بلاگ بلومیک

نگهداری از گیاه برگ انجیری

نگهداری از گیاه برگ انجیری

برگ انجیری‌ها چندین سال است که محبوب دنیای گیاهان خصوصا در اینستاگرام هستند و در فهرست آرزوهای هر دوست‌دار گیاهی راه پیدا می کنند. چیزی که در مورد برگ انجیری عالی است این است که چقدر سریع می‌تواند فضا را تغییر دهد و به آن احساس سرزندگی و گرما بدهد. با برگ‌ها، سوراخ‌ها و شکاف‌های بزرگش، به سرعت چشم‌ بیننده‌اش را می‌گیرد.

گیاهان Monstera که نام کامل آن‌ها Monstera Deliciosa است، در واقع مراقبت بسیار آسانی دارند.
آن‌ها از جنوب مکزیک و پاناما می‌آیند، و به دلیل سوراخ‌هایی که روی برگ‌های خود در هنگام بلوغ ایجاد می‌کنند، اغلب به آن‌ها به عنوان “برگ شکافته فیلودندرون” یا “گیاه پنیر سوئیسی” نیز می‌گویند.
منشاء سوراخ‌های برگ انجیری جنگل‌های بارانی است، جایی که پوشش گیاهی مسیر تابش نور خورشید را مسدود می‌کند. بنابراین سوراخ‌ها به گونه ای هستند که اجازه می‌دهند نور خورشید به برگ‌های پایینی نیز برسد.

چطور از برگ انجیری مراقبت کنیم؟

از آنجایی که آن‌ها بومی مناطق گرمسیری هستند، در نور روشن و غیرمستقیم خورشید بهترین عملکرد را دارند، بنابراین آن را در اتاقی قرار دهید که در طول روز نور طبیعی زیادی داشته باشد، اما نه درست در مقابل پنجره. هرچه یک برگ انجیری نور بیشتری دریافت کند، برگ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و باعث ایجاد سوراخ‌ها و شکاف‌های بیشتری روی آن‌ها می‌شود.
سعی کنید اجازه ندهید دما از 60 درجه فارنهایت پایین‌تر بیاید و اگر اتاق مخصوصاً به دلیل گرما خشک است، به گیاه خود مرطوب کننده مخصوص بدهید (ایجاد بخار آب) یا چند بار در هفته آن را مه‌پاشی کنید.
در نهایت، اگر می‌خواهید گیاه نوزاد شما نه تنها زنده بماند، بلکه رشد کند، می‌توانید به او چیزی بدهید تا از آن بالا برود، خواه چوب، پرده یا میله خزه. سعی کنید هر چند سال یکبار آن را مجدداً جا به جا کنید و آن را از هرگونه حیوان خانگی دور نگه دارید، زیرا شاخ و برگ آن می‌تواند آن‌ها را بیمار کند.

چه زمان‌هایی به برگ انجیری آب بدهیم؟

هیچ قانون مشخصی برای آبیاری وجود ندارد، اما باید اجازه دهید خاک گیاه شما در مدت زمان بین دو آبیاری خشک شود؛ فقط زمانی آبیاری کنید که نیمه بالایی خاک کاملا خشک شده باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که گیاه برگ انجیری خود را در یک گلدان سوراخ‌دار (مانند گلدان‌های ساخته شده از تراکوتا) نگهداری کنید تا اجازه دهید رطوبت اضافی تبخیر شود و از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.
اگر برگ‌ها زرد یا ساقه‌ها سیاه شد، به احتمال زیاد گیاه شما آب زیادی دریافت می‌کند و اگر برگ‌ها پیچ خورده یا پژمرده شوند، به احتمال زیاد آب کافی دریافت نمی‌کند. بیشتر برگ انجیری‌ها در تابستان به آب بیشتری نیاز دارند و همچنین می‌توانید در این مدت به آن‌ها کود بدهید تا رشد کنند.
و اگر برای مدتی نیستید، قبل از رفتن آن را خوب آبیاری کنید و مطمئن شوید که نمی‌گذارید در آب زیاد بماند.

چگونه برگ انجیری‌ها را تکثیر کنیم؟

اگر دوستانتان از شما درخواست می‌کنند که گیاه خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، خبر خوب این است که تکثیر آن آسان است. بهترین توصیه ما این است که فقط بپذیرید که ممکن است کارساز نباشد ولی به هر حال تلاش کنید!
تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک برگ و ساقه را درست بعد از یک گره جدا کنید، سپس آن را در یک ظرف شیشه‌ای با مقداری آب ولرم بریزید.
در عرض چند هفته، باید ریشه‌هایش جوانه بزند و وقتی ضخیم و سالم به نظر برسند، می‌توانید آن را به خاک منتقل کنید.

آیا باید به گیاه خود کود بدهم؟

کودها می‌توانند مشکل ساز باشند، بنابراین وقتی کودی را پیدا کردید که بتوانید برای همه گیاهان خانگی خود استفاده کنید، مقدار زیادی از آن تهیه کنید و تمام.
کودی که استفاده می‌کنید ترجیحا کود محلول در آب باشد و در فصل رشد در ابتدای هر ماه، ماهی یک بار به برگ انجیری بدهید.

تشخیص مشکلات رایج برگ انجیری

  • پیچ‌شدن برگ‌ها – ممکن است به دلیل آبیاری باشند، بررسی کنید که آیا خاک خشک است یا خیلی مرطوب.
  • زرد شدن برگ‌ها – ممکن است بیش از حد آبیاری شود. همچنین ممکن است دلیل آن کمبود نور غیرمستقیم خورشید باشد.
  • ساقه‌های مایل به سیاه – ممکن است بیش از حد آبیاری شوند، بررسی کنید که خاک زیادی خیس نباشد.

برخی از انواع مختلف برگ انجیری

Swiss Cheese Plant – گیاه پنیر سوئیسی

این گیاه از نوع با سوراخ‌های بزرگ در سراسر برگ‌های خود است. این‌ها ظاهر منحصر به فردی دارند و به درستی با نام گیاه پنیر سوئیسی و همچنین برگ انجیری آدانسون شناخته می‌شوند. هر برگ بیضی آن حدودا پنج سوراخ دارد.
برگ‌ها اغلب شکل قلب به خود می‌گیرند، که برای دوستداران گیاهان که قدردان یک برگ منحصر به فرد هستند بسیار فریبنده است. آدانسونی همچنین می‌تواند در محیط‌های کم نور زندگی کند و حتی اگر مقداری نور غیرمستقیم خورشید داشته باشد، می‌تواند یک گیاه آپارتمانی خوب برای بالای یخچال شما بسازد.

• Hurricane Plant – گیاه طوفان

این گونه از برگ انجیری به خاطر برگ‌های خشن و ناهموارش معروف است. این گیاه که گاهی گیاه طوفان نامیده می‌شود، دارای ساقه‌های بلند و برگ‌های آویزان است زیرا نسبت به گونه‌های دیگر سنگین‌تر هستند.
در مقایسه با برگ انجیری‌های دیگر، برگ‌های بیضی شکل بیشتری دارند و همچنین ضخیم‌تر هستند. اما درست مانند بسیاری از اعای خانواده‌اش، برگ‌ها با به بلوغ رسیدن گیاه، سوراخ می‌شوند و شکاف ایجاد می‌کنند. هنگامی که گیاه بالغ می‌شود ساقه‌ها و برگ‌ها خم می‌شوند و حضور بسیار گسترده‌ای ایجاد می‌کنند.

Matuda Monstera – برگ انجیری ماتودا

این‌ها یکی از منحصر به فردترین و زیباترین برگ انجیری‌ها هستند. بسیار پرپشتند، با تعداد زیادی برگ در اندازه‌های مختلف که یک اثر آبشاری دوست داشتنی ایجاد می‌کنند. این گیاه‌ها در برگ‌های خود سوراخ‌هایی دارند، اما نه همیشه.
مانند بسیاری از اعضای خانواده‌شان، آن‌ها حتی با مراقبت و توجه کمی رشد می‌کنند. رشد بسیار سریعی دارند و می‌توانند از کنترل خارج شوند مگر اینکه آن‌ها را به خوبی اصلاح و هرس کنید. اما برای رشد سریع به آب یا کود زیادی نیاز ندارد. همانطور که برگ‌ها بالغ می‌شوند، می‌توانند روکش نقره‌ای به خود بگیرند و آن‌ها را به گیاهی بسیار مورد توجه تبدیل کند.

Mini Monstera – برگ انجیری مینی (کوچک)

Mini Monstera
همانطور که از نام مستعار آن پیداست، این برگ انجیری کوچکتر از انواع مختلف آن است. برگ‌ها دارای سوراخ‌های مشخصه برگ انجیری هستند. این گیاه بیشتر از گونه‌های دیگر شبیه تاک رشد می‌کند و خود را به دیوارها و سطوح مجاور می‌چسباند تا به سمت بالا برود.
مراقبت از آن بسیار آسان است، اما اگر آن را برای مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید بگذارید، می‌سوزد. رطوبت مداوم کلید شاد نگه داشتن این گیاه است. آن‌ها دوست دارند همیشه هیدراته باشند و در خشکی عملکرد خوبی ندارند.

Monstera acacoyaguensis

این گونه از برگ انجیری‌ها می‌تواند تا حد زیادی بلند شود. این نوع دارای یک یا دو سوراخ در هر برگ است که به آن ظاهری منحصر به فرد می‌دهد که شبیه یک برگ معمولی یا نوع “پنیر سوئیسی” نیست.
برگ‌ها براق و نازک‌تر از سایر گونه‌ها هستند. بافت آن شبیه چرم است، اما رنگ سبز روشنی دارد که نور را به هر اتاقی می‌آورد. این گیاه کمیاب است و خرید یک نمونه رشد یافته آن می‌تواند گران باشد.

Shingle Plant – گیاه زونا

گیاهان زونا گونه رایج‌تری از گیاهان برگ انجیری هستند. آن‌ها دارای برگ‌های باریک و دراز با سوراخ‌های نازک برای هماهنگی هستند. این گیاه در اولین تکثیر دارای برگ‌های گرد است. اما همان‌طور که رشد می‌کند، برگ‌ها درازتر می‌شوند.

سخن پایانی

هیولاها (Monstera) نام‌های خنده‌دار زیادی دارند، از گیاه پنیر سوئیسی گرفته تا گیاه پنج سوراخ، اما هیچ کس نمی‌تواند منکر دوست داشتنی بودن برگ‌های آن‌ها در زمان بلوغ شود. اگر عاشق هیولا هستید، یکی از گونه‌های کمیاب‌تر را در نظر بگیرید تا بتوانید دوستان گیاه‌دوست خود را تحت تأثیر قرار دهید و عاشق گونه جدیدی شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *