بلاگ بلومیک

آیا موسیقی در رشد گیاهان موثر است؟

آیا موسیقی در رشد گیاهان موثر است؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا این نظریه که پخش موسیقی برای گیاهان به رشد آنها کمک می‌کند، حقیقت دارد یا نه؟ آن‌ها چگونه “می‌شنوند؟” آیا ویوالدی را ترجیح می‌دهند یا هری استایلز را؟!

در حالی که مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد گیاهان واقعاً به موسیقی واکنش خوبی نشان می‌دهند، در حقیقت این موضوع هنوز قطعیتی وجود ندارد. همان‌طور که گفته شد، شواهدی که این ایده را تایید می‌کند بسیار قانع کننده است.
برای آشنایی با چگونگی پیدایش این ایده‌ها و آنچه علم در مورد این موضوع می گوید، ادامه مطلب را بخوانید.

این ادعاها درباره گیاهان و موسیقی از کجا شروع شد؟

شاید تعجب نکنید که بدانید این ایده که موسیقی می‌تواند بر رشد گیاهان تأثیر بگذارد در اوج تفکر عصر جدید ریشه دوانید. زندگی مخفی گیاهان، که در سال 1973 منتشر شد و توسط کریستوفر برد و پیتر تامپکینز نوشته شد، گزارشی از “روابط فیزیکی، عاطفی و معنوی بین گیاهان و انسان” است که به محبوبیت این ایده کمک کرد. برد و تامپکینز به مطالعات علمی اشاره کردند که نشان می‌دهد موسیقی نه تنها به رشد گیاهان کمک می‌کند، بلکه آن‌ها سطحی از هوشیاری دارند و می‌توانند هوشمندانه به مردم پاسخ دهند.
یکی از اولین مطالعات در مورد تأثیر موسیقی بر گیاهان در سال 1962 توسط دکتر T. C. Singh، رئیس گیاه شناسی در دانشگاه آنامالیا انجام شد. او گیاهان را در معرض موسیقی کلاسیک قرار داد و دریافت که نرخ رشد آن‌ها در مقایسه با گروه شاهد 20 درصد افزایش یافته است. او سپس محصولات را از طریق بلندگوها در معرض موسیقی راگا قرار داد و دریافت که 25 تا 60 درصد بیشتر از میانگین ملی تولید می‌کنند.
محققان دانشگاه آنامالیا با فلوت، ویولن، هارمونیوم و موسیقی رینا آزمایش کردند و حتی نتایج مثبتی را دیدند که گیاهان را در معرض ارتعاشات رقص سنتی هند قرار می‌داد. آن‌ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که ویولن موثرترین ساز است. این نتایج توسط مهندس کانادایی یوجین کانبی تکرار شد. او مزارع گندم خود را در معرض J.S. سونات ویولن باخ و 66 درصد افزایش عملکرد را تجربه کرد. در همان سالی که زندگی مخفی گیاهان منتشر شد، محققی به نام دوروتی رتالاک از کالج زنان کلرادو، تحقیقات خود در مورد گیاهان و موسیقی را در کتاب خود با عنوان صدای موسیقی و گیاهان ادغام کرد. او آزمایش‌هایی را انجام داد که در آن گیاهان را در معرض نت F گسترده قرار داد و متوجه شد که آن‌‍ها بسیار سالم‌تر از گروه کنترل هستند. او سپس انواع مختلفی از موسیقی از جمله کلاسیک، جاز و راک را تجربه کرد. گیاهانی که در معرض موسیقی آرام بخش کلاسیک و جاز قرار می گرفتند به سمت گوینده رشد می کردند و حتی خود را در اطراف آن در هم می پیچیدند. از سوی دیگر، گیاهانی که در معرض موسیقی راک بودند، از بلندگوها دور شدند و علائمی شبیه به آبیاری بیش از حد از خود نشان دادند.
بنابراین شاید گیاهان فقط طرفداران بزرگ باخ و لوئیس آرمسترانگ باشند.
چگونه می‌توان این رفتار را توضیح داد؟ بسیاری از محققانی که این آزمایش‌ها را انجام دادند، از جمله سینگ و رتلک، به این نتیجه رسیدند که گیاهان به موسیقی که می‌شنوند واکنش همدلانه نشان می‌دهند. شایان ذکر است که آن‌ها همچنین اعتقادات حاشیه‌ای زیادی داشتند – همچنین فکر می‌کرد که گیاهان قادر به درک فراحسی هستند و به دلیل اشعار از موسیقی راک دوری می‌کردند. بهترین تئوری علمی در مورد اینکه موسیقی چگونه به رشد گیاهان کمک می‌کند، این است که چگونه ارتعاش امواج صوتی روی گیاه تأثیر می‌گذارد.
گیاهان مواد مغذی، پروتئین‌ها و اندامک‌ها را در مایعات خود (سیتوپلاسم) از طریق فرآیندی به نام جریان سیتوپلاسمی منتقل می‌کنند. ارتعاش انواع خاصی از موسیقی و صدا ممکن است به تحریک این فرآیند کمک کند – در طبیعت، گیاهان ممکن است در اطراف آواز پرندگان یا مناطقی با نسیم قوی رشد کنند.

آیا می توان آن را ثابت کرد؟

در حالی که بدون شک بسیاری از باغبان‌ها را خواهید یافت که قسم می‌خورند گیاهانشان هنگام گوش دادن به آهنگ سلین دیون رشد بهتری دارند، اما هنوز هیچ مدرک قاطعی مبنی بر اینکه موسیقی به رشد گیاهان کمک می‌کند وجود ندارد. بسیاری از گیاه‌شناسان آزمایش‌هایی را که این حقیقت را «اثبات می‌کنند» به‌عنوان شبه‌علمی یا از نظر علمی ناقص و غیرقابل تکرار انتقاد کرده‌اند. پستی از دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا اشاره می‌کند که متغیرهای زیادی در این آزمایش‌ها وجود دارد که ممکن است به درستی مدیریت نشده باشند یا به درستی در نظر گرفته نشده باشند، مانند نور و آب، فشار هوا و شرایط خاک.
آن‌ها همچنین می‌گویند که ممکن است این گیاهان نیستند که از موسیقی سود می‌برند، بلکه مراقبان آن‌ها هستند! همچنین ممکن است به همین دلیل باشد که گفته می‌شود صحبت با گیاهان به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

به گیاهان خود کمک کنید بلند و قوی شوند

موسیقی غذای روح است، اما آیا غذای گیاهان است؟ ما همچنان منتظر پاسخ قطعی هستیم. اما صرف نظر از اینکه آیا نواختن موسیقی واقعاً به رشد گیاهان کمک می‌کند یا نه، حداقل نمی‌تواند آسیبی داشته باشد! حداقل تا زمانی که گیاه را درست در کنار بلندگو قرار ندهید و صدای آن را زیادی بلند نمی‌کنید.
جدا از سلیقه موسیقی، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به رشد بلند و قوی گیاهان داخلی خود انجام دهید. هر گیاه نیازهای خاص خود را در رابطه با شرایط نور، آبیاری، هرس و کوددهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *