بلاگ بلومیک

درباره گل آلسترومریا بیشتر بدانید

اگر به دنبال گلی منحصر به فرد برای هدیه دادن هستید، گل آلسترومریا انتخاب مناسبی برای شما است. آن‌ها بسیار متنوع هستند و با رنگ‌های پر جنب و جوش، گلبرگ‌های ظریفوجود دارند و در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های خاص هستند.در این وبلاگ، ما دنیای شگفت‌انگیز گل‌های آلسترومریا، از جمله منشاء، ویژگی‌ها و سایر نکات آن را بررسی می‌کنیم. بنابراین، همراه ما باشید.

نام علمی: Alstroemeria

خانواده: Alstroemeriaceae

نام رایج: سوسن پرو، آلستر ماری یا سوسن اینکا.

نام رایج: سوسن پرو، آلستر ماری یا سوسن اینکا.

عمر گلدان: تقریبا 7-14 روز

محدوده رنگ: همه رنگ‌ها به جز آبی و سبز.

چند واقعیت در مورد آلسترومریا

این گل‌های زیبا نیز بسیار جالب هستند. در اینجا چند چیز وجود دارد که احتمالاً درباره آلسترومیا نمی‌دانستید:
  • برگ‌های روی ساقه وارونه رشد می‌کنند. به نظر می‌رسد هیچ توضیح قطعی در مورد چرایی این مسئله وجود ندارد.
  • جوانه زدن بذر آلسترومریا از چند هفته تا یک سال تمام طول می‌کشد.
  • ساقه‌های اصلی می‌توانند تا حدود 5/91 رشد کنند.

تاریخچه

گل آلسترومریا تاریخچه‌ای غنی دارد که به قرن‌ها قبل برمی‌گردد. این گل اولین بار در آمریکای جنوبی توسط گیاه شناس سوئدی “کلاس آلسترومر” کشف شد که به نام او این گل نامگذاری شده است.

نمادها و معانی

گل آلسترومریا به عنوان نماد دوستی، فداکاری و حمایت شناخته شده است. آن‌ها اغلب برای انتقال احساس حمایت و آرزوهای خوب به عزیزان استفاده می‌شوند. در برخی از فرهنگ‌ها، آلسترومریا با ثروت همراه است.

نحوه رشد آلسترومریا و نکات

آلسترومریا یک گیاه با رشد آسان است. در اینجا چند نکته و ترفند مراقبت از گیاه وجود دارد که به شما کمک می‌کند آلسترومریای خود را در سالم‌ترین حالت خود نگه دارید.

نور خورشید

نور خورشید: گل‌های آلسترومریا را باید در منطقه‌ای از باغ خود بکارید که بیشتر آفتابی است. آن‌ها در هنگام دریافت آفتاب کامل صبح و مقداری سایه جزئی در بعدازظهرها رشد می‌کنند.

آب

آب: این گیاهان زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور منظم آبیاری شوند. هنگامی که برای اولین بار کاشته شد، ریزوم‌ها (ساقه های زیرزمینی) را مرطوب نگه دارید تا زمانی که اولین شاخه‌ها ظاهر شوند، سپس هر هفته تقریباً ۳ سانتی‌متر آب دهید. پس از استقرار گیاه، می‌تواند آب کمتری مصرف کند. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

درجه حرارت

دما: پاییز و بهار بهترین زمان برای کاشت آلسترومریا است که دمای ایده آل آن بین 65 تا 80 درجه فارنهایت است. با افزایش تدریجی دما در اواخر بهار، گلخانه‌ها می‌توانند به جلوگیری از سوختن برگ‌ها کمک کنند.

آفات

آفات: آلسترومریا به دلیل برگ‌ها و گل‌های کمی سمی، آفات حیوانی کمی دارد. با این حال، حشرات می‌توانند مشکلاتی را برای گیاه ایجاد کنند. شایع‌ترین آفات عبارتند از شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی و تریپس. این آفات همچنین می‌توانند بیماری‌های خاصی را به این گیاهان منتقل کنند.

مشکلات

مشکلات: در حالی که آلسترومریا گیاه سخت‌تری است، دمای انجماد همچنان می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. از کاشت در مناطق سایه پرهیز کنید و با نزدیک شدن به ماه‌های سردتر گیاهان گلدانی را به پناهگاه منتقل کنید.
قارچ مشکل رایجی است که این گیاهان ممکن است با آن مواجه شوند. بیماری شایعی که می‌تواند گیاه را تحت تاثیر قرار دهد پوسیدگی ریشه Pythium نام دارد که در آن قارچ‌ها باعث توقف رشد ساقه‌های پژمرده و ضعیف می‌شوند. این نوع قارچ زمانی رشد می‌کند که خاک برای مدت طولانی خیلی مرطوب باشد. علاوه بر این، یک کپک خاکستری به نام Botrytis Blight اگر خیلی نزدیک به هم کاشته شوند می‌تواند به گیاهان آسیب برساند. کمبود فضای بین گیاهان می‌تواند منجر به فیلتراسیون ضعیف هوا شود و باعث ایجاد یک محیط گرم و مرطوب شود که برای رشد کپک ایده آل است.

نکته: اگر آلسترومریای شما دارای علائم بیماری است، حتما تمام قسمت‌های آسیب دیده را بردارید و دور بیندازید.

گلدان مجدد و تکثیر

گلدان مجدد: هنگام گلدان مجدد آلسترومریا، چند ساعت قبل از اینکه بخواهید آن را از گلدان بردارید، خاک را آبیاری کنید. به اندازه کافی آب بمالید تا بتوانید بیرون آمدن آن از سوراخ زهکشی را مشاهده کنید. این به خاک اجازه می‌دهد تا زمانی که گیاه را جدا می‌کنید، دست نخورده باقی بماند.
سپس آلسترومریا را از ظرف خارج کنید و مطمئن شوید که ریشه و خاک آن دست نخورده است. ریشه‌های گیاه را در محل جدیدش، چه زمین یا یک ظرف جدید، پخش کنید. خاک اطراف گیاه را با دقت بسته بندی کنید و تقریباً 3 سانتی‌متر آب اضافه کنید. در حالی که پس از گلدان مجدد استقرار می‌یابد، در حالی که گیاه به محیط جدید عادت می‌کند (حدود سه هفته) هر دو تا سه روز یکبار آبیاری کنید. پس از آن می‌توانید به تدریج آن را کمتر آبیاری کنید.
تکثیر: برای تکثیر گل آلسترومریا دو روش وجود دارد. می‌توانید بذرها را بکارید یا می‌توانید پیازها را حفر کنید و ریزوم‌ها را تقسیم کنید. برای انجام موفقیت آمیز این کار، ده روز قبل از اینکه بخواهید پیازها را بازیابی کنید، گیاه را 15 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین ببرید. هنگامی که پیازها را حفر می‌کنید، مطمئن شوید که تمام ریشه‌ها و نقاط رشد را بیرون آورده‌اید.
همانطور که پیازها را دوباره کاشتید، آن‌ها را به فاصله 30 تا 46 سانتی‌متر در داخل گلدان‌ها یا با همین فاصله در زمین قرار دهید. پس از حدود 10-15 هفته، آلسترومریای شما شروع به گل دادن می‌کند و به مدت دو تا چهار سال به گلدهی ادامه می‌دهد.

سوالات و نگرانی‌های رایج مراقبت از گل آلسترومریا

آلسترومریا یک ساله است یا چند ساله؟
اکثر گل‌های آلسترومریا چند ساله هستند، به این معنی که آن‌ها گیاهانی با عمر طولانی و مقاوم به سرما هستند که سال به سال بازمی گردند.
علاوه بر این، گیاهان چند ساله به آب کمتری نیاز دارند، که آن‌ها را به گیاهانی عالی برای کسانی تبدیل می‌کند که در مناطق خشک هستند یا می‌خواهند مصرف آب را کاهش دهند.
آیا آلسترومریا باید کاهش یابد؟
بر خلاف بسیاری از گیاهان چند ساله دیگر، آلسترومریا در آب و هوای گرم تا دوره شکوفه سبز باقی می‌ماند. توصیه می‌شود این گیاهان را به زمین نبرید زیرا بر رشد رویشی تأثیر منفی می‌گذارد و شکوفه‌های گل را تا فصل بعد متوقف می‌کند.

نکته: اگر ساقه‌ها در ماه‌های سردتر زمستان از بین رفتند، می‌توان آن‌ها را فقط به پایه برید تا به مرتب کردن گیاه کمک کند.

آلسترومریا چقدر دوام می‌آورد؟
از آنجایی که گیاهان آلسترومریا چند ساله هستند، اگر به درستی در باغ شما کاشته شوند، می‌توانند سال‌ها زنده بمانند. همچنین می‌توانید از قلمه‌های گل استفاده کنید که با قرار دادن در گلدان حدود دو هفته دوام می‌آورد.

نکته: برای اینکه قلمه‌های آلسترومریا دوام بیشتری داشته باشند، گلدان خود را در مکانی خنک‌تر و به دور از تابش و نور مستقیم خورشید قرار دهید. مطمئن شوید که آن‌ها را از میوه‌ها و سبزیجات تازه دور نگه می‌دارید زیرا گاز اتیلن منتشر می‌کنند که برای گل‌های شاخه بریده مضر است.

بهترین خاک و کود برای آلسترومریا چیست؟
خاک اسیدی که به خوبی زهکشی شده و حاوی مواد آلی مانند کود دامی یا کمپوست است. هنگام کاشت گل آلسترومریا، از کود گرانولی استفاده کنید.

نکته: هنگام آبیاری آلسترومریا، مطمئن شوید که بیش از حد اشباع نکنید یا اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود.

آیا می‌توان آلسترومریا را در گلدان پرورش داد؟
گل‌های آلسترومریا را می‌توان در گلدان یا ظروف پرورش داد تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ باشند. اگر گلدان خیلی کوچک باشد، می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد خاک شود که از شکوفه دادن گل‌ها جلوگیری می‌کند. مطمئن شوید که آلسترومریای گلدانی خود را به محض نزدیک شدن به ماه‌های سردتر به پناهگاه (سایه) منتقل کنید. گیاهان گلدانی نسبت به گیاهانی که در زمین کاشته می‌شوند در برابر دماهای سردتر حساس هستند.

نکته: از آنجایی که بیشتر انواع گل آلسترومریا بلند می‌شوند، گل را با تکیه گاه متصل به ساقه بکارید تا آن را صاف نگه دارید.

چه از آلسترومریا خود به عنوان یک گیاه آپارتمانی و چه به عنوان کسی که این گل را دوست دارید، این راهنمای مراقبت از آلسترومریا و نکات آن تضمین می‌کند که برای سال‌های آینده شکوفا می‌شود، ناگفته نماند که آلسترومریا یک هدیه یا دسته گل عالی خواهد بود!
پس اگر دوست دارید گل آلسترومریا را سفارش دهید حتماً از سایت ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *