بلاگ بلومیک

شرایط مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

شرایط مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

یوکا عضوی از خانواده‌ای با بیش از 40 گیاه، درختچه و درخت چند ساله است. تعدادی از آن‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند، از جمله Yucca gigantea و Yucca aloifolia. یوکاها بومی جنوب غربی آمریکا، مکزیک و کارائیب هستند – آن‌ها از نظر بصری شکل جالبی دارند و شبیه گیاهان آگاو یا اژدها هستند.

برخی از این گیاهان رشد سریعی دارند که تا دو فوت در سال رشد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به آرامی رشد می‌کنند، حدود 5 اینچ در سال. همه به شدت به خشکی مقاوم هستند. بیشتر گونه‌های یوکا به هیولاهای اتاق‌خوار تبدیل می‌شوند (بسیار بزرگ می‌شوند)، اما این اتفاق آن قدر طول می‌کشد که سال‌ها قبل از اینکه فضای شما را تحت الشعاع قرار دهد، از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده خواهید کرد. بیشتر آن‌ها می‌توانند در فضای باز رشد کنند و در برابر سرما تا 10 درجه فارنهایت مقاومت کنند. برخی از گونه‌ها می‌توانند در دمای زیر صفر زنده بمانند.
آن‌ها را در اوایل بهار در فضای باز بکارید. اما آن‌ها را خیلی نزدیک به خانه نگذارید. این گیاهان گونه‌های مهاجم نیستند، اما سیستم‌های ریشه‌ای مهاجم دارند که می‌توانند به پایه‌های خانه، پیاده‌روها و لوله‌های زیرزمینی آسیب بزنند. مراقب نوک برگ‌های بلند و خاردار گیاهان یوکا باشید. آن‌ها نوک تیز هستند و می‌توانند باعث آسیب شوند. صاحبان حیوانات خانگی در صورت داشتن گیاهان یوکا باید احتیاط کنند – تمام قسمت‌های گیاه برای سگ‌ها و گربه‌ها (و همچنین اسب‌ها) سمی است.

رشد گیاهان یوکا در فضای باز

گیاهان یوکا بومی جنوب غربی ایالات متحده هستند، پس طبیعتا مناطق خشک و شنی مانند صحرا و دشت‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند. آن‌ها از فلوریدا تا نیوانگلند به رودخانه می سی سی پی رسیده‌اند و می‌توانند خاک‌های ضعیف، شنی و با زهکشی خوب را در آفتاب کامل تحمل کنند، گرما، خشکسالی و نمک پاشی را به خوبی مدیریت کنند. گیاهان در فضای باز نسبت به گیاهان یوکای داخلی شانس بیشتری برای شکوفه دادن منظم دارند.
اگر یوکا را در فضای باز کاشتید، آن‌ها را دور از مسیرها و پیاده روها قرار دهید زیرا به دلیل تیزی نوک برگ‌هایش و می‌تواند به عابران آسیب برساند. همچنین ریشه آن‌ها می‌تواند پیاده روها را مختل کند. مکان ایده آل برای این گیاه زیر نور خورشید است، اما مطمئن شوید که در طول روز چند ساعت در سایه قرار می‌گیرد.
اگر گیاهان یوکا خود را در داخل خانه پرورش می‌دهید اما می‌خواهید آن‌ها را در تابستان بیرون بیاورید، به آرامی آن‌ها را با بیرون بردن از خانه، برای چند ساعت در روز، به زندگی در فضای باز عادت دهید. معرفی تدریجی گیاهان به زندگی در فضای باز می‌تواند احتمال سوختگی برگ یا شوک سیستمیک را کاهش دهد. گونه‌های یوکا که به سرما مقاوم نیستند باید با سرد شدن هوا به داخل برگردند. دوباره به آرامی گیاهان را به تدریج به زندگی در داخل خانه عادت دهید.

مراقبت از گیاه یوکا در محیط داخلی

در شرایط مناسب، رشد گیاهان یوکا دشوار نیست. آن‌ها تمایل دارند به جای توجه بیش از حد، با کمی غفلت رشد کنند. آن‌ها به راحتی می‌توانند بیش از حد آب شوند. ساقه‌های خیس نشان دهنده آب زیاد است. در شرایط مناسب، آن‌ها حدود پنج سال به عنوان گیاهان آپارتمانی زندگی می‌کنند و اگر در فضای باز رشد کنند تا 20 تا 50 سال زندگی می‌کنند. یک گوشه روشن با رطوبت نسبتا کم، بهترین شرایط داخلی برای گیاه یوکا است. علاوه بر این، گیاهان یوکا مستعد ابتلا به بسیاری از آفات نیستند، اگرچه حشرات فلس‌دار گاهی اوقات می‌توانند مشکل ساز شوند. با گذشت زمان، گیاهان یوکا معمولاً برگ‌های پایینی خود را از دست می‌دهند، و ظاهری دلپذیر “درخت مانند” به گیاه می‌دهد.

نور

گیاهان یوکا در نور روشن و غیر مستقیم در داخل خانه رشد می‌کنند. رشد یوکا در نور کم می‌تواند منجر به رشد نازک‌تر و کندتر شود، در حالی که نور شدید و مستقیم خورشید می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید روی برگ‌ها یا قهوه‌ای شدن آن‌ها شود.

خاک

گیاهان یوکا به طور طبیعی در زمین‌های شنی رشد می‌کنند. در فضای داخلی، یوکا خود را در مخلوط گلدانی شل و با زهکشی خوب بکارید. یوکاهای کم نگهداری نیازی به خاک فانتزی با فرمول خاص یا غنی ندارند. در عوض، یک مخلوط گلدانی ارزان قیمت تهیه کنید و با ماسه درشت و پرلیت مخلوط کنید تا زهکشی را افزایش دهید.

آب

یوکاها به آبیاری بیش از حد حساس هستند. هفته‌ای یک بار گیاه خود را در طول فصل رشد بهار و تابستان آبیاری کنید، اما مطمئن شوید که زهکشی عالی دارد و بین دو آبیاری خشک می‌شود. در فصل زمستان، سرعت آبیاری خود را به هر چند هفته یک بار (یا حتی کمتر) کاهش دهید. هرگز اجازه ندهید گیاه یوکا در زیر گلدانی پرآب بماند.

دما و رطوبت

گیاهان یوکا با صحرا سازگار هستند، جایی که دما می‌تواند در روز به بالای 90 درجه فارنهایت و در شب تا 30 درجه فارنهایت برسد. بنابراین، یوکاها نسبتاً با اکثر شرایط و نوسانات دمای داخل خانه سازگار هستند. آن‌ها با رطوبت متوسط بهترین رشد را خواهند داشت، اما به عنوان گیاهان بیابانی در شرایط خشک کاملا راضی هستند و هرگز نیازی به مه پاشی این گیاه نیست.

کود

گیاه یوکای داخلی خود را در طول فصل رشد با کود مایع یا با رهش کنترل شده طبق دستورالعمل برچسب کود دهید. معمولاً یک بار در ماه تغذیه کافی است.

هرس گیاه یوکا

در داخل خانه، گیاهان یوکا گاهی اوقات نیاز به هرس دارند، زمانی که برای فضای شما زیادی بزرگ می‌شوند. با این حال، انجام این کار کمی غیر متعارف است، به خصوص اگر به هرس گیاهان سنتی سنتی عادت دارید. در اوایل بهار این کار را انجام دهید.
برای هرس گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و با استفاده از یک اره یا یک جفت قیچی تنه را از وسط نصف کنید. انتهای ریشه‌دار تنه را دوباره جابجا کنید و آن را به خوبی آبیاری کنید، همانطور که قبلا از گیاه مراقبت می‌کردید. فقط در عرض چند هفته، گیاه باید شروع به تولید برگ‌های جدید کند، در نهایت مانند قبل ظاهر می‌شود، فقط کوتاه‌تر.همچنین می‌توانید قسمت بالایی یوکا را بکارید تا گیاه دوم را تکثیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *