بلاگ بلومیک

روش نگهداری گل آفتابگردان در آب

روش نگهداری گل آفتابگردان در آب

یکی از زیباترین گل هایی که در فصل پاییز شکوفا می شود ، آفتابگردان است. گل های آفتابگردان از خانواده ی Asteraceae ها بوده و به داشتن گلبرگ های کوچک و فراوان مشهورند. این گل علاوه بر کاربرد فراوان در صنایع غذایی و دارویی ، مصارف زینتی نیز دارد. بی شک یک گلدان پر از گل های بزرگ و زرد رنگ ، جلوه بسیار زیبایی به هر محیطی خواهد بخشید. روش نگهداری گل آفتابگردان در آب بسیار آسان است ؛ تنها باید با نکات مراقبت از این گل آشنایی داشته باشید. به همین منظور در ادامه این مطلب از سایت بلومیک به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • گلدان مناسب برای نگهداری گل آفتابگردان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • می خواهید گل آفتابگردان بیشتر عمر کند؟ آن را بسوزانید.
 • بهتر است هر چند وقت یکبار آب گلدان آفتابگردان تعویض شود؟
 • یک نکته مهم که باید پیش از تعویض آب گلدان بدانید.
 • افزایش چند برابری طول عمر گل آفتابگردان شاخه بریده با رعایت 3 نکته کلیدی
 • از نظر گل فروشان ، بهترین روش نگهداری گل آفتابگردان در آب چگونه است؟
 • پاسخ به چند سوال پرتکرار در زمینه روش نگهداری گل آفتابگردان در آب
 • آیا گل آفتابگردان برای هدیه دادن مناسب است؟
 • اشتراک گل بلومیک

گلدان مناسب برای نگهداری گل آفتابگردان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پیش از آشنایی با روش نگهداری گل آفتابگردان در آب ، باید با ویژگی های گلدان مناسب آن آشنا شوید. گلدان های بلند و سنگین ، پیشنهاد خوبی برای نگهداری گل آفتابگردان شاخه بریده به شمار می آیند. سر گل آفتابگردان نسبت به گل های تزئینی دیگر سنگین تر است. بنابراین بهتر است از گلدانی استفاده کنید که بتواند وزن بالای آن را تحمل کند. همچنین هر چه شاخه ی آفتابگردان بلندتر باشد ، تحمل وزن بیشتری خواهد داشت. باید شاخه را به شکلی برش بزنید که 3 سانتی متر بالای آن نمایش داده شود و ادامه اش در گلدان قرار بگیرد.

می خواهید گل آفتابگردان بیشتر عمر کند؟ آن را بسوزانید.

اگر روش نگهداری گل آفتابگردان در آب را بدانید ، می توانید زمان بیشتری از زیبایی آن لذت ببرید. برای مثال ، ممانعت خروج شیره از ساقه یک روش بسیار تاثیرگذار و کاربردی است. چنانچه از خارج شدن شیره گل آفتابگردان از شاخه های آن جلوگیری کنید ، مدت زمان طولانی تری دوام خواهد آورد. برای انجام این کار می توانید از حرارت بالا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم کمک بگیرید:

 1. یک راه عالی برای بستن راه عبور شیره از آوندهای گل آفتابگردان ، فرو بردن انتهای شاخه در آب جوش است. انتهای بریده شده شاخه آفتابگردان را به مدت 20 ثانیه در ظرف آب جوش فرو ببرید. با انجام این کار ، ماندگاری گل های آفتابگردان شاخه بریده را به شکل چشمگیری افزایش خواهید داد.
 2. روش دیگر ، استفاده مستقیم از حرارت و شعله آتش است. انتهای شاخه آفتابگردان را چند ثانیه روی شعله کوچک مانند شعله شمع قرار دهید. این کار مسیر عبور شیره از آوندهای ساقه را می گیرد و گل ها تا مدت زمان بیشتری سالم و شاداب می مانند.

بهتر است هر چند وقت یکبار آب گلدان آفتابگردان تعویض شود؟

شاید شما هم به تازگی یک دسته گل آفتابگردان هدیه گرفته باشید و بخواهید زمان زیادی از آن نگهداری کنید. برای این امر باید روش نگهداری گل آفتابگردان در آب را بدانید. مراقبت مناسب از گل های شاخه بریده تاثیر زیادی در افزایش طول عمر آن ها دارد. یکی از مراقبت های مهم برای نگهداری گل آفتابگردان در آب ، تعویض منظم آب گلدان است. به طوریکه اگر هر روز آب گلدان را عوض کنید ، گل ها بیشتر از یک هفته دوام می آورند. اگر شاخه های آفتابگردان را در گلدان نگهداری می کنید ؛ هر روز یکبار ، بازه ی زمانی خوبی برای تعویض آب گلدان است. این تعویض آب علاوه بر حفظ ظاهر زیبای گلدان ، در جلوگیری از تجمع میکروارگانیسم ها و پوسیدگی ساقه نقش دارد.

روش نگهداری گل آفتابگردان در آب

یک نکته مهم که باید پیش از تعویض آب گلدان بدانید.

همان طور که گفتیم تعویض روزانه و منظم آب گلدان ، در افزایش طول عمر آفتابگردان بسیار موثر است. آب جدید و تازه ، علاوه بر تامین نیازهای غذایی گیاه در جلوگیری از پوسیدگی برگ ها و شاخه تاثیر دارد. کلر موجود در آب لوله کشی تاثیر منفی بر سلامتی و ماندگاری گل های زینتی دارد. برای نگهداری گل آفتابگردان در گلدان آب ، باید از آب تصفیه شده و بدون کلر استفاده کنید. اگر به آب تصفیه شده دسترسی ندارید ، گلدان را از آب لوله کشی پر کنید و بگذارید تا 24 ساعت در یک مکان خنک بماند. این کار به پراکندگی کلر موجود در آب کمک می کند.

افزایش چند برابری طول عمر گل آفتابگردان شاخه بریده با رعایت 3 نکته کلیدی

همه ی گل های شاخه بریده عمر محدودی دارند. البته با استفاده از راهکارهایی می توان مدت زمان ماندگاری آن ها را افزایش داد. در ادامه این متن از سایت بلومیک به 3 توصیه برای نگهداری گل آفتابگردان در آّب اشاره خواهیم کرد:
 1. یک قاشق چایخوری شکر طبیعی به آب اضافه کنید.

  استفاده از یک قاشق چایخوری شکر در آب گلدان ، تاثیر زیادی در ماندگاری و طول عمر گل ها دارد. شکر پس از تجزیه در آب ، مواد غذایی مورد نیاز گیاه را فراهم می کند و طول عمر گل ها افزایش می دهد. همچنین حل کردن شکر در گلدان آب باعث افزایش تعداد و اندازه گل های باز شده می شود.

 2. گلدان را در مکان مناسب قرار دهید.

  انتخاب یک مکان مناسب برای قرار دادن گلدان ، نقش موثری را در شادابی گل ها ایفا می کند. میوه های رسیده گازی تولید می کنند که باعث تسریع پژمردگی گل های آفتابگردان می شود. نور آفتاب هم تاثیر چشمگیری در روند پیری و پژمردگی گلبرگ های گل دارد. بنابراین قرار دادن گلدان در مجاورت مکان هایی مانند ظرف میوه یا در مقابل نور مستقیم آفتاب توصیه نمی شود.

  1. برگ ها را از ساقه جدا کنید.

   برگ هایی که در آب گلدان قرار می گیرند ، پس از مدت کوتاهی پوسیده می شوند و گیاه را از بین می برند. علاوه بر آن از زیبایی گلدان می کاهند ؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که برای نگهداری گل آفتابگردان در گلدان آب باید در گام اول برگ های اضافی جدا شوند.

از نظر گل فروشان ، بهترین روش نگهداری گل آفتابگردان در آب چگونه است؟

گل های شاخه بریده طول عمر مختلفی دارند که این مدت زمان ، به نحوه نگهداری آن ها در گلدان بستگی دارد. بسیاری از افراد با دانستن روش نگهداری گل آفتابگردان در آب ، طول عمر و زیبایی دسته گل را چند برابر می کنند. شما هم می توانید بدون دردسر و با صرف کمترین هزینه ، عمر گلدان طبیعی خود را چند برابر کنید. یکی از این روش ها ، استفاده از آب لیمو برای حفظ شادابی گل های شاخه بریده درون گلدان است.
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که: (چرا گل های درون گل فروشی اینقدر سالم و شاداب به نظر می رسند؟). علت آن استفاده از مقدار کمی آب لیموترش است. پیش از این ، گفتیم که افزودن 1 قاشق چایخوری شکر به آب درون گلدان تاثیر زیادی در ماندگاری گل ها دارد. اگر 1 قاشق غذاخوری آب لیمو هم به آب گلدانتان اضافه کنید ، سلامت و شادابی گل ها را چند برابر می کند. آب لیموترش خاصیت اسیدی دارد و در جلوگیری از پژمردگی گل های شاخه بریده موثر است. البته در صورت عدم دسترسی به آب لیمو ، می توانید از یک قاشق غذاخوری سرکه استفاده کنید.

آیا گل آفتابگردان برای هدیه دادن مناسب است؟

گل آفتابگردان نماد پایداری ، استقامت و دوام یک رابطه در مدت زمان طولانی است. همچنین این گل در مزرعه های زیادی کاشته می شود و از قیمت مناسبی برخوردار است. روش نگهداری گل آفتابگردان در آب نیز بسیار ساده است و می توان حداکثر تا دو هفته از آن نگهداری کرد. بنابراین یک دسته گل آفتابگردان، هدیه ای عالی برای نزدیکان و دوستان محبوبتان است.

در این مقاله به روش نگهداری گل آفتابگردان در آب پرداختیم. بدون شک همه ی انسان ها از وجود یک دسته گل زیبا بر روی میز خانه یا محل کارشان لذت می برند. البته بسیاری از مردم به علت وجود مشغله های دنیای امروزی ، نمی توانند به گل فروشی بروند و دسته گل محبوب خود را خریداری کنند. تیم بلومیک این مشکل را حل کرده است. همه ی افراد با تهیه اشتراک گل بلومیک ، می توانند به آسانی دسته گل خود را در زمان دلخواه تحویل بگیرند. بلومیک این امکان را فراهم کرده که زمان دریافت گل را به صورت هفتگی ، دو هفته یکبار یا ماهانه انتخاب شود. همچنین امکان دریافت سفارش ها به صورت جداگانه نیز وجود دارد. این یعنی در صورت ثبت بیش از یک سفارش ، کاربر می تواند انتخاب کند که هر بسته را در چه زمانی دریافت کند.

پاسخ به چند سوال پرتکرار در زمینه روش نگهداری گل آفتابگردان در آب

آب خیلی سرد یا خیلی گرم باعث وارد شدن شوک به گیاه و از بین رفتن آن می شود. بهترین دمای آب برای نگهداری گل های شاخه بریده ، آب خنک تا ولرم است. یک گلدان تمیز که به اندازه کافی بلند است را تا نیمه از آب ولرم پر کنید و شاخه های آفتابگردان را در آن قرار دهید.
بی شک دما و نور ، نقش موثری در بقای گل های شاخه بریده ایفا می کنند. نگهداری گل آفتابگردان در آب ، مانند نگهداری بسیاری از گل های دیگر نیازمند مکانی خنک و دور از تابش مستقیم خورشید است. گرمای زیاد و نور آفتاب ، تنها در عرض چند ساعت برگ ها و گلبرگ ها را جمع می کند و آن ها را از بین می برد. باید گلدان آفتابگردان را در محیطی نسبتا خنک و دور از گرما و تابش مستقیم خورشید قرار دهید.
عمر گل آفتابگردان شاخه بریده کمتر از یک هفته است و حدود 4 تا 5 روز زنده می مانند. اما اگر اصول و روش نگهداری گل آفتابگردان در آب را بدانید ، می توانید آن ها را تا 12 روز زنده نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *