قبل از قرار دادن فیکوس در اتاق نشیمن یا حمام مطمئن شوید که تمام خاک گلدان را مرطوب کرده‌اید و اجازه دهید به خوبی زهکشی کند. می‌توانید رطوبت خاک را با قرار دادن انگشت خود در داخل خاک تا اولین بند انگشت خود آزمایش کنید. اگر خاک خشک است، زمان آبیاری است.

مشکلات رایج با درختان فیکوس

قطره برگ

درختان فیکوس به سرعت برگ‌های براق خود را می‌ریزند. ریزش برگ می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله آبیاری بیش از حد، آبیاری زیر، آلودگی به آفات، نوسانات دما و گلدان مجدد اتفاق بیفتد. در حالی که ریزش برگ فیکوس ممکن است شگفت‌آور به نظر برسد، اما به احتمال زیاد آسیب طولانی ‌مدت به این درخت سرپوشیده سرسخت وارد نمی‌کند.

لکه‌های برگ یا تغییر رنگ

لکه‌های برگ یا تغییر رنگ می‌تواند نشان دهنده هجوم حشرات یا عفونت قارچی باشد. برگ‌های تغییر رنگ گیاه فیکوس خود را در طول هرس بردارید و ظاهر گیاه را در طول زمان کنترل کنید.

آفات

شته‌ها و کنه‌های عنکبوتی آفات رایجی هستند که ممکن است به فیکوس شما حمله کنند. کنه‌های عنکبوتی مشتاقانه از شیره آن تغذیه می‌کنند و شته‌ها باعث پیچ خوردن و زرد شدن برگ‌ها می‌شوند. می‌توانید از محلول روغن چریش برای خلاص شدن از شر این آفات استفاده کنید.
انواع فیکوس‌ها گیاهان آپارتمانی بسیار خوبی می‌سازند که زیبایی سبزی شاداب و تصفیه هوا را ارائه می‌دهند. آن‌ها فقط به حداقل نگهداری نیاز دارند و در ازای مراقبتی که شما از آن‌ها می‌کنید، سال‌ها در خانه شما خواهند بود.
ما سعی کردیم در این بلاگ هرآن‌چه که در مورد این گیاه لازم است بدانید را جمع‌آوری کنیم. اگر شما تجربه نگهداری از فیکوس را دارید، حتماً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *