بلاگ بلومیک

معرفی شش کاکتوس بدون تیغ

معرفی شش کاکتوس بدون تیغ
کاکتوس‌ها نوعی از گیاهان آبدار هستند که به دلیل ظاهر متمایز و توانایی رشد در محیط‌های خشک شناخته می‌شوند. آن‌ها یک منظره رایج در مناظر بیابانی هستند، اما می‌توانند در انواع آب و هوای دیگر در سراسر جهان نیز یافت شوند.
در این بلاگ سعی کردیم ۶ تا از کاکتوس‌های بدون تیغ را جمع آوری کنیم.

پیوت گلدار

پیوت گلدار
(Peyote Lophophora williamsii)، که به آن دکمه مسکال نیز گفته می‌شود، گونه‌ای از کاکتوس‌های توهم زا (خانواده Cactaceae) پیوت فقط در خاک‌های آهکی صحرای چیهواهوان در جنوب تگزاس و شمال مکزیک یافت می‌شود.
بدن کاکتوس پیوت که به طور متوسط حدود هشت سانتی متر عرض و پنج سانتی متر قد دارد، بدون خار، نرم و در بیشتر موارد به رنگ سبز مایل به آبی تا سبز خاکستری است. رشد بسیار کندی دارد، می تواند 10 تا 30 سال طول بکشد تا گیاه قبل از گلدهی بالغ شود. در تابستان گل‌های صورتی تا سفید دارد و میوه آن سال بعد می‌رسد.
پیوت به دلیل اثرات توهم زا به خوبی شناخته شده است. این گیاه دارای حداقل 28 آلکالوئید است که یکی از آن‌ها مسکالین است. پیوت در آیین‌های مذهبی سنتی برخی از مردم سرخپوست آمریکای شمالی و همچنین در آیین‌های کنونی (بسیاری از مناسک سنتی اقتباس‌شده) کلیسای بومی آمریکا نقش برجسته‌ای دارد.

آستروفیتوم میریوستیگما

آستروفیتوم میریوستیگما
کاکتوس بیشاپ کپ با نام مستعار (ass-tro-FY-tum MEE-ree-oh-STIG-mah) یک گونه کاکتوس بدون خار گلدار است که متعلق به خانواده Cactaceae و جنس Astrophytum است.
جالب است بدانید که نام Astrophytum از کلمه یونانی ‘’astron’’برای گیاه ستاره گرفته شده است.
نام گیاه شناسی: Astrophytum myriostigma
نام(های) رایج: کاکتوس کلاهک اسقف، کاکتوس ستاره، کاکتوس میتر اسقف، کلاه اسقف
آستروفیتوم میریوستیگما بومی ارتفاعات شمال و مرکز مکزیک است، این گیاه در خاک سنگی و آهکی رشد می‌کند.

آستروفیتوم آستریاس

آستروفیتوم آستریاس
Astrophytum asterias یک کاکتوس با ظاهر غیرعادی است که به خوبی به عنوان یک گیاه سرپوشیده رشد می کند. این کاکتوس گرد با نام‌های رایج ساده‌تر کاکتوس ستاره، کاکتوس Astro، کاکتوس خارپشت دریایی یا کاکتوس Sand Dollar استفاده می‌شود و گاهی به عنوان یک سنگ زنده نیز شناخته می‌شود.
بدن سبز زیتونی گنبدی شکل بدون خار Astrophytum asterias دارای هشت بخش متقارن است. هر بخش دارای دسته های کوچکی از موهای سفید است.
کاکتوس های ستاره ای کوچک می مانند. در داخل خانه آنها به ندرت بیش از چهار اینچ رشد می کنند.

مامیلاریا هرناندزی

مامیلاریا هرناندزی
Mammillaria hernandezii کاکتوس کوچکی با ساقه کروی و معمولاً منفرد با 17 تا 25 خار شعاعی سفید خمیده به عقب است. ساقه سبز تیره است و قطر آن تا 1.8 اینچ 4.5 سانتی متر می‌رسد. گل‌ها به صورت روزانه، قرمز، قرمز مایل به قرمز تا صورتی مایل به بنفش یا گاهی اوقات سفید و قطر آن‌ها تا 2.5 سانتی متر است. آنها در پاییز و زمستان ظاهر می‌شوند.
نحوه رشد و مراقبت
برای تشویق بهتر گلدهی، اجازه دهید گیاهان از یک دوره خنک کننده در زمستان لذت ببرند و آبیاری را متوقف کنید. برخلاف بسیاری از کاکتوس‌های دیگر که از دنده‌های خود به‌عنوان وسیله ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند، مامیلاریا دارای غده‌های برجسته‌ای است که از آن خارها بیرون می‌آیند. وقتی آب می‌دهید، غده‌ها برای افزایش ذخیره آب منبسط می‌شوند. گل‌ها از زیر بغل این غده‌ها در رشد سال قبل بیرون می‌آیند که اثر هاله ای جالب آن‌ها را نشان می‌دهد. کاکتوس نباید در معرض رطوبت طولانی مدت و آب نشسته باشد. هرگز اجازه ندهید کاکتوس شما در ظرف آب بنشیند.

مامیلاریا هامبولتی

مامیلاریا هامبولتی
Mammillaria humboldtii کاکتوس‌هایی هستند که عمدتاً بومی هیدالگو در مکزیک هستند. این کاکتوس‌ها می‌توانند به صورت ساقه‌های منفرد یا به صورت توده رشد کنند. ساقه‌ها معمولاً به شکل کره هستند و دارای دنده‌های متعدد با آرئول هستند که سپس خارهای سفید ایجاد می‌کنند. این خارها سطح هر ساقه را می‌پوشانند.
گل‌های این کاکتوس معمولا صورتی مایل به قرمز هستند و تمایل دارند از ساقه بیرون بیایند. رنگ میوه‌ها نیز قرمز است.
مهم است که این کاکتوس‌ها در یک محیط خوب از خاک که شامل ترکیبی از ماسه، پرلیت و کودهای آلی یا کمپوست باشد، رشد کنند. شما می‌توانید این مواد را به تنهایی با جستجوی مقادیر مورد نیاز آنها ترکیب کنید یا می‌توانید ترکیبی با کیفیت خوب را از فروشگاه خریداری کنید.
در اصل مهم است که گیاه دارای خواص زهکشی کافی و فضای کافی برای تنفس ریشه‌ها باشد. باید به اندازه کافی مرطوب باشد (و نه خیلی مرطوب یا خشک).

مامیلاریا لیزیاکانتا

مامیلاریا لیزیاکانتا
Mammillaria lasiacantha هیچ خار مرکزی ندارد، فقط تعداد زیادی خارهای شعاعی کوتاه، سفید یا صورتی کم رنگ، معمولاً 40 تا 60 عدد در هر آرئول، گاهی اوقات تا 90 عدد هم می‌رسد. اغلب نوک ستون فقرات تیره‌تر است. غده‌ها کروی هستند، تلفظ نمی‌شوند و در ردیف‌های عمودی و کمی منحنی قرار گرفته اند. خوشه‌های ستون فقرات تا حدود نصف طول خود همپوشانی دارند. خارهای گیاهان جوان تعداد کمتری دارند و به طور قابل توجهی از نظر ظاهری پر هستند.
گل‌ها از بین غده‌ها به صورت حلقه‌ای کمی زیر نوک رشد می‌کنند. آن‌ها دارای کلاله زرد کم رنگ (تقسیم شده به 4 یا 5 لوب)، پرچم‌های زرد تیره تر و گلبرگ‌های کرم یا سفید هستند که با خطوط میانی صورتی مشخص شده‌اند. این گونه یکی از اولین کاکتوس‌هایی است که در صحرای چیهواهوان شکوفا می‌شود و از ماه فوریه شروع می‌شود. میوه‌ها در زمان رسیدن قرمز، چمبی شکل یا استوانه ای شکل هستند و بین ژوئن و آگوست ظاهر می‌شوند.
علاوه بر ظاهر منحصر به فرد خود، کاکتوس‌ها دارای سازگاری هستند که به آن‎ها اجازه می‌دهد در محیط‌های خشن زنده بمانند. به عنوان مثال، ساقه‌های ضخیم و گوشتی آن‌ها به آن‌ها امکان ذخیره آب را می‌دهد، در حالی که ستون فقرات آن‌ها از آن‌ها در برابر شکارچیان و قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید محافظت می‌کند. برخی از کاکتوس‌ها همچنین دارای سیستم‌های ریشه ای تخصصی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد آب را از خاک به طور موثرتری جذب کنند.
به طور کلی، کاکتوس‌ها گروهی جذاب از گیاهان هستند که برای رشد در برخی از چالش برانگیزترین محیط های روی زمین سازگار شده اند. چه یک کلکسیونر باتجربه کاکتوس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *