بلاگ بلومیک

چرا برگ گیاه سانسوریا زرد می‌شود؟

گیاه سانسوریا، گیاه بومی آفریقا و جنوب آسیا است که به گیاه اپارتمانی معروف است. عمر طولانی دارد و تحمل زیادی نسبت به نور کم و کم آبی دارد ، این گیاه شبیه به شمشیر دو لبه تیز است.
برگ‌های گیاه سانسوریا به علت های مختلفی امکان دارد که زرد شوند که این علت ها شامل آبیاری بیش از اندازه، قرار گرفتن در دمای نامناسب و کود دهی زیاد به گیاه است. فراهم کردن محیط مناسب و شرایط مناسب باعث می‌شود بتوانیم از زرد شدن آن جلوگیری کنیم .در ادامه به توضیح چند مورد از دلایل زرد برگ‌های سانسوریا می‌پردازیم.

آبیاری بیش از حد

همان طور که آبیاری کم می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها شود، آبیاری بیش از حد مشکل بزرگتری است. وقتی گیاه را بیش از حد آبیاری می‌کنید، خاک مرطوب می‌شود و این خاک مرطوب می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. در این شرایط ریشه تغییر رنگ می‌دهد و گیاه، آب و مواد مغذی را به درستی جذب نمی‌کند که این موضوع ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها شود. کلا این گیاه نیاز کمی به آب دارد و زمانی که خیلی خشک بود نیاز به آبیاری دارد.

نور کم و مستقیم

سانسوریا به سرعت خود را با محیط وفق می‌دهد گیاه سانسوریا اگر نور کافی نگیرد کلروفیل کم‌تری را می‌سازد؛ بنابراین رنگ برگ‌ها از سبز‌ به زرد تغییر می‌کنند و برعکس وقتی نور سانسوریا در حالت شدید و مستقیم باشد، برگ‌هایش زرد می‌شوند. بهترین کار برای اینکه نور، برگ‌های سانسوریای شما را زرد نکند این است که این گیاه را در فاصله ۱.۵ تا ۲ متری پنجره خانه قرار دهید.
همین مسئله باعث شده سانسوریا یک گیاه آپارتمانی بسیار مناسب محسوب شود. حداقل ۶ الی ۱۰ ساعت نور فیلتر شده و غیر مستقیم مناسب این گیاه است. سانسوریا بیشتر به نور کم نیاز دارد ولی در مکان تاریک هم نباید بماند اگر گیاه به مدت طولانی در معرض نور بسیار کم باشد، به احتمال زیاد برگ‌هایش زرد و پژمرده می‌شود زمانی که گیاه در معرض نور کافی باشد برگ‌های آن سرزنده و سبز باقی می‌ماند. نور شدید هم برای این گیاه مضر است ودر صورتی که در معرض نور پنجره جنوبی باشد باعث زرد شدن این گیاه می‌شود. پنجره جنوبی در فصل زمستان برای گیاه مناسب است. بهترین مکان برای نگه داری سانسوریا پنجره آفتابی رو به غرب یا شرق است که در هرفصل مناسب است.

نوسانات دمایی

گیاه سانسوریا با تغییر دمای زیاد ،دچار تغییر رنگ می‌شود و اگرهنگام زمستان دمای محیط به زیر 10 درجه سانتی گراد برسد ، انتظار نداشته باشید برگ‌های سانسوریا سبز باقی بماند.هوای متعادل برای رشد این گیاه مناسب‌تر است که این دما،بهتر است بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد باشد.

کود دهی زیاد

کود دهی زیاد می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌های این گیاه شود و این نه فقط گیاه بریا سانسوریا بلکه همه گیاهان به این گونه هستند بنابراین باید در کود دهی تعادل را رعایت کنیم و از استفاده زیاد تقویت کننده گل سانسوریا جلوگیری کنیم. بهتر است از کودهای رقیق شده برای تقویت این گیاه استفاده کنید. کود هایی با نسبت ۱۰ -۱۰ -۱۰ کودهای مناسبی هستند. تقویت ریشه سانسوریا به فسفات نیاز دارد؛ برای ریشه‌‌زایی آن باید دنبال کودهایی باشید که فسفات زیادی دارند. کودهایNPK مناسب است که با داشتن مقدار زیادی فسفات برای کود تقویتی سانسوریا مناسب است که می‌توانند به ریشه‌زایی گیاهتان کمک کنند.

قارچ‌های بیماری‌زا

زمانی که آب بیش اندازه به سانسوریا بدهید قارچ‌های بیماری‌زا ظاهر می‌شوند. بیماری پوسیدگی ریشه سانسوریا باید جدی گرفته شود چون گیاه مبتلا به این بیماری نمی‌تواند به‌ درستی مواد مغذی را دریافت کند و ضعیف می‌شود.

حمله شپشک آرد‌آلود

شپشک آرد‌آلود با جثه کوچکی که دارد می‌تواند با تغذیه از شیره گیاه سانسوریا به این گیاه صدمه ایجاد کند و در نتیجه این گیاه ضعیف می‌شود و زرد می‌شود. استفاده از الکل برای از بین بردن این شپشک های آردآلود مناسب است هم‌چنین صابون حشره کش به عنوان سم استفاده می‌کنند.
می‌توانید قسمت سمی شده را با یک دستمالی که به الکل اغشته شده پاک کنید اگر میزان آن بیش از حد است، از سم آفت‌کش استفاده کنید.

کمبود عناصر مغذی

کمبود مواد مغذی خاک می‌تواند برای گیاه مضر باشد، کوددهی بیش از حد نیز همان نقش را ایفا می‌کند و زرد شدن نوک برگ سانسوریا را به همراه دارد. در نتیجه تعادل بهترین راه برای جلوگیری از زرد شدن برگ‌های سانسوریا است.

نامناسب بودن گلدان

گلدان‌های نامناسب و کم فضا از دیگر دلایل زرد شدن برگ‌های این گیاه است،گلدان بسیار کوچک باعث می‌شود که ریشه نتواند به خوبی رشد کند و نتواند مواد مغذی را به خوبی به ساقه برساند در نتیجه بعد از مدت کوتاهی برگ ها زرد می‌شود.

پیر‌شدن گیاه

بعد از یک مدتی گیاه به طور طبیعی برگ‌هایش زرد می‌شود و به اصطلاح می‌گوییم گیاه پیر شده است واین یک روند خاص است که برای گیاه اتفاق می‌افتد.

pH‌خاک

سانسوریا زمانی به رشد کامل خود می رسد که در pH خاک مناسب حدود 6 تا 6.5 رشد کند. کاشت گیاه در pH خاک خارج از این محدوده، باعث زرد شدن حتی در بعضی مواقع قهوه‌ای شدن این گیاه می‌شود.
در نتیجه آبیاری به اندازه ، نور کافی ، گلدان مناسب و کود دهی به اندازه ازعواملی است که بسیار به سبز بودن برگ‌های آن کمک می‌کند. گیاه سانسوریا هوای خانه شما را تصفیه می‌کند و میزان اکسیژن خانه را افزایش و زیبایی زیادی به خانه یا محل کار شما می‌دهد.

سوالات متداول

بله کمی سمی است و هیچ‌گاه آن را نخورید ،درست است سانسوریا منبع فیبر است اما هرگز مزه آن را امتحان نکنید زیرا که خوردن آن باعث تورم و بی حسی زبان می‌شود و بسیار خطرناک است. پس توجه داشته باشید که آن را از دسترس کودکان و حیواناتی که احتمال دارد برگ‌های آن را بخورند ؛ دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *