بلاگ بلومیک

علت زرد شدن برگ پاچیرا

پاچیرا چیست؟
زرد شدن برگ‌های گیاه پاچیرا ممکن است به دلایل مختلفی باشد. این مشکل معمولاً نشانه‌ای از مشکلات در رشد یا محیط زیست گیاه است. در ادامه به برخی از عواملی که می‌توانند باعث زرد شدن برگ‌های پاچیرا شوند، اشاره می‌کنیم.
گیاهان پاچیرا، با زیبایی‌های گوناگون و رنگارنگی‌های خود، جزو انواع محبوب گیاهان تزیینی محسوب می‌شوند. اما گاهی اوقات ممکن است برگ‌های پاچیرا شروع به زرد شدن کنند که این موضوع می‌تواند نگرانی‌هایی را برای دارندگان این گیاهان ایجاد کند. در این مقاله، به بررسی دلایل زرد شدن برگ‌های گیاه پاچیرا و راه‌های مقابله با این مشکل خواهیم پرداخت.
این گیاه در فرهنگ چین به درخت پول (Money tree)شناخته می‌شود و نماد ثروت و خوش اقبالی است. درخت پول از خانواده malvacea و این گیاه اصالتا مربوط به آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است و از گیاهان با تمدن بالا می باشد. این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتری است و می‌تواند در درمان برخی از بیماری‌های متعدد به کمک مواد فعال خود مؤثر باشد.
پاچیرا در فرهنگ چین و تایوان نشانه خوش‌شانسی و ثروت است آنها معتقدند این گیاه هر کجا که باشد اتفاقات مثبت و خوب را به خودش می‌کشد.
این گیاه ،ظاهری جذاب ، خاص و برگ‌هایی با رنگ سبز براق دارد و زیبایی منحصر به فردی دارد پاچیرا یک گیاه همیشه سبز بوده و به دلیل نگهداری آسان برای افراد مبتدی نیز مناسب می‌باشد، درخت پول همچنین به عنوان یک تصفیه کننده هوا برای خانه شما به شمار می‌رود.

نگهداری از گیاه پاچیرا

نگه داری از گیاه پاچیرا بسیار آسان است و افراد تازه کار هم می‌توانند از آن نگه داری کنند.
نکات زیرا را عایت کنید تا از زرد شدن برگ آن جلوگیری کنید.

چرا برگ گیاه پاچیرا زرد می‌شود؟

1.آبیاری بیش از اندازه

گیاه پاچیرا در خاک همیشه مرطوب بهترین عملکرد را دارد اما نباید هرگزدر حالت غرقاب باشد.آبیاری بیش از اندازه باعث پژمرده شدن و زرد شدن برگ آن می‌شود. ریشه‌ها نمی‌توانند به درستی اکسیژن بگیرند و برگ‌ها از کمبود اکسیژن رنگ زرد به خود می‌گیرند.دفعات طولانی آب‌دهی به این گیاه باعث پوسیدگی ریشه گیاه و بوی بد از خاک آن می‌شود. هر زمان خاک تا عمق ۳ تا ۴ سانتی متری خشک شد به آن آب بدهید (هفته‌ای 1 الی 2 بار )در زمان آب‌دهی توجه داشته باشید که آب روی برگ‌ها و ساقه آن نریزد و حتما از آب تصویه شده استفاده کنید.

2.آبیاری بسیار کم

آبیاری بسیار کم هم باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود اما با این تفاوت که ابتدا برگ‌های گیاه زرد و پژمرده و نوک و لبه آن شکننده می‌شود.

معمولا این گیاه در حرارت بالا مثل تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

3.نور نامناسب و شرایط نگهداری

بهترین شرایط نگهداری آن نور غیر مستقیم و ملایم است و زمانی که این گیاه زیر نور مستقیم و بسیار نزدیک به پنجره باشد باعث پژمردگی و دیده شدن لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن می‌شود.
در صورتی که گیاه پاچیرا در معرض نور زیاد قرار می‌دهید و تغییر ناگهانی باعث شوک به گیاه می‌شود پس بهتر است که مرحله به مرحله و در چند دفعه نور آن را کم کنید.کلا این گیاه نور متوسط نیاز دارد و حتی اگر سه روز سایه باشد، مشکلی برایش پیش نمی‌آید.
مکان پاچیرا را زیاد تغییر ندهید. پاچیرا از این اتفاق آسیب دیده و با ریزش برگ‌هایش، نارضایتی خود را نشان می‌دهد. گیاه آپارتمانی پاچیرا را در فاصله ی دو متری پنجره قرار دهید و نور خورشید را برای گیاه خود توسط پرده پنجره فیلتر کنید. اشعه‌های مستقیم خورشید در طول ساعات طلایی روز، می‌توانند باعث خشک شدن و خوردن بافت‌های گیاهی شوند که به زردی برگ‌ها انجام و سلامت گیاه را تهدید می‌کند.6 الی 8 ساعت نور کافی است.

4.خاک

پاچیرا به عنوان یک گیاه آپارتمانی برای ادامه دادن به زندگی خود به خاک غنی نیاز دارد. به این جهت می‌توانید از خاک کاکتوس، خاک گلدان یا خاک گل استفاده کنید. برای افزایش تخلخل نیز می‌توانید مقداری شن، ماسه، دانه رس و یا پرلیت به خاک اضافه کنید.
پاچیرا چیست؟

5.نوسنات دمایی

پاچیرا از گیاهان مقاوم به گرما محسوب می‌شود که دمای 18 تا 29 درجه سانتی‌گراد برای این گیاه مناسب است و هرگز در معرض سیستم سرمایشی، گرمایشی قرار ندهید.

6.کود‌دهی بیش از اندازه

کود‌دهی بیش از اندازه از دیگرعوامل زرد شدن برگ آن است کود‌دهی کم ایده‌آل است زیرا زیرا پاچیرا از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا نیاز چندانی به کود ندارد.  استفاده بیش از حد از کود این امکان را دارد که باعث زرد شدن برگ‌هایش شود. کودهای حاوی مواد مغذی مناسب گیاهان، اگر به طور غلط و بی‌اندازه به پاچیرا اعمال شوند، می‌توانند به عوارض منفی منجر شوند.

7.کمبود رطوبت

کمبود رطوبت یکی از عوامل مهم زرد شدن برگ‌های گیاه آپارتمانی پاچیرا می‌باشد. کمبود رطوبت باعث کاهش فعالیت فتوسنتز می‌شود. در فرآیند فتوسنتز، گیاه با استفاده از نور خورشید انرژی را جذب و با انجام واکنش‌های شیمیایی، قند و اکسیژن تولید می‌کند. اگر رطوبت کافی در اطراف گیاه فراهم نباشد، گیاه قادر به جذب آب کافی و تأمین نیازهایش نخواهد بود که منجر به ضعف و زردی برگ‌ها خواهد شد. حداقل رطوبت مورد نیاز آن ۵۰ درصد است.

8.آفات

جانورانی مثل عنکبوت قرمز وبیماری‌های قارچی باعث زرد شدن و تغییر رنگ برگ و باعث ضعیف شدن این گیاه می‌شود. زیرا این آفات شیره گیاه را مکیده و آن را ضعیف می‌کند

9.کوددهی

ماهی یک بار تغذیه با کود کامل برای این گیاه کافی می‌باشد.در فصل بهار باید از کود با نیتروژن بالا و در فصل تابستان به صورت متعادل استفاده کرد.

10.پیری گیاه

بعد از یک مدت نسبتا طولانی گیاه به طور طبیعی برگ‌هایش زرد می‌شود و به اصطلاح می‌گوییم گیاه پیر شده است و این یک روند طبیعی است که برای گیاه اتفاق می‌افتد.

نتیجه‌ گیری

گیاه پاچیرا از عقیده بعضی‌ها باعث خوش شانسی و برکت در خانه می‌شود، برای آن گروه از افرادی که به دنبال یک گیاه آپارتمانی لوکس و مناسب هستند، گل پاچیرا گزینه ای عالی به شمار می‌رود.
موارد بالا از عوامل زرد شدن برگ این گیاه است برای جلوگیری از زرد شدن باید به این موارد توجه داشته باشید.
هنگامی که دیدید چند تا از برگ‌های پایینی گیاه شما زرد شدند به علت پیری گیاه، برای حفظ انرژی گیاه خود زودتر آنها را جدا کنید. البته همیشه زرد شدن برگ این گیاه نشانه پیری نیست. بلکه ممکن است به دلیل بروز عوامل بالا باشد.همچنین به افرادی که می‌خواهند گیاهی برای پاکسازی هوای خانه داشته باشند پیشنهاد می‌کنیم تا این گیاه را خریداری کنند.

سوالات متداول

پاچیرا یک گیاه غیر سمی است، اما در صورت استفاده زیاد می تواند باعث ناراحتی معده و سیستم گوارش شود.
پاچیرا جزوه گیاهانی است که به سمت نور رشد کرده و مسیر رشد خود را آن سمت ادامه می‌دهد. به همین دلیل جلوگیری از این حالت و بد فرم شدن گیاه، هر ۳ روز یکبار گلدان این گیاه را به سمت نور بچرخانید. این کار باعث رسیدن نور به طور مساوی به تمام قسمت‌های گیاه و افزایش رشد گیاه می‌شود.
خیر، گیاه پاچیرا به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارد و می‌تواند در محیط‌هایی با نور غیرمستقیم رشد کند.
گیاه پاچیرا به محیطی با دمای مناسب، رطوبت کافی و نور معتدل علاقه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *