بلاگ بلومیک

آشنایی با روش نگهداری گل آفتابگردان

آشنایی با روش نگهداری گل آفتابگردان
در این مقاله به بررسی روش نگهداری گل آفتابگردان پرداخته ایم آفتابگردان از دسته گل های بسیار پرطرفدار، هم در مصارف خوراکی و هم در جایگاه زینتی، گل آفتابگردان است. دلیل نامگذاری آن تقریبا برای همه آشکار و آشناست، این گل در طول روز همیشه به سمت خورشید می‌ایستد و با حرکت خورشید به دور محور خود در حرکت است. به همین دلیل برای بسیاری تداعی کننده حس زندگی حرکت است. آفتاب کردان که با نام علمی helianthus annuus شناخته می‌شود، به کشور آمریکای شمالی نسبت داده می‌شود. طول عمر آنها معمولا بین 70 تا 160 روز گفته شده است، البته کاملا به شرایط محیط و روش نگهداری از آن بستگی دارد.

روش نگهداری گل آفتابگردان

تمام گل ها نیازمند مراقبت های خاص خود هستند که عمدتا به یکدیگر شبیه هستند. صرفا مجموعه ای از باید ها و نباید ها است که طول عمر گیاه شما را مشخص می‌کند. در زیر برخی از شرایط مهم و حیاطی برای گل آفتابگردان آورده ایم.
 • نور

می‌شود گفت که اکثر گیاهان، به شرایط نور در طول روز حساسیت خاصی دارند. برخی نیازمند نور زیاد، و برخی به نور کم و غیر مستقیم نیاز دارند. آفتاب گردان از آن دسته گل هایی است که نیازمند نور مستقیم و زیاد است. اگر در سایه و نور غیر مستقیم کشت شود، رشد آن ناقص میماند و زیبایی خود را از دست می‌دهد. زیبایی گل آفتاب گردان به قامت راست و کشیده آن است، اگر محیط آن نور کافی نداشته باشد، ساقه های آن قدرت نگهداشتن گل را نداشته و خمیده میماند و بعد از مدتی احتمال شکستن آن وجود دارد.

 • دما

گل آفتاب گردان، با محیط سرد سازگاری ندارد و در این محیط از بین میرود. بهترین دمای ممکن برای گل آفتاب گردان بین 15 تا 35 درجه است. از طرفی گرمای بسیار زیاد هم امکان دارد باعث خشکی و پلاسیده شدن گل های آن شود.

 • خاک

بهترین خاکی که آفتابگردان در آن رشد خوبی دارد، خاک های سبک با فشردگی کم است. بهتر است خاک را با مقداری کود پوسیده دامی و خاک برگ مخلوط کنید. همچنین خاک باید زهکشی (یعنی آب اضافی درون خاک و گلدان باقی نماند) مناسب داشته باشد. برخی گیاهان، با خاک شور سازگاری ندارند، اما آفتاب گردان حساسیتی نسبت به این قضیه ندارد، فقط PH خاک مورد استفاده باید خنثی باشد.

 • نحوه آبیاری

آفتابگردان، تقریبا در برابر خشکی مقاوم است. اما نحوه آبیاری آن باید منظم باشد به خصوص در مدت زمانی که سن گیاه پایین است و در زمان رشد خود قرار دارد. آبیاری به طور کل با دما و نور مرتبط است. اما غرق آب کردن گیاه و آبیاری بیش از اندازه، ریشه های آنرا از بین میبرد و گیاه را زرد میکند، همچنین باعث ریزش برگ و گلبرگ های آن می‌شود.

برخی مدل های آفتاب گردان را صرفا جهت تزئین و زیبایی استفاده میکنند.
آشنایی با روش نگهداری گل آفتابگردان

اگر میخواهید آفتابگردان را در آب نگهداری کنید و از پژمردگی آن جلوگیری کنید، بهتر است گل هایی را انتخاب کنید که گل آن به تازگی باز شده است. اگر قبل یا بعد از این زمان، آفتابگردان را بچینید، به سرعت پژمرده می‌شود.

نکته دیگر اینکه قبل از چیدن گل آفتاب گردان، آنرا به خوبی آبیاری کنید و چند ساعت صبر کنید تا آب را به خود جذب کند. زمان چیدن گل هم بسیار حائز اهمیت است. بهترین زمان چیدن گل، صبح زود است. و آخرین نکته، نوع برش آن می‌باشد. ساقه آفتابگردان را به صورت زاویه دار و کج برش بزنید. بهتر است از یک قیچی تیز استفاده کنید، تا ساقه دچار له شدگی نشود.

در نهایت بعد از چیدن گل، بلافاصله آنرا داخل آب قرار دهید و آب گلدان را هر روز تعویض کنید. شرایط نور و دما در این حالت نیز تفاوتی با نگهداری آن در خاک ندارد.

آفتابگردان به یک نوع خلاصه نمی‌شود. این گیاه تنوع بسیار زیادی دارد که هر کدام نیز ویژگی منحصر به فرد خاص خودرا دارند. مهمترین تفاوت انواع آفتاب گردان با یگدیگر، اختلاف قد و تنوع در طیف های رنگی آن است. بلندترین مدل آفتابگردان، ماموت روسی است. دیگر انواع آن می‌توان به مولین راگ، ایتالیایی و … اشاره کرد. اما روش نگهداری گل آفتابگردان تمامی آن ها در آخر مقداری شبیه هم میباشد.

آفتابگردان علاوه بر زیبایی ویژگی های دیگری دارد که باعث افزایش علاقه به پرورش آن شده است.

 1. سم زدایی

در خاک هایی که با فلزات سنگین آلوده و سمی شده اند، گل آفتابگردان میکارند، تا این سموم را از خاک جدا کند و به خود جذب کند. البته گیاهانی که در این خاک ها رشد میکنند مصارف خوراکی خود را از دست می‌دهند. آفتاب گردان، فلزاتی همچون، سرب، آرسنیک، مس، زینک، کادمیوم و … را از خاک جدا میکند و به خود جذب میکند. این روش را در مزارعی که اطراف محیط های صنعتی قرار دارند، قبل از کشت اصلی به کار میگیرند.

 

 1. گرده افشانی :
  حشراتی مثل زنبور و پروانه، به گیاه آفتابگردان بسیار علاقه دارند و از آن تغذیه میکنند. اینکار به افزایش گرده افشانی کمک بزرگی میکند و گیاه را به صورت طبیعی افزایش می‌دهد.
 1. سم زدایی

در خاک هایی که با فلزات سنگین آلوده و سمی شده اند، گل آفتابگردان میکارند، تا این سموم را از خاک جدا کند و به خود جذب کند. البته گیاهانی که در این خاک ها رشد میکنند مصارف خوراکی خود را از دست می‌دهند. آفتاب گردان، فلزاتی همچون، سرب، آرسنیک، مس، زینک، کادمیوم و … را از خاک جدا میکند و به خود جذب میکند. این روش را در مزارعی که اطراف محیط های صنعتی قرار دارند، قبل از کشت اصلی به کار میگیرند.

 1. گرده افشانیحشراتی مثل زنبور و پروانه، به گیاه آفتابگردان بسیار علاقه دارند و از آن تغذیه میکنند. اینکار به افزایش گرده افشانی کمک بزرگی میکند و گیاه را به صورت طبیعی افزایش می‌دهد.
  1. استفاده از دانه های خوراکی

  این مصرف گل آفتابگردان تقریبا با بخشی از فرهنگ ما هنگام تماشای فوتبال و فیلم های اکشن، در هم تنیده شده اند. دانه های آفتاب گردان را به صورت بو داده، به عنوان تخمه مصرف میکنند. تخمه های آفتابگردان در دو نوع “مشکی” و “مشکی-سفید” هستند. تخمه آفتابگردان حاوی مقادیر زیادی ویتامین E هستند.

  1. خواص دارویی و خوراکی آفتابگردان
  • به طور کل از آفتاب گردان در صنعت پوست و مو استفاده زیادی می‌شود. در تولید کرم های پوستی و برخی شامپو ها، به دلیل وجود ویتامین E در آن بسیار کاربرد دارد.
  • اسانس برگ های آفتابگردان، خاصیت آنتی باکتریال و میکروب کشی دارد.
  • از طرفی مصرف به اندازه و اصولی تخمه آفتابگردان، میزان کلسترول خون را متعادل میکند.
  • در کنار این موارد، استفاده از آفتاب گردان در تولید روغن های سرخ کردنی و خوراکی نیز بسیار رایج است.

  این خواص و ویژگی هاست که آفتابگردان را به گیاهی پر طرفدار و رایج برای کشت تبدیل کرده است. پرورش و کشت راحت نیز به این قضیه کمک کرده است.

ابتدا بذر مناسب آفتاب گردان را تهیه کنید و قبل از کاشت محیط خاک را آماده کنید. همانطور که گفتیم، خاک مناسب گشت و پرورش آفتابگردان نباید سنگین و منسجم باشد. پس خاک را با مواردی که گفتیم (کود پوسیده دامی و کود برگ) مخلوط کنید. سپس خاک را کمی به هم بریزید تا به خوبی سست شود.

بعد از آنکه خاک را آماده کردید، سوراخ هایی 2 تا 4 سانتی متری در خاک ایجاد کنید. فاصله بین سوراخ ها با هم نیز بسیار مهم است، آفتابگردان به فضای زیادی برای رشد احتیاج دارد. بهتر است اطراف هر سوراخ حداقل، محیطی به اندازه 30 سانتی متر فضای خالی داشته باشد.

در هر سوراخ 3 تا 5 عدد بذر بگارید و روی آنرا با خاک بپوشانید.

به هیچ عنوان بیش از اندازه آبیاری نکنید و از غرق آب کردن خاک پرهیز نمایید. غرقاب کردن، باعث کپک زدن و پوسیدن ریشه ها و در نتیجه از بین رفتن گیاه میگردد. در کنار آن حتما از روییدن علف های هرز در کنار گیاه جلوگیری کنید. همچنین به میزان مناسب، به خاک گیاه، کود رسانی کنید.

در صورتی که روی گل یا ساقه آفتابگردان، قارچ و حشرات مشاهده کردید، حتما از قارچ کش های مخصوص استفاده کنید.

این مقاله جهت آگاهی بیشتر شما در خصوص نگهداری گل آفتابگردان گردآوری شده است. امیدوارم به سوالات شما در اینباره به صورت کامل پاسخ داده باشیم. در صورتی که قصد تهیه آفتابگردان یا دیگر گل های خانگی را دارید، با ما در ارتباط باشد. شما می توانید برای خرید اشتراک گل به بلومیک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *