بلاگ بلومیک

نگهداری از گیاه شفلرا

نگهداری از گیاه شفلرا

شفلرا دسته بزرگی از گیاهان استوایی است که در کل شامل دو گونه است که گیاهان آپارتمانی شگفت انگیزی را می‌سازند. Schefflera actinophylla بزرگتر (گاهی اوقات به نام گیاه چتر یا درخت چتر نامیده می‌شود) دارای برگ‌های سبز بلند، براق و بیضی شکل است که به زیبایی از ساقه مرکزی می‌ریزد و شبیه چتر است.

یک شفلرا بالغ ممکن است 12 تا 16 برگچه از یک ساقه داشته باشد، در حالی که شفلرا نابالغ به احتمال زیاد دارای 4 تا 6 برگچه است. Schefflera arboricola (گاهی اوقات شفلرا کوتوله نامیده می‌شود) دارای برگ‌های کوچکتر و براق است، گاهی اوقات با رنگ‌های روشن و کرمی. به غیر از اندازه کوچک‌تر، به نظر بسیار شبیه هم خانواده بلندتر خودش است.
شفلرا که در شرایط سختی مقاوم است، معمولاً در بیشتر ایام سال در محیط‌های سرپوشیده در آب و هوای سردتر رشد می‌کند، اما می‌توان آن را برای ماه های گرمتر در فضای باز برد، جایی که در کنار سایر گیاهان گرمسیری رشد کند. با این حال، گیاهان شفلرا معمولاً باید در فضای باز پرورش داده شوند تا گل‌های بلند قرمز، سفید یا صورتی مانند شاخک‌ها را به نمایش بگذارند. گیاهانی که در داخل خانه رشد می‌کنند به ندرت گل تولید می‌کنند.
گیاهان شفلرا گیاهانی هستند که به سرعت رشد می‌کنند، به خصوص اگر در فضای باز کاشته شوند. اگر شفلرا را در باغی با آب و هوای گرم می‌کارید، بهتر است در بهار یا پاییز زمانی که هوا گرم نیست کاشته شود. تمام قسمت‌های گیاه شفلرا برای انسان‌ها سمی خفیف است و برای سگ‌ها، گربه‌ها و اسب‌ها سمی‌تر است.

انواع شفلرا

شفلرا انواع مختلفی دارد که دو گونه از آن گیاهان آپارتمانی رایج هستند:
Schefflera actinophylla

• Schefflera actinophylla:

رایج ترین شفلرا که دارای برگ‌های بیضی شکل است که تا ده اینچ از ساقه مرکزی رشد می‌کند. این می‌تواند یک نمونه بزرگ 50 فوتی در فضای باز باشد، اما نمونه‌های گلدانی در داخل خانه معمولاً 15 فوت ارتفاع دارند.

• S. arboricola:

این نسخه کوچک‌تر، که در باغ‌های خانگی محبوب است، دارای برگ‌های یک تا دو اینچی است که در دسته‌های فشرده رشد می‌کنند. گونه‌ای متنوع از این گیاه است که روی برگ‌هایش لکه‌های روشن و کرمی وجود دارد. ارتفاع آن در فضای باز می تواند به 25 فوت برسد، اما گیاهان آپارتمانی معمولاً بیش از 6 فوت رشد ندارند.

نحوه نگهداری از گیاه شفلرا

شفلرا اگر نور، گرما و رطوبت زیاد غیرمستقیم دریافت کند، رشد آن دشوار نیست. در آب و هوای بسیار سرد، ایجاد گرمای برای آن از سمت پایین گیاه، ممکن است ضروری باشد. شفلرا را می توان برای داشتن یک گیاه پرتر هرس کرد.

نور

شفلرا نور سبک و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. در تابستان، گلدان گیاه را به بیرون که نور بیشتری دریافت می‌کند، اما نه نور مستقیم، منتقل کنید؛ مانند زیر سقف پاسیو. هرگز شفلرا را در زیر نور مستقیم و کامل خورشید قرار ندهید زیرا آفتاب شدید می‌تواند برگ‌های آن را بسوزاند.

خاک

اگر شفلرا را در داخل خانه نگهداری می‌کنید، آن را در خاک گلدان غنی، شل و با زهکشی خوب بکارید. هنگامی که در خارج از منزل قرار دارد، یک خاک لومی شنی با زهکشی خوب با pH کمی اسیدی ایده آل است. از کاشت در مکانی در فضای باز که خاک خیلی مرطوب یا غرقابی است خودداری کنید.

آب

در طول فصل رشد به طور منظم آبیاری کنید و به طور مرتب برگ‌ها را با آب اسپری کنید. صبر کنید تا خاک گلدان خشک شود و سپس آن را عمیق و کامل خیس کنید. در ماه های زمستان مصرف آب را کاهش دهید. آبیاری بیش از حد گیاه شفلرا در نهایت باعث از بین رفتن آن می‌شود. برگ‌های زرد و ریخته شده نشانه این است که ممکن است بیش از حد آبیاری کرده باشید.

دما و رطوبت

از آنجایی که شفلرا یک گیاه گرمسیری است، به رطوبت نسبتاً بالا و دماهای گرمسیری نیاز دارد. در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت رنج خواهد برد. این گیاهان را در معرض بادهای خشک قرار ندهید. شفلرا تحت تاثیر کم آبی یا سرما به سرعت شروع به ریزش برگ می‌کند، بنابراین ریزش برگ را جدی بگیرید و در صورت وقوع مشکل، آن را اصلاح کنید. اگر گیاه تمام برگ‌های خود را از دست داد، می‌توانید با انتقال گیاه به بیرون در بهار و آبیاری سخاوتمندانه آن را نجات دهید.

کود

گیاهان شفلرا را دو بار در هفته در طول فصل رشد با کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. آن‌ها تغذیه کننده‌های خوبی هستند و از مواد مغذی اضافی که به آن‌ها می‌رسد، بهره خواهند گرفت.

هرس

شفلرا شما ممکن است گاهی نیاز به هرس داشته باشد، به خصوص اگر نور کافی دریافت نمی‌کند. آنچه را که احساس می‌کنید بیش از حد رشد کرده را قطع کنید. گیاهان آپارتمانی شفلرا به سرعت پس از هرس، به تلاش شما پاداش خواهند داد. نتیجه یک گیاه پرتر و پرپشت‌تر و شاداب‌تر خواهد بود.

تکثیر

بهتر است شفلرا را در بهار تکثیر کنید: انجام این کار باعث می‌شود گیاه فعلی شما بیش از حد بوته‌ای نباشد و گیاهان جدیدی در اختیار شما قرار دهد. شفلرا را می‌توان از طریق قلمه تکثیر کرد.
  1. با استفاده از ابزار تیز، یک قسمت شش اینچی از ساقه را با زاویه 45 درجه ببرید و همه برگ‌ها را به جز چهار یا پنج برگ در بالای ساقه جدا کنید.
  2. انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید، سپس انتهای بریده شده را در ظرفی پر از خاک گلدان قرار دهید.
  3. گلدان را با یک کیسه پلاستیکی محکم بپوشانید تا در رطوبت نگه دارید، سپس آن را در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.
  4. هر روز ظرف را بررسی کنید تا از مرطوب ماندن خاک مطمئن شوید و در صورت لزوم آبیاری کنید. رشد ریشه را با کشیدن آرام ساقه بررسی کنید.
  5. پس از گذشت حدود یک ماه، اگر ریشه ها تشکیل شد، می‌توانید کیسه پلاستیکی را بردارید و به رشد گیاه جدید ادامه دهید. اگر ریشه‌ها تشکیل نشد، قلمه را دور بیندازید و دوباره با یک قلمه جدید امتحان کنید.
نگهداری از گیاه شفلرا

کاشتن در گلدان و تعویض گلدان

گلدان‌ها را به صورت سالیانه یا در صورت نیاز تعویض کنید: اگر گیاهان برای ظروفشان خیلی بزرگ شده‌اند، به خاک جدید و گلدان بزرگ‌تر نیاز دارند. (شما می توانید سرعت رشد را کاهش دهید و از بزرگ شدن بیش از حد گیاهان با طولانی کردن دوره تعویض گلدان جلوگیری کنید و به آن‌ها اجازه دهید تا حدی ریشه‌دار شوند).
اگر می‌خواهید شفلرا را مجدداً بکارید، آن را از ظرف آن خارج کنید و به آرامی ریشه‌ها را شل کنید. ممکن است خیس کردن آن‌ها در آب کمک کند. برای کاشت مجدد، یک ظرف بزرگتر (سفالی یا پلاستیکی) که دارای سوراخ‌های زهکشی است انتخاب کنید، آن را با مخلوط خاکی با زهکشی خوب پر کنید.

مشکلات رایج شفلرا

شفلرا یک گیاه کم نگهداری است، اما گاهی اوقات گیاه شما ممکن است مشکلاتی را نشان دهد.
  • زرد شدن برگ ها

آبیاری بیش از حد، اغلب علت زرد شدن برگ‌های شفلرا است. سعی کنید کمتر آبیاری کنید تا ببینید آیا کمکی می‌کند یا خیر. در غیر این صورت، گیاه شما نور کافی دریافت نمی‌کند، بنابراین آن را به مکان روشن‌تری منتقل کنید.

  • نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها

احتمالاً کم آبی دلیل لکه‌هایی روی شفلرا است. در این شرایط، در طول فصل رشد گیاه خود را به طور منظم آبیاری کنید. بهترین روش این است که گیاه را عمیقا آبیاری کنید و قبل از آبیاری عمیق دیگر اجازه دهید خاک خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *