بلاگ بلومیک

نگهداری گل رز در گلدان آب

نگهداری گل رز در گلدان آب

نگهداری گل رز در گلدان آب گل رز که به عنوان ملکه گل ها نیز شناخته می شود ، یکی از محبوب ترین گل ها در سرتاسر جهان است. این گل خواص دارویی فراوانی دارد ، اما اغلب برای هدیه دادن و تزیین فضاهای مختلف استفاده می شود. عمر گل رز شاخه بریده محدود است؛ البته با دانستن روش های صحیح نگهداری گل رز در گلدان آب ، می توان این مدت را افزایش داد.

گل های رز انواع مختلفی دارند و بیشتر در مناطق خنک شمالی و نیمه گرمسیری مرکزی کشت می شوند. رایحه خوشایند گل رز ، باعث شده که از آن در تولید اسانس ها و عطرهای گوناگون نیز استفاده شود. به همین علت مزارع زیادی در کشورهای هلند ، انگلستان و آمریکا به کاشت و پرورش بوته های رز مشغول هستند. در ادامه این متن از سایت بلومیک به نحوه نگهداری گل رز در گلدان آب و راهکارهایی برای افزایش طول عمر آن خواهیم پرداخت.
نماد این گل به رنگ گلبرگ هایش بستگی دارد؛ اما به طور کلی در سراسر جهان ، گل رز نماد عشق است. اگر قصد هدیه دادن گل به فردی را دارید ، باید با مفهوم و نماد هر نوع گل آشنا باشید. همه ی گل فروشان با این نمادها آشنا هستند و شما می توانید حین خرید مستقیم از ایشان مشورت بگیرید. با این حال در ادامه به نمادهای مختلف گل رز اشاره خواهیم کرد:
 • مشهورترین و معروف ترین گل رز ، گل رز قرمز است. این گل نماد عشق خالصانه و وفاداری بوده و بهترین انتخاب برای هدیه به معشوق به شمار می آید.
 • رز سفید بیشتر در مراسمات مذهبی و جشن های عروسی کاربرد دارد؛ چرا که نشانه پاکدامنی و خلوص نیت است.
 • گل های رز با رنگ زرد ، برای هدیه دادن به یک دوست معمولی مناسبند. عموما انواع گل با رنگ زرد ، نماد دوست داشتن بدون حس عشق هستند.
 • رز سیاه مفهوم سوگ و اندوه یا پایان یک رابطه را القا می کند. اگر می خواهید به یک مراسم عزاداری بروید یا پایان یک حس را به فردی نشان دهید ، گل رز سیاه یک انتخاب مناسب است.
 • انواع گل رز گستره رنگی بالایی دارند اما گل رز با رنگ آبی در طبیعت یافت نمی شود. تمام گل های رز موجود با رنگ آبی در بازار به شیوه مصنوعی تولید می شوند و مفهوم رمزآلودی و ابهام دارند.
نگهداری گل رز در گلدان آب

پرکاربردترین ترفندهای نگهداری گل رز در گلدان آب

متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید گل های رز را برای همیشه سالم و شاداب نگه دارید. دوام گل رز شاخه بریده حدودا 1 هفته است؛ اما اگر نحوه نگهداری گل رز در گلدان آب را بدانید، می توانید مدت بیشتری از گل ها نگهداری کنید. به همین منظور در ادامه این متن به 4 ترفند برای افزایش طول عمر گل رز شاخه بریده اشاره خواهیم کرد.
 1. گلدان را کاملا تمیز کنید.

  گلدان کثیف و آب آلوده ، عمر گل شما را کوتاه می کنند. برای تشخیص آلودگی ، به بررسی چشمی اکتفا نکنید چرا که ذرات بسیار کوچک هم می توانند به گل های شما آسیب بزنند. برای زدودن این آلودگی ها ، گلدان را به خوبی با آب گرم و صابون ضد باکتری بشویید.

 2. درون گلدان را با آب ولرم پر کنید.

  دمای آبی که گل های رز را در آن قرار می دهید اهمیت بالایی دارد. دمای معتدل ، مناسب ترین دما برای نگهداری گل های رز در گلدان آب است. برای جلوگیری از شوکه شدن شکوفه های ظریف رز ، ساقه را در آب متعادل که نه سرد باشد و نه گرم قرار دهید.

 3. ساقه ها را به طور منظم برش دهید.

  برش صحیح ساقه ها به صورت روزانه و مداوم تاثیر مستقیمی در آب رسانی به برگ ها دارد. برای این کار باید انتهای ساقه را با استفاده از یک چاقوی تیز یا قیچی به صورت اریب برش بزنید.

 4. آب گلدان را مرتبا عوض کنید.

  گل رزهایی که در آب کهنه هستند ، به سرعت پژمرده می شوند. تعویض روزانه آب گلدان علاوه بر جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا ، آب تازه به گیاه می رساند.

عمر گل رز در گلدان آب چقدر است؟

حداقل عمر گل رز شاخه بریده در گلدان آب ، یک هفته است. اما با رعایت نکته های نگهداری گل رز در گلدان آب ، می توانید طول عمر آن را افزایش دهید. دستورالعمل های مختلفی در مورد نحوه بریدن گل رز ، نحوه تغذیه آن و زمان تعویض آب وجود دارد. با رعایت این نکات می توانید مدت زمان بیشتری از زیبایی دسته گل رز لذت ببرید. اگر گل های رز را در گلدان آب قرار ندهید ، تنها چند ساعت دوام می آوردند. اما اگر گلدان را از قبل آماده کرده باشید و زمان خارج از آب بودن گل ها را به حداقل برسانید ، تاثیر چشمگیری در ماندگاری گل های رز مشاهده خواهید کرد.

برای پر کردن گلدان گل رز ، از چه آبی استفاده کنیم؟

رسوبات آب لوله کشی دارای میکروب هستند که عمر گل رز را کوتاه می کنند. علاوه بر این ، کلر موجود در آب تاثیر منفی بر سلامت گیاه دارد. توصیه می شود که برای نگهداری گل رز در گلدان آب ، از آب بدون کلر بهره ببرید. به این منظور می توانید گلدان را از آب مقطر یا آب تصفیه شده پر کنید. اگر به آب مقطر دسترسی ندارید ، می توانید از آب لوله کشی استفاده کنید. به این صورت که آب را از 24 ساعت قبل درون گلدان می ریزید و در مکانی خنک مانند یخچال قرار می دهید. این کار به از بین بردن کلر موجود در آب لوله کشی کمک شایانی می کند.

افزایش حداکثری طول عمر گل ها ؛ رازی که گل فروشان هرگز به شما نمی گویند!

راهکار دیگری که تاثیر شگرفی بر مدت زمان نگهداری گل رز در گلدان آب دارد ، افزودن 2 قاشق غذاخوری شکر به آب گلدان است. این دو قاشق شکر در رساندن مواد غذایی به بافت ها نقش دارد. آب شیرین از طریق ساقه جذب شده و به گلوکز تبدیل می شود. در نهایت گلوکز به بافت های مختلف گیاهی می رود و در ماندگاری بیشتر و حفظ سلامت آن ها اثر گذار خواهد بود.

توصیه های کوتاه برای افزایش طول عمر گل رز شاخه بریده

 1. روزانه آب گلدان را عوض کنید.
 2. گل ها را درون گلدان تمیز قرار دهید.
 3. برگ های اضافی را از ساقه جدا کنید.
 4. گلدان را در جای خنک بگذارید.
 5. از غذای گل استفاده کنید.
 6. آب موجود در گلدان باید حداقل نیمی از طول ساقه را در بر بگیرید.
نگهداری گل رز در گلدان آب

استفاده از غذای گل چه تاثیری بر مدت زمان نگهداری گل رز در گلدان آب دارد؟

بافت های مختلف گیاهی حتی بعد از چیده شدن گل ، نیاز به مواد غذایی دارند. غذای مخصوص گل این مواد غذایی را در اختیار گیاه قرار می دهد. بسته غذایی مخصوص گل رز شاخه بریده را می توانید از گل فروشی ها خریداری کنید. با این حال اگر امکان خرید بسته غذایی گل را نداشتید ، بعد از تعویض آب گلدان از 2 قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید. شکر بعد از تجزیه ؛ مواد مغذی مورد نیاز گل را در اختیارش قرار می دهد. بنابراین استفاده از غذای گل می تواند تا حد زیادی بر ماندگاری گل رز در گلدان آب تاثیر داشته باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید عدم استفاده از شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و ساخارین است. این مواد ، به شکل یکسانی تجریه نمی شوند و تاثیری بر افزایش ماندگاری گیاه ندارند.

چگونگی برش انتهای ساقه گل رز

همان طور که پیش از این گفتیم ، برای نگهداری گل رز در گلدان آب باید ساقه را به طور منظم برش بزنید. برای این کار حتما از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به آوندهای ظریف ساقه آسیب نرسانید. یک سانتی متر انتهای ساقه را به صورت اریب و با زاویه 45 درجه قطع کنید. هر 3 الی 4 روز زمان مناسبی برای برش انتهای ساقه است. فراموش نکنید که اگر از ابزارهای برش کند استفاده کنید ، آوندها را خرد کرده و نوشیدن آب را دشوارتر می کنید. همچنین به حداقل رساندن زمانی که گل ها در خارج از آب می گذرانند؛ به شکوفه کمک می کند تا مدت طولانی تری سالم بماند. بنابراین پیش از اقدام برای چیدن گل یا بریدن ساقه ، تمام وسایل لازم و گلدان آب را آماده کنید.

چطور ایده آل ترین مکان برای نگهداری گل رز در گلدان آب را پیدا کنید؟

وقتی صحبت از بهترین مکان برای نگهداری گلدان به میان می آید ، باید دورترین مکان از تابش مستقیم خورشید را برگزینید. قرار گرفتن گلدان در معرض نور خورشید به شکل چشمگیری از عمر گل های شاخه بریده می کاهد. بنابراین نگهداری گلدان در زیر نور مستقیم خورشید یا در کنار منبع گرما توصیه نمی شود. حرارت و دمای بالا باعث می شود که گل های رز سریعتر خشک شوند و از بین بروند. اگر قصد نگهداری گل رز در گلدان آب را دارید ، بهتر است که شب ها گلدان را در یخچال قرار دهید.
مورد دیگری که باید در نظر بگیرید ، فاصله با سبد میوه است. میوه ها و سبزیجات کهنه ، گازی به نام اتیلن تولید می کنند که در فضای اطراف پخش شده و باعث تسریع پژمردگی گل ها می شود. البته اگر غنچه های گل شکوفا نشده اند ، برای سرعت بخشیدن به فعالیتشان می توانید آن ها را در کنار میوه ها بگذارید. با این کار می توانید تاثیر شگفت انگیز سبد میوه را در شکوفا شدن غنچه ها مشاهده کنید.

راه های سریع و آسان برای شناسایی گل رز شاخه بریده تازه

 1. سالم بودن گلبرگ ها و عدم حضور آفات بر روی بخش های مختلف گیاه
 2. شاخه محکم و بلند به رنگ سبز تیره
 3. اتصال محکم گل به شاخه
 4. عاری بودن گلبرگ ها از هرگونه تغییر فیزیکی
 5. یکنواختی رنگ در سطح گلبرگ ها
 6. محکم و با دوام بودن قسمت انتهایی گل
 7. عدم آسیب فیزیکی بر روی بخش های مختلف گیاه خصوصا شاخه

سایت اشتراک گل بلومیک

پیش از این ، به روش های نگهداری گل رز در گلدان آب اشاره کردیم. در مجموع ، گل های رز جزو گل های بسیار مقاوم برای نگهداری هستند. اگر به طور مستقیم گل های رز را خریداری می کنید ، به گلبرگ های خارجی دقت کنید. این گلبرگ ها باید کاملا شاداب و هیدراته باشند. سالم و تازه بودن گل ، تاثیر مستقیمی بر دوام بیشتر گل ها دارد. همه ی ما از قرار دادن گل های تازه و شاداب بر روی میز محل کار یا خانه مان لذت می بریم. اما ممکن است به هر دلیلی نتوانیم هر هفته دسته گل مورد علاقه مان را از گل فروشی بخریم. تیم بلومیک این مشکل را حل کرده است. شما با ثبت اشتراک در سایت بلومیک می توانید دسته گل مورد نظر خود را در بازه زمانی دلخواه تحویل بگیرید. مجموعه گل بلومیک ، تازگی و شادابی گل های سفارش داده شده را تضمین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *