بلاگ بلومیک

آموزش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به همراه راهکاری برای داشتن پیازهای قوی تر

آموزش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به همراه راهکاری برای داشتن پیازهای قوی تر

یکی از پر تقاضا ترین و محبوب ترین انواع گل های تزئینی ، لیلیوم اورینتال است. لیلیوم یا همان سوسن ، گلی زیبا و خوشبو با رنگ های سفید ، صورتی و زرد است که طول عمری بیش از دو هفته دارد. ارتفاع این گیاه حین گلدهی از 30 سانتی متر تا 2 متر متغیر بوده و در گلدان های کوچک یا در گوشه ای از باغچه خانه تان قابل کشت است. اگر قصد پرورش این گیاه را دارید ، باید با روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال و محافظت از آن آشنا باشید. به همین منظور در ادامه این مقاله از سایت بلومیک ، به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

 • اقدامات اولیه پیش از کاشت پیازهای لیلیوم اورینتال
 • روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال در منزل
 • لیلیوم چگونه پیازهای جدید و مقاوم تولید می کند؟
 • کدام فصل برای کاشت پیازهای لیلیوم اورینتال مناسب تر است؟
 • روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به صورت شاخه بریده
 • نکاتی برای نگهداری و محافظت از انواع لیلیوم
 • قبل از خرید گل لیلیوم اورینتال شاخه بریده به این نکته توجه کنید!
 • اشتراک گل بلومیک

اقدامات اولیه پیش از کاشت پیازهای لیلیوم اورینتال

 • در ابتدا باید مکان آفتابی مناسب پیدا کنید؛ به خاطر داشته باشید این گیاه برای رشد طبیعی نیاز به نور فراوان و مستقیم دارد.
 • گلدان مناسب انتخاب کنید؛ اندازه ایده آل برای فاصله پیازهای لیلیوم 10 تا 12 سانتی متر است. به گونه ای که در گلدانی با اندازه 30 سانتی متر ، حداکثر3 پیاز لیلیوم اورینتال می کارند.
 • پیازهای مرغوب بخرید؛ پیازهای سبک و چروکیده ، پیر بوده و احتمال جوانه زدن آنها پایین است. اگر به صورت مستقیم پیازهای لیلیوم را خریداری می کنید ، بهتر است موارد سنگین و بزرگ را انتخاب کنید.
 • روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال در منزل

  آموزش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به همراه راهکاری برای داشتن پیازهای قوی تر
  پرورش لیلیوم اورینتال در منزل بسیار آسان است و برای نگهداری از آن تنها باید شرایط محیطی مناسب را فراهم کنید. در ادامه به شرایط ایده آل برای رشد و پرورش لیلیوم اورینتال اشاره می کنیم:

  خاک
  خاک بستر لیلیوم باید غنی و با زهکشی خوب باشد تا هم رطوبت را به مقدار زیاد در خود نگه دارد و هم مواد مغذی گیاه را به آن برساند. مخلوط 7 به 3 کوکوپیت – پرلیت ترکیب مناسبی برای کاشت لیلیوم اورینتال به شمار می آید.

  آبیاری
  این گیاه هفته ای دو بار در فصل های گرم سال ( بهار و تابستان ) نیاز به آبیاری عمیق دارد. بعد از مشاهده آخرین گل ، می توانید مقدار آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش دهید. خاک باتلاقی ، پیاز گیاه را می پوساند؛ بنابراین حجم آب باید به اندازه ای باشد که خاک گلدان تا 5 روز بعد مرطوب بماند.

  نور
  این گیاه نیاز به 6-8 ساعت نور مستقیم دارد. لیلیوم را باید در مکان آفتابی و نیمه سایه بکارید؛ چرا که رشد این گیاه در نور کم باعث بوجود آمدن ساقه هایی لاغر و کاهش تعداد غنچه ها می شود.

  کود دهی
  گیاه لیلیوم برای رشد به طور طبیعی ، نیازی به کود دهی و تغذیه افزوده ندارد. با این حال کود دهی در بهار و تابستان منجر به رشد بیشتر و تولید گل هایی با اندازه بزرگتر می شود که بسیاری از پرورش دهندگان از آن استفاده می کنند.

  بعد از اتمام زمان گلدهی ، گل ها و برگ های لیلیوم خشک می شوند و می افتند. بعد از افتادن گل ها ، اکثر مواد قندی تولید شده به سمت پایین حرکت کرده و در پیاز گیاه ذخیره می شود. به همین شکل هر ساله پیازهای جدیدی در اطراف پیازهای قبلی رشد می کند که می توان آن ها را جدا کرد و در بسترهای مناسب کاشت. هرچه فاصله بین آخرین گل و آخرین برگ هایی که می افتد بیشتر باشد ، پیازهای جدید بهتر و قوی تری خواهیم داشت. با استفاده از 2 روش می توانید این زمان را افزایش دهید:
  • تداوم آبیاری منظم

  آبیاری منظم گیاه باعث می شود که برگ ها بیشتر روی ساقه بمانند و همچنان به فتوسنتز ادامه دهند. مواد قندی از برگ به سمت پیاز گیاه رفته و علاوه بر تقویت پیاز مادر ، باعث تولید پیاز دختر سرشاز از ماده مغذی می شود.

  • دقت بیشتر در نگهداری از برگ های لیلیوم
   عواملی مانند تغییر ناگهانی مکان ممکن است باعث وارد شدن شوک به گیاه و ریختن برگ های آن منجر شود؛ پس بهتر است که برای ایجاد تغییرات ، تا خشک شدن طبیعی برگ های گیاه صبر کنید و سپس برای ایجاد تغییرات اقدام کنید.

  خیس شدن برگ های گیاه حین آبیاری ، بروز بیماری های مختلف را به دنبال دارد؛ پس هنگام آبیاری متوجه این نکته باشید. در نهایت برگ های گیاه خود را از دسترس حشرات و آفات دور نگه دارید تا عوامل بیگانه ، عمر برگ های گیاه شما را کاهش ندهند.
  کدام فصل برای کاشت پیازهای لیلیوم اورینتال مناسب تر است؟
  توصیه می کنند که لیلیوم در فصل های گرم سال کاشته نشوند چرا که پیازهای این گیاه دو هفته اول بعد از کاشت ، نیاز به دوره سرمایی دارند. علاوه بر این ، پیاز لیلیوم اورینتال پوسته های مراقبتی ندارند و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت چندانی نشان نمی دهند؛ بنابراین مناسب ترین فصل برای کاشت پیازهای لیلیوم اورینتال ، اوایل بهار یا اواخر پاییز است.

  روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به صورت شاخه بریده

  زیبایی دلپذیر و عطر خوشایند لیلیوم اورینتال ، این گل را به محبوب ترین و پر مصرف ترین گل در گل فروشی ها تبدیل کرده است. از لیلیوم برای هدیه دادن ، تزئین دسته گل ، آراستن ماشین عروس و مواردی از این قبیل استفاده می شود. اگر روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال به صورت شاخه بریده را بدانید ، می توانید آن را در مدت طولانی تری زیبا و با طراوات نگه دارید. به همین منظور در ادامه این متن از سایت بلومیک روش های نگهداری از این گل به صورت شاخه بریده را آورده ایم:
 • آب گلدان را مرتبا تعویض کنید.
 • برای جلوگیری از تجمع باکتری ها و عوامل بیماری زا بهتر است که هر دو روز یکبار ، آب گلدان لیلیوم اورینتال را تعویض کنید.
  • گلدان را در مقابل آفتاب یا نور مستقیم قرار ندهید.
  شاخه های بریده گل لیلیوم اورینتال معمولا تا دو هفته با طراوات و شاداب باقی می مانند. اما اگر گلدان یا دسته گل لیلیوم را در مقابل تابش مستقیم آفتاب بگذارید ، حداکثر تا دو روز سالم باقی خواهد ماند.
  • پیش از قرار دادن دسته گل در آب ، برگ ها را جداکنید.

  اگر برگ ها در گلدان قرار بگیرند ، پس از مدت کوتاهی پوسیده می شوند و رنگ آب را تغییر می دهند. قبل از قرار دادن انواع گل لیلیوم در گلدان ، برگ ها جدا کنید و تنها ساقه خالی در زیر آب باشد.

  • هر چند وقت یکبار ، ساقه را به صورت اریب برش بزنید.
  هر دو سه روز یکبار انتهای ساقه را به صورت اریب برش بزنید تا آب به گلبرگ ها برسد و جوان بمانند. به خاطر داشته باشید اگر ساقه را به صورت مستقیم برش بزنید ، به آوندها آسیب وارد می کنید و فرایند انتقال آب با مشکل مواجه می شود.

  نکاتی برای نگهداری و محافظت از انواع لیلیوم

  • ریشه و پیاز انواع لیلیوم در مقابل ضربات فیزیک مقاومت کمی دارند. از حفاری اطراف پیاز لیلیوم ها خودداری کنید زیرا ممکن است به ریشه های فیبری و پیاز این گیاه آسیب بزنید.
  • برای کاشت لیلیوم ، مکانی را انتخاب کنید که درمقابل وزش باد شدید نباشد. باد با سرعت بالا ، به غنچه ها و جوانه های انتهایی آسیب می زند و آن ها را از ابتدای ساقه جدا می کند.
  • حلزون ها ، لیسه ها و بی مهرگانی که در باغچه زندگی می کنند علاقه زیادی به شاخه ها و جوانه های تازه گیاهان دارند. به محض مشاهده یکی از این بی مهرگان ، با استفاده از سم و آفت کش باغچه را از وجود آنها پاکسازی کنید.
  • پس از کاشت لیلیوم ، شاخه های جدید به سرعت ظاهر می شوند؛ با این حال باید تا زمانی که جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند ، از پیازهای حساس لیلیوم در برابر صدمات فیزیکی محافظت کنید.

  قبل از خرید گل لیلیوم اورینتال شاخه بریده به این نکته توجه کنید!

  انواع لیلیوم اورینتال طول عمر و عطر بیشتری دارند اما باز شدن غنچه لیلیوم اورینتال و شکوفا شدن کامل آن ، زمان زیادی می برد. به همین منظور اگر قصد هدیه دادن این گل را دارید ، باید دسته گل کاملا شکوفا را خریداری کنید. از دیگر تفاوت های انواع اورینتال با لیلیوم معمولی می توانیم به تعداد گل های بیشتر اورینتال در هر شاخه و تیز تر بودن نوک برگ های آن اشاره کنیم.
  این گیاه هر ساله پیازهای جدید تولید می کند و شما با دانستن روش نگهداری گل لیلیوم اورینتال می توانید این گیاه را در منزلتان بکارید و از زیبایی آن لذت ببرید. اگر به هر دلیلی توانایی پرورش این گیاه در منزلتان را ندارید ، می توانید با ثبت سفارش در سایت بلومیک ، دسته گل های لیلیوم را درب منزل خود تحویل بگیرید. یکی دیگر از مزایای بلومیک ، امکان ثبت اشتراک و دریافت این گل در فواصل زمانی دلخواه است. شما می توانید به این طریق دسته گل مورد نظر خود را هر هفته ، هر دو هفته یا هر ماه درب محل کار یا منزل خود دریافت کنید و تا مدت ها از زیبایی و شادابی آن لذت ببرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *