بلاگ بلومیک

بهترین روش نگهداری گل داوودی و معرفی بیماری های رایج این گیاه

روش نگهداری گل داوودی

گل داوودی جزو زیباترین و متنوع ترین گل های دنیا به شمار می‌آید. با دانستن روش نگهداری گل داوودی می توانید این گیاه را در منزل خود پرورش دهید و محیط زندگی خود را با آن بیارایید. کمتر کسی پیدا می شود که این گل را ندیده باشد یا حداقل نام آن به گوشش نخورده باشد. دلیل شهرت این گل ، تنوع بالا ، دامنه رنگی وسیع و مقاومت بالای آن در شرایط آب و هوایی مختلف است. گل داوودی خاصیت دارویی هم دارد و دمنوش آن برای درمان بیماری هایی همچون سردرد ، سرماخوردگی ، آنفولانزا و پایین آوردن تب نوشیده می‌شود. به دلیل اهمیت بالای این گل، در ادامه این مقاله از بلاگ بلومیک به روش نگهداری گل داوودی و نکاتی برای پرورش این گل زیبا اشاره خواهیم کرد. شما می توانید اشتراک گل داوودی خود را از بلومیک سفارش دهید.

شکل ظاهری گل داوودی چگونه است؟

گلبرگ های گل داوودی کوچک و نازک، صاف و بیضی شکل هستند. دامنه رنگی انواع داوودی بسیار گسترده است و رنگ های مختلفی از سفید تا بنفش را در بر می‌گیرد. برگ های این گیاه ضخیم و تیره بوده و رگ برگ های آن به خوبی مشخص است. گلبرگ های داوودی معطر نیستند و به همین علت در دفع حشرات نیز موثرند.

روش نگهداری گل داوودی به صورت گلدانی

گل داوودی به علت زیبایی و تنوع بسیار بالا ، به دو صورت گلدانی و شاخه بریده استفاده می شود. برای نگهداری گل داوودی گلدانی، باید شرایط محیطی مناسب را برای گیاه فراهم کنید. گیاه داوودی به رطوبت متوسط نیاز داشته و آبیاری این گیاه باید در بهار، تابستان و پاییز منظم و مداوم باشد. داوودی به مراقبت و توجه کمی نیاز دارد اما با این حال باید محیط و بستر مناسبی داشته باشد. در ادامه متن ، به سایر شرایط برای پرورش مطلوب گیاه داوودی اشاره خواهیم کرد:
  • مقاومت بالای گیاه داوودی باعث شده که در هر خاکی قابل کشت باشد. اما بهتر است ترکیبی از ماسه را به خاک خود اضافه کنید تا هم رطوبت خاک را حفظ کند و هم خاک را سبک کند.
  • آبیاری گلدان های داوودی باید به اندازه ای باشد که خاک مرطوب بماند. تعداد دفعات آبیاری این گل در تابستان و زمستان متفاوت است. در بهار و تابستان بهتر است که هر دو روز یکبار آبیاری انجام شود، اما در زمستان این گیاه به آب کمتری نیاز دارد و هفته ای یکبار کفایت می کند.
  • انواع مختلفی از گل های داوودی در دنیا موجود است که هر کدام شرایط رشد منحصر به خود را دارند. برای یافتن دمای مناسب و روش نگهداری گل داوودی باید شرایط همان نوع را در نظر بگیرید. با این حال دمای بین 10 تا 30 درجه، برای اکثر گیاهان داوودی مناسب است.
  • بسیار مهم است که گیاهان داوودی را از هم فاصله دهید تا برگ‌هایشان با یکدیگر تماس نداشته باشد. برای این کار لازم است که گلدان با اندازه مناسب را انتخاب کنید. برای مثال گلدان های سفالی با اندازه 24 تا 30 سانتی متر ، برای 3 یا 4 گیاه داوودی مناسب است.
بهترین روش نگهداری گل داوودی و معرفی بیماری های رایج این گیاه

روش نگهداری گل داوودی به صورت شاخه بریده

زیبایی این گل باعث شده که برای فروش به صورت شاخه بریده نیز پرورش یابد. گل هایی که از شاخه جدا می‌شوند، عمر محدودی، از چند ساعت تا چند هفته دارند. البته شما می توانید با به کار بردن ترفندهایی عمر گل شاخه بریده خود را افزایش دهید. در ادامه این مقاله، به چند ترفند برای افزایش طول عمر گل های داوودی شاخه بریده خواهیم پرداخت:
  • بعضی از افراد گمان می‌کنند که قرار دادن گل های شاخه بریده در معرض نور آفتاب باعث سالم ماندن آن ها خواهد شد؛ این تصور اشتباه است. نور آفتاب باعث سرعت بخشیدن به پیری و تسریع پژمردگی گل می‌شود. پس شاخه گل های داوودی خود را از آفتاب دور نگه دارید.
  • بسیاری از میوه های رسیده اتیلن تولید می کنند؛ این گاز که برای رسیدن میوه ها مفید است، تاثیر نامطلوبی بر روی گل های شاخه بریده دارد و باعث پژمردگی آن ها می‌شود. بنابراین برای افزایش طول عمر گل ها، ظرف میوه و گلدان خود را در یک مکان قرار ندهید.
  • آب گلدان را مرتب عوض کنید چرا که تعویض مدوام آب گلدان از رشد و گسترش عوامل بیماری زا جلوگیری می کند. پیشگیری از آلوده شدن گل ها، تاثیر به سزایی در حفظ طراوت و تازگی آن ها در مدت زمان طولانی دارد.

گیاه داوودی درگیر چه بیماری هایی می شود؟

انواع مختلف انگل و میکروب در محیط رشد گیاهان وجود دارد که آن ها را آلوده می‌کند. ممکن است بخش های مختلف گیاه داوودی در معرض عوامل بیماری زا قرار گیرد و آلوده شود. در ادامه این مقاله به 3 مورد از بیماری های گیاه داوودی و نحوه مقابله با آن اشاره خواهیم کرد:
  1. کپک پودری (سفیدک پودری):

در این بیماری، اجرامی سفید رنگ؛ روی برگ و ساقه ها را می پوشاند. برای جلوگیری از به وجود آمدن کپک پودری بر روی اندام های گیاه داوودی، موقع آبیاری گلدان، آب را بر روی برگ ها و ساقه ها نریزید.

  1. زنگ زدگی:

در بیماری زنگ زدی گیاه داوودی، تاول هایی در زیر برگ های این گیاه ظاهر می‌شود. رطوبت بالا و تجمع آب بر روی برگ ها یکی از عوامل ایجاد این بیماری است. برای پیشگیری از این بیماری ، هنگام آبیاری گلدان برگ ها را خیس نکنید.

  1. شته ها:

شته ها حشرات کوچک و سبز رنگی هستند که بر روی اندام های گیاه تجمع می کنند. برای کنترل آفات ، می توانید از اسپری مالاتیون 2 میلی لیتر محلول در یک لیتر آب استفاده کنید.

آیا می توانیم گل داوودی را در منزل بکاریم؟

بله؛ چرا که کاشتن انواع گل داوودی در خاک به سهولت انجام می شود. تنها لازم است که حفره ای دو برابر حجم ریشه گیاه در خاک حفر کنید و آن را در خاک قرار دهید. بعد از آن هم می توانید خاک غنی به گیاه اضافه کنید تا مواد غذایی لازم را به گیاه برساند. سپس گلدان را در مکانی آفتابی قرار دهید و هفته ای دو بار آن را بچرخانید تا نور یکنواخت به تمام بخش های گیاه برسد. روش نگهداری گل داوودی بسیار آسان است و این گیاه نیاز به مراقبت زیادی ندارد ؛ البته باید حواستان به آبیاری گیاه باشد و آن را از آفات دور نگه دارید.

چه خاکی برای رشد و پرورش گل داوودی مناسب است؟

گیاه داوودی ریشه کم عمق دارد و مقاومت اندکی در مقابل کم آبی از خود نشان می دهد. بستر رشد این گیاه باید از خاک سبک تشکیل شده باشد و رطوبت را به مقدار زیاد در خود نگه دارد. پیش از کاشتن گیاه داوودی در گلدان ، ابتدا باید خاک را ضد عفونی کنید. برای این کار می توانید خاک گلدان را چند روز در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا ضد عفونی شود. بعد از آن ، این خاک را به همراه کود و گیاخاک درون گلدان بریزید. می توانید برای سبک تر شدن خاک از ماسه هم استفاده کنید.

بهترین زمان برای کاشتن گل داوودی چه هنگام است؟

برای پرورش این گیاه باید بهترین روش نگهداری گل داوودی را بدانید. بسیاری از گیاهان پس از کاشته شدن نیاز به زمانی برای استقرار سیستم ریشه و ثابت شدن در خاک دارند ؛ گیاه داوودی هم همینطور است. مناسب ترین زمان برای کاشتن گیاه داوودی ، در بهار است. فاصله چند ماهه میان بهار و زمستان فرصت خوبی برای گسترش ریشه و کسب قدرت این گیاه است.
گل های داوودی را از دست باران نجات دهید!
اگر در مناطق مرطوب و پر باران زندگی می کنید باید با روش نگهداری گل داوودی در این مناطق آشنا باشید. همانطور که پیش از این گفتیم ، گل داوودی آب بیش از حد را تحمل نمی کند. آب فراوان در بستر این گیاه باعث تغییر رنگ برگ ها و پوسیدگی ریشه می شود. برای محافظت از این گیاه در برابر باران می توانید ورقه های نایلونی روی گلدان ها بکشید تا از سقوط قطرات باران بر روی گیاه جلوگیری کنید. همچنین اگر گلدان های کوچک گل داوودی دارید ، می توانید آن ها را به مکانی سرپوشیده ببرید تا باران تمام شود. فراموش نکنید که بلافاصله پس از انباشته شدن آب در گلدان ، آن را تخلیه کنید.

رنگ های مختلف گل داوودی نماد چیست؟

مفهوم رنگ های مختلف گل داوودی
هر کدام از رنگ های گل داوودی مفهوم خاصی را منتقل می کنند. برای مثال داوودی سفید نماد وفاداری است و بیشتر در مراسمات سوگواری به کار برده می شود. داوودی قرمز که جلوه بسیار زیبایی دارد انتقال دهنده معنای دوست داشتن و عشق است ، همچنین داوودی زرد نشانه انرژی مثبت و نماد شادی و جشن هستند.

خرید گل های تازه برای هدیه دادن ، نیازمند آشنایی اولیه با گل های تزئینی و دانستن نماد گل های مختلف است. اگر تجربه کافی در زمینه خرید گل ندارید می توانید با کمک تیم بلومیک مناسب ترین گل را برای هدیه دادن انتخاب کنید. سیستم اشتراک گل بلومیک ، این امکان را فراهم می کند که در زمان دلخواه بسته گل خود را درب منزل یا درب محل کار دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *