بلاگ بلومیک

شرایط نگهداری از گیاهان کروتون

شرایط نگهداری از گیاهان کروتون

کروتون یک گیاه آپارتمانی با رشد آسان است که به دلیل شاخ و برگ‌های متنوع پوشیده از لکه‌های سبز، قرمز، نارنجی و زرد شناخته شده است. در اینجا شرایط مراقبت از کروتون در خانه یا باغ خود آورده شده است.

درباره کروتون

کروتون که به آن «کروتن باغ» نیز می‌گویند، بومی جنگل‌های استوایی جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه است. در طبیعت، آن‌ها به صورت بوته‌های بزرگ رشد می‌کنند و ارتفاع آن‌ها به 10 فوت می‌رسد (در خانه یا باغ، آن‌ها بسیار کوچکتر می‌مانند).

توجه: تمام قسمت‌های این گیاه – به خصوص دانه‌ها – سمی هستند، بنابراین استفاده از آن در خانه‌هایی که حیوانات خانگی یا کودکان کنجکاو دارند توصیه نمی‌شود. هنگامی که کروتون آسیب می‌بیند، شیره شیری رنگی تولید می‌کند که می‌تواند پوست را نیز تحریک کند.

کاشت کروتون

هنگام انتخاب گلدان برای کروتون، به خاطر داشته باشید که گیاه به صورت عمودی رشد می‌کند، که در نهایت ممکن است باعث سنگین شدن آن شود. ظرفی را انتخاب کنید که با بزرگ‌تر شدن کروتون به راحتی واژگون نشود و یا برنامه ریزی کنید که به مرور زمان گلدان‌های بزرگتری را انتخاب کنید.
از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید. کروتون دوست دارد مرطوب بماند، اما خیس نباشد.
در مناطقی با تابستان‌های گرم و مرطوب، کروتون را می‌توان در فضای باز به عنوان یک گیاه با ظاهری منحصر به فرد و رنگارنگ پرورش داد. هنگامی که دمای شبانه به حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) کاهش می‌یابد، کروتون باید به داخل خانه منتقل شود.

چگونه از کروتون مراقبت کنیم

کروتون را در یک مکان آفتابی مانند پنجره شرقی، جنوبی یا غربی قرار دهید. اگر کروتون خیلی کم نور شود، برگ‌های جدیدتر آن کم رنگ می‌شوند.
خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید، اما بگذارید بین دو آبیاری خاک به خوبی خشک شود.
اگر رطوبت هوا در خانه کم است، هفته‌ای یک بار اطراف برگ‌ها را با آب غبارآلود کنید یا یک سینی شن خیس در نزدیکی گیاه نگه دارید.
گیاه را در بهار و تابستان کود دهید، در حالی که گیاه به طور فعال در حال رشد است. در پاییز و زمستان از کود دهی کم و یا کلاً کود دهی را قطع کنید.
گیاهان جدید کروتون را می‌توان با قلمه‌های ساقه 4 تا 6 اینچی شروع کرد. برگ‌های زیرین را جدا کرده و قلمه را در یک لیوان آب قرار دهید. بعد از اینکه ریشه‌ها شکل گرفتند، در گلدان کوچکی بکارید.
اگر برای گلدان فعلی‌اش خیلی بزرگ شده است، گیاه را در بهار دوباره بکارید.

بیماری‌های رایج گیاه کروتون

به طور کلی، گیاهان کروتون با آفات یا بیماری‌ها زیاد درگیر نمی‌شوند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است قربانی آفات رایج گیاهی مانند شپشک‌های آردآلود، فلس، تریپس یا کنه‌های عنکبوتی شوند. می‌توانید با پنبه آغشته به الکل این آفات را از گیاه کروتون خود پاک کنید. مراقب برگ‌های کروتون باشید تا بتوانید زودهنگام هر گونه آفت احتمالی را قبل از اینکه فرصتی برای آسیب رساندن به گیاه شما ایجاد کند، بگیرید.

مشکلات رایج گیاهان کروتون

کروتون‌ها گیاهان نازکی هستند. نسیم خنک، رطوبت ناکافی و خاک نامناسب یا کمبود مواد مغذی بر سلامت این گیاه تأثیر می‌گذارد و می‌تواند مشکلات زیادی از جمله آفات، بیماری‌ها و ظاهر کم رنگ را به همراه داشته باشد. محیط آن را تا جایی که می‌توانید کنترل کنید تا گیاهتان رشد کند.

پیچش یا جهت‌گیری برگ‌ها

برگ‌ها وقتی بزرگ می‌شوند می‌توانند غلت بزنند یا بپیچند. برای رفع این مشکل کود را کاهش دهید. این گیاه احتمالاً خیلی سریع رشد می‌کند و ممکن است برای رشد مناسب به نور بیشتری نیاز داشته باشد. اگر می‌توانید گیاه را به مکانی با نور بیشتری منتقل کنید.
در نتیجه، بهبود شرایط نگهداری گیاه کروتون، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این منظور، باید شرایط مناسب نور، رطوبت، خاک مناسب برای کروتون فراهم شود. همچنین، باید به دقت از شرایط آبیاری، تغذیه و نیز پاکسازی گیاه رعایت شود تا بتوان از رشد و توسعه بهتر گیاه کروتون بهره برد.
بدون توجه به شرایط نگهداری، گیاه کروتون به سرعت ممکن است دچار مشکلات رشدی شده و نتیجه آن ضعف و حتی مرگ گیاه است. با توجه به ظاهر جذاب گیاه کروتون و همچنین خواص درمانی آن، بهبود شرایط نگهداری و مراقبت از آن، از اهمیت بسیاری در داشتن یک باغ زیبا و سالم و همچنین بهبود کیفیت زندگی ما در باغچه‌های خانگی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *