بلاگ بلومیک

آفت کنه تار عنکبوتی و روش‌های طبیعی و شیمیایی مقابله با آن

آفت کنه تار عنکبوتی

کنه‌های عنکبوتی حشره نیستند، اما بیشتر با عنکبوت‌ها مرتبط هستند. این عنکبوتیان دارای چهار جفت پا، بدون شاخک و یک ناحیه بدن بیضی شکل هستند. اکثر کنه‌های عنکبوتی توانایی تولید تارهای ابریشمی ظریف را دارند. کنه‌های عنکبوتی بسیار ریز هستند و در بزرگسالی کمتر از 1/50 اینچ (0.4 میلی متر) طول دارند.

شناسایی

کنه‌های عنکبوتی با چشم غیرمسلح مانند نقاط ریز و متحرک به نظر می‌رسند. با این حال، شما می‌توانید آن‌ها را به راحتی با یک لنز دستی 10X ببینید. ماده‌های بالغ، بزرگترین شکل‌ها، کمتر از 1/20 اینچ طول دارند. کنه‌های عنکبوتی در کلنی‌هایی زندگی می‌کنند که بیشتر در سطح زیرین برگ‌ها قرار دارند. یک کلنی ممکن است شامل صدها نفر باشد. نام‌های “کنه عنکبوتی” و “کنه تار ریسی” از تارهای ابریشمی که اکثر گونه‌ها بر روی برگ‌های آلوده تولید می‌کنند، گرفته شده‌اند. وجود تار یک راه آسان برای تشخیص آن‌ها از سایر انواع کنه‌ها و حشرات کوچک مانند شته‌ها و تریپس‌ها است که می‌توانند سطح زیرین برگ‌ها را نیز آلوده کنند.

کنه‌های بالغ دارای هشت پا و بدنی بیضی شکل با دو نقطه چشم قرمز در نزدیکی انتهای سر هستند. ماده‌ها معمولاً دارای یک لکه بزرگ و تیره در هر طرف بدن و موهای متعددی هستند که پاها و بدن را می پوشانند. نابالغ‌ها شبیه افراد بالغ هستند (به جز اینکه بسیار کوچکتر هستند) و لاروهای تازه بیرون آمده تنها شش پا دارند. سایر مراحل نابالغ دارای هشت پا هستند. تخم‌ها مانند قطرات ریز کروی و نیمه شفاف هستند و قبل از جوجه ریزی به رنگ کرم در می آیند.

چرخه زندگی

در برخی از مناطق، کنه‌های عنکبوتی ممکن است در تمام سال از گیاهانی که برگ‌های سبز خود را در طول زمستان حفظ می‌کنند، تغذیه کنند و تکثیر شوند. در مناطق سردتر روی درختان برگریز که برگ‌هایشان می‌ریزند، کنه‌های تار ریسی به صورت ماده‌های جفت شده قرمز یا نارنجی در زیر پوسته‌های خشن پوست و در بستر زمین از زمستان گذرر می‌کنند. آن‌ها با بازگشت هوای گرم در بهار شروع به تغذیه و تخم گذاری می‌کنند.
کنه‌های عنکبوتی در هوای گرم به سرعت تکثیر می‌شوند و معمولاً در ژوئن تا سپتامبر زیاد می‌شوند. اگر دما و منابع غذایی مطلوب باشد، یک نسل را می‌توان در کمتر از یک هفته تکمیل کرد. کنه‌های عنکبوتی شرایط گرم و گرد و غباری را ترجیح می‌دهند و معمولاً ابتدا روی درختان یا گیاهان مجاور جاده‌های غبارآلود یا در حاشیه باغ‌ها یافت می‌شوند. گیاهان تحت تنش آبی نیز بسیار حساس هستند. از آن‌جایی که کیفیت شاخ و برگ در گیاهان به شدت کاهش می‌یابد، کنه‌های ماده جریان باد را می‌گیرند و به گیاهان دیگر پراکنده می‌شوند. جمعیت کنه‌های زیاد ممکن است در اواخر تابستان کاهش سریعی داشته باشند، زمانی که شکارچیان از آن‌ها سبقت می‌گیرند، شرایط گیاه میزبان نامطلوب می‌شود، و هوا خنک‌تر می‌شود.

خسارت

کنه‌ها با مکیدن محتویات سلولی برگ‌ها باعث آسیب می‌شوند. تعداد کمی از کنه‌ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اما جمعیت‌های بسیار زیاد یا سطحی که به اندازه کافی بالا باشد که آسیب قابل مشاهده به برگ‌ها را نشان دهد، می‌تواند به گیاهان، به ویژه گیاهان علفی آسیب برساند. در ابتدا، آسیب به صورت نقطه‌های روشن روی برگ‌ها ظاهر می‌شود. گاهی اوقات برگ‌ها رنگ برنزی به خود می‌گیرند. با ادامه تغذیه، برگ‌ها زرد یا قرمز می‌شوند و می‌ریزند. اغلب، مقادیر زیادی از تارهای بافته، برگ‌ها، شاخه‌ها و میوه‌ها را می‌پوشاند. آسیب معمولا زمانی بدتر می‌شود که با استرس آب ترکیب شود.
از دست دادن برگ‌ها باعث کاهش عملکرد درختان میوه در طول سال نمی‌شود مگر اینکه در بهار یا اوایل تابستان رخ دهد، اما ممکن است بر محصول سال آینده تأثیر بگذارد. در محصولات سبزیجات یکساله مانند کدو، خربزه و هندوانه از دست دادن برگ‌ها می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد داشته باشد و منجر به آفتاب سوختگی شود. در محصولاتی مانند نخود و لوبیا، جایی که غلاف‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند، کنه‌های عنکبوتی می‌توانند باعث آسیب مستقیم شوند. در گیاهان زینتی، کنه‌ها در درجه اول یک نگرانی زیبایی شناختی هستند، اما اگر جمعیت گیاهان یکساله بسیار زیاد شود، می‌توانند گیاهان را بکشند. کنه‌های عنکبوتی نیز از آفات مهم رزهای کشت شده در مزرعه هستند.
آفت کنه تار عنکبوتی

مدیریت

کنه‌های عنکبوتی دشمنان طبیعی زیادی دارند که اغلب جمعیت را محدود می‌کنند. آبیاری کافی مهم است، زیرا گیاهانی که تحت تنش آبی قرار دارند بیشتر آسیب می‌بینند. درمان‌های حشره کش با طیف وسیع برای سایر آفات اغلب باعث شیوع کنه‌ها می‌شود، بنابراین در صورت امکان از این آفت کش‌ها اجتناب کنید. برای مدیریت می‌توان از اسپری آب، روغن حشره کش یا صابون استفاده کرد. همیشه قبل از درمان سطح کنه را کنترل کنید.

نظارت

کنه‌ها کوچک هستند و به سختی قابل تشخیص هستند. شما معمولاً قبل از اینکه خود کنه‌ها را تشخیص دهید، متوجه آسیب‌های گیاهی مانند برگ‌های نوک‌دار یا زرد می‌شوید. سطح زیرین برگ‌ها را از نظر کنه، تخم‌ها و تارهای آن بررسی کنید. برای شناسایی آن‌ها به یک لنز دستی نیاز دارید. برای مشاهده دقیق‌تر کنه‌ها، چند عدد از سطح برگ را روی یک صفحه کاغذ سفید تکان دهید. پس از ایجاد مزاحمت، آن‌ها به سرعت در اطراف حرکت می‌کنند. قبل از درمان مطمئن شوید که کنه‌ها وجود دارند. گاهی اوقات تا زمانی که متوجه آسیب شوید، کنه‌ها از بین می‌روند. گیاهان اغلب پس از خروج کنه‌ها بهبود می‌یابند.

کنترل بیولوژیکی

کنه‌های عنکبوتی دشمنان طبیعی زیادی دارند که تعداد آن‌ها را در بسیاری از مناظر و باغ‌ها محدود می‌کند، مخصوصاً زمانی که توسط اسپری‌های آفت‌کش‌ها مزاحمتی ایجاد نشود. برخی از مهم‌ترین آن‌ها کنه‌های شکارگر از جمله کنه‌های درنده غربی ، گالندروموس (متاسیولوس سابق) occidentalis و گونه‌های کنه Phytoseiulus هستند. کنه‌های شکارچی تقریباً به اندازه کنه‌های تغذیه کننده گیاه هستند اما پاهای بلندتری دارند و فعال ترند. آن‌ها همچنین قطره‌ای شکل‌تر از کنه‌های عنکبوتی هستند.
خرید و رهاسازی کنه‌های شکارگر می‌تواند در استقرار جمعیت در کاشت‌ها یا باغ‌های بزرگ مفید باشد، اما بهترین نتایج با ایجاد شرایط مطلوب برای شکارچیان طبیعی مانند اجتناب از شرایط گرد و غبار و اسپری‌های حشره‌کش به دست می‌آید. کنه‌های شکارچی اصلی که به صورت تجاری برای رهاسازی در دسترس هستند، کنه‌های شکارچی غربی و Phytoseiulus هستند. کنه درنده غربی در شرایط گرم و خشک موثرتر است. این شکارچیان از شاخ و برگ تغذیه نمی‌کنند یا به آفت تبدیل نمی‌شوند. بنابراین اگر کنه‌های آفت در هنگام رها شدن کنه‌های شکارچی در دسترس نباشند، شکارچیان گرسنه می‌مانند یا به جای دیگری مهاجرت می‌کنند.
اگر می‌خواهید شکارچیان را در باغ یا باغی که به شدت آلوده است و شکارچیان کمی دارد ایجاد کنید، از اسپری صابون یا کنه کش انتخابی استفاده کنید تا کنه‌های آفت را به سطح پایین‌تری ببرید و سپس کنه‌های شکارگر را رها کنید. یک دستورالعمل خوب این است که به ازای هر 10 کنه عنکبوتی یک شکارچی برای کنترل لازم است. اگر می‌خواهید به سرعت جمعیت آفات را کاهش دهید، ممکن است بیش از یک کاربرد کنه‌های شکارگر مورد نیاز باشد. کنسانتره در نقاط داغی که تعداد کنه‌های عنکبوتی در آن‌ها بیشتر است، ترشح می‌شود. به محض استقرار در گیاهان چند ساله، کنه‌های شکارچی ممکن است تولید مثل کنند و کنترل بیولوژیکی را به طور نامحدود و بدون افزایش بیشتر فراهم کنند، مگر اینکه از حشره کش‌های غیرانتخابی استفاده شود که شکارچیان را بکشد.

کنترل شیمیایی

کنه‌های عنکبوتی اغلب پس از استفاده از حشره کش‌ها مشکل ساز می‌شوند. چنین شیوعی معمولاً در نتیجه حشره‌کشی است که دشمنان طبیعی کنه‌ها را از بین می‌برد، اما همچنین زمانی رخ می‌دهد که برخی حشره‌کش‌ها تولید مثل کنه‌ها را تحریک می‌کنند. برای مثال، کنه‌های عنکبوتی که در آزمایشگاه در معرض کارباریل (Sevin) قرار گرفته‌اند، سریع‌تر از جمعیت‌های درمان‌نشده تکثیر می‌شوند. کارباریل، برخی از ارگانوفسفره‌ها و برخی پیرتروئیدها نیز ظاهراً با افزایش سطح نیتروژن در برگ‌ها از کنه‌های عنکبوتی حمایت می‌کنند. حشره‌کش‌هایی که در هوای گرم استفاده می‌شوند معمولاً بیشترین تأثیر را دارند و در عرض چند روز باعث شیوع چشمگیر کنه‌های عنکبوتی می‌شوند.
اگر درمان کنه‌ها ضروری است، از مواد انتخابی، ترجیحاً صابون حشره کش یا روغن حشره کش استفاده کنید. هم روغن‌های باغبانی با پایه نفتی و هم روغن‌های گیاهی مانند چریش، کانولا یا روغن پنبه دانه قابل قبول هستند. تعدادی عصاره گیاهی نیز وجود دارد که به عنوان کنه کش (آفت کشی که کنه‌ها را می‌کشد) فرموله شده‌اند که روی کنه‌های عنکبوتی اثر می‌گذارند. این‌ها عبارتند از عصاره سیر، روغن میخک، روغن نعناع، روغن رزماری، روغن دارچین و غیره. از صابون‌ها یا روغن‌ها در گیاهانی که تحت تنش آب هستند یا زمانی که دما بیش از 90 درجه فارنهایت است، استفاده نکنید. این مواد ممکن است به برخی از گیاهان آسیب برسانند، بنابراین چندین روز قبل از اعمال درمان کامل، برچسب‌ها را بررسی کنید و یا آن‌ها را روی بخشی از شاخ و برگ آزمایش کنید. روغن‌ها و صابون‌ها باید با کنه‌ها تماس بگیرند تا آن‌ها را از بین ببرند، بنابراین پوشش عالی، به‌ویژه در سطح زیرین برگ‌ها ضروری است و ممکن است نیاز به استفاده مجدد باشد.
اسپری‌های گوگرد را می‌توان روی برخی سبزیجات، درختان میوه و گیاهان زینتی استفاده کرد. این محصول در برخی موارد کدو و سایر گیاهان را می‌سوزاند. از گوگرد استفاده نکنید مگر اینکه ثابت شده باشد که برای آن گیاه در محل شما بی خطر است. از محصولات مایع مانند ترکیبات گوگرد و صابون پتاس به جای گرد و غبار گوگرد استفاده کنید که به راحتی می‌چرخد و می‌توان آن را تنفس کرد. اگر دما از 90 درجه فارنهایت فراتر رفت، از گوگرد استفاده نکنید. در عرض 30 روز پس از اسپری روغن، گوگرد استفاده نکنید. گوگرد یک عامل تحریک کننده پوست و خطر چشم و تنفسی است، بنابراین همیشه لباس محافظ مناسب بپوشید.
در کل، روش‌های طبیعی و شیمیایی برای مبارزه با کنه تار عنکبوتی در گلدان‌های آپارتمانی و یا باغچه‌های منزل وجود دارد. انتخاب روش صحیح و مناسب برای مقابله با این آفت‌ها باید بر اساس نیاز و نوع گل و گیاهان همانند طبیعت خود گیاه باشد. از ترکیبی از روش‌ها را استفاده کنید تا بتوانید بهترین و بیشترین نتیجه را از نگهداری و سر جوشاندن گلدان‌های خود بگیرید. تا به حال کنه‌های عنکبوتی را دیدید؟ حتماً تجربه‌ی خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *