بلاگ بلومیک

اسماج چیست و کاربرد آن

اسماج چیست و کاربرد آن
حتماً واژه اسماج به گوشتان خورده است. اسماج یک آیین بومی آمریکایی است که دود را با معنویت به روش‌های قابل توجهی پیوند می‌دهد.
این یک مراسم تشریفاتی رایج در میان مردم بومی است که از نزدیک در این فرهنگ‌ها برای پاکسازی معنوی، خلاص شدن از فضاهای فیزیکی از انرژی منفی و برکت برگزار می‌شود. بنابراین، چه خودتان یک بومی آمریکایی هستید، یا صرفاً می‌خواهید درباره فرهنگ بومیان آمریکا بیشتر بدانید تا افق‌های خود را گسترش دهید، با ما همراه باشید.

اسماجینگ (Smudging) بومیان آمریکا چیست؟

برای درک کامل مفهوم و انجام این مراسم مقدس، ابتدا باید به این نکته توجه کنید که عمل اسماجینگ دقیقاً شامل چه چیزی است. طبق تعریف، اسماجینگ مراسمی است که شامل سوزاندن گیاهان و صمغ‌های گیاهی در یک کاسه سفالی یا صدفی هنگام اقامه نماز است. این منجر به تشکیل ابر دودی می‌شود که اعتقاد بر این است که هوای درون آن را پاک می‌کند.
اسماجینگ، در واقع، محبوب‌ترین مراسمی است که برای پاک کردن افراد و مکان‌هایی از انرژی منفی استفاده می‌شود که ترجیح می‌دهند اطرافشان را احاطه نکنند. به طور کلی، اسماج در میان بسیاری از مردمان بومی در نیمکره غربی استفاده می‌شود و برای قرن‌ها نقش فعالی داشته است.

چرا آیین‌های اسماجینگ انجام می‌شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا کسی اسماج را انتخاب می‌کند، اما به طور کلی، بهتر کردن زندگی مردم و مکان‌هایی است که در آن زندگی می‌کنند. اسماجینگ پل بین زندگی فانی و قلمروهای بالاتر است که روحیه خوب را به ارمغان می‌آورد و هر گونه انرژی منفی و راکد را از بین می‌برد. این مراسم غم و اندوه و ناخالصی و اضطراب را از بین می‌برد و کمبود سلامتی را برطرف می‌کند و پس از پاکسازی برای افراد و محیط زیست چیزی جز آرامش و هماهنگی باقی نمی‌گذارد.

بهترین گیاهان برای استفاده کدامند؟

قبل از اینکه وارد عمل اسماجینگ شوید و یاد بگیرید که چگونه درست انجام می‌شود، بیایید به گیاهان واقعی مورد استفاده برای اسماجینگ بپردازیم. به عنوان مرجع، بیشتر گیاهانی که برای اسماج استفاده می‌شوند دارای ویژگی‌های ضد عفونی‌کننده هستند، به این معنی که وقتی سوزانده می‌شوند، به طور قانونی هوا را تصفیه می‌کنند.

مریم گلی

هر دو Apiana (مریم گلی سفید) و Salvia Officinalis (مریم گلی معمولی) گیاهان شفابخش مورد استفاده هستند. اصطلاح “Salvia” از کلمه لاتین “salvare” گرفته شده است که به معنای “احساس سلامتی و بهبودی” است. مریم گلی سفید و مریم گلی معمولی نیز برای ارائه قدرت، وضوح، معرفت و اغلب نشان دهنده نسب مادری زنان استفاده می‌شود.

سدر

سدر برای تمیز کردن و پاک‌سازی، از بین بردن ارواح شیطانی درون افراد و اشیاء برای رفع تعادل محبوب است. سوزاندن سدر همچنین برای تقویت مثبت اندیشی و ارتباط عمیق انسان با دنیای معنوی استفاده می‌شود.

علف لیمو

Sweetgrassکه به عنوان گیاه علف لیمو شناخته می‌شود و به طور گسترده توسط همه بومیان آمریکا استفاده می‌شود، اعتقاد بر این است که علف لیمو دعاها را به دنیای ارواح می‌برد. گفته می‌شود که دود حاصل از گیاهان، کلمات را می‌گیرد و آن‌ها را تغییر می‌دهد. به آن “علف مقدس” نیز می‌گویند و هنگام سوختن شعله باز نمی‌شود، بلکه دودی خوشبو تولید می‌کند.

تنباکو

تنباکو یک داروی بسیار مقدس در بسیاری از فرهنگ‌ها است و اعتقاد راسخ بر این است که پل ایده‌آل بین دنیای انسان و روحانی است. نیازی به دود کردن آن نیست، اما همچنان می‌تواند فواید معنوی را ارائه دهد. استفاده از این عمل به عنوان یک تعهد انسانی ایجاد شده و توسط دنیای معنوی حمایت می‌شود و نشان دهنده قدردانی از زیبایی در زندگی است.
اگرچه این‌ها رایج‌ترین گیاهانی هستند که برای شروع، انجام یا پایان مراسم اسماجینگ استفاده می‌شوند، برخی از روغن‌های ضروری نیز وجود دارند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شامل:
  • ماگورت
  • اسطوخودوس صحرا
  • دانه هویج
  • روغن توجا
  • روغن صنوبر
  • نعناع تند

نحوه اسماجینگ

اسماج چیست و کاربرد آن
اکنون که عناصر اصلی از بین رفته‌اند، زمان آن رسیده است که گیاهان و سایر اقلام خود را برای اسماجینگ جمع آوری کرده و فرآیند را شروع کنید. برای شروع حلقه گروهی یا جلسه خصوصی، موارد زیر را جمع آوری کنید:
  • یک کاسه سفالی بزرگ
  • گیاهان دلخواه شما، اما حتما ساقه‌ها را جدا کنید
  • کبریت چوبی
  • پرهای با اندازه مناسب یا میله‌های اسماجی برای تکان دادن دود (می‌توانید از دستان خود نیز استفاده کنید)
وقتی همه چیز را آماده کردید، زمان شروع است. اگر اولین باری است که این کار را انجام می‌دهید، پس توصیه می‌کنم سعی کنید یک جلسه را به تنهایی انجام دهید تا واقعاً از آن و احساسی که ایجاد می‌کند استفاده کنید. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید این مراسم مقدس را خودتان انجام دهید، اما در اینجا یک راه ساده وجود دارد که می‌توانید آن را درست در خانه انجام دهید و با آن تمرین کنید.
اگر در داخل این مراسم شرکت می‌کنید، حتماً پنجره‌ای را باز کنید تا جریان هوای ثابتی داشته باشید. به یاد داشته باشید، دود مهم است، اما شما نمی‌خواهید از آن بیمار شوید یا زنگ هشدار دود خود را روشن کنید!
اطمینان حاصل کنید که کاملاً حاضر و متمرکز هستید. اگر به هر طریقی حواس‌تان پرت شود، می‌تواند فرآیند اسماجینگ را بی‌اثر کند یا آن‌طور که می‌توانست انجام نشود.
با استفاده از کبریت، سبزی‌های داخل کاسه خود را شعله ور کنید و بگذارید 20 تا 30 ثانیه شعله ور شوند قبل از اینکه آتش را خاموش کنید و دست خود را بالای آن بگیرید تا اکسیژن از بین برود (استفاده از نفس برای دمیدن آن مناسب نیست).
دود از گیاهان موجود در کاسه شروع به بلند شدن می‌کند. از آن برای اسماجینگ خود ابتدا با پر یا چوب‌های اسماج (اول سر به سمت پاهای خود) استفاده کنید و سپس به فضای اطراف خود بروید. مطمئن شوید که این کار را به آرامی انجام می‌دهید و گوشه را کاملاً بپوشانید.
پس از اتمام کار، خاکستر گیاهان را بیرون بیاورید و دوباره به خاک برگردانید. این نشان دهنده انرژی است که به زمین باز می‌گردد و نشان دهنده احترام است.
همانطور که می‌بینید، سوزاندن گیاهانی مانند مریم گلی و سدر معنای بسیار بیشتری نسبت به تشکیل ابری از دود در حین خواندن نماز دارد.
بومیان آمریکایی تاریخی معتقد بودند که قدرت گیاهان و شفابخشی راه حل‌های بهینه برای خلاصی از بدن یا محیط از افکار، احساسات، ارواح ناخواسته و انرژی منفی برای ارتقای وضعیت رفاهی بالاتر است. احترام به مادر زمین و استفاده از هدایایی که زمین برای التیام و ترویج تأثیرات مثبت فراهم کرده است چیزی است که به شدت در فرهنگ‌های بومی گره خورده است. اگرچه زمانه تغییر کرده است و جهان بیش از هر زمان دیگری مدرن شده است، اسماجینگ هنوز یک مراسم بسیار گسترده است که امروزه جزء فرهنگ بومیان آمریکاست و سزاوار احترام و شناسایی است.
در نتیجه، اسماجینگ یک آیین قدیمی است که شامل سوزاندن گیاهان مقدس برای پاکسازی است. این عملی فراتر از عمل فیزیکی سوزاندن گیاهان است، زیرا سرشار از نماد، نیت و معنویت است. چه برای مقاصد شخصی و چه برای اهداف تشریفاتی استفاده شود، اسماجینگ همچنان یک سنت گرامی است که حسی از تجدید و ارتباط را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *