بلاگ بلومیک

آشنایی با روش نگهداری گل رز هلندی و پرورش آن

آشنایی با روش نگهداری گل رز هلندی و پرورش آن

گل رز هلندی انواع مختلفی دارد و تمام انواع آن ، در سرتاسر جهان نماد عشق و دوست داشتن است. رز هلندی به رنگ های قرمز ، زرد ، صورتی ، نارنجی و سفید یافت می شود که محبوبیت رزهای هلندی قرمز از بقیه بیشتر است. روش نگهداری گل رز هلندی از آن چیزی که فکر می کنید ساده تر است؛ برای پرورش آن ، باید گیاه را در مکانی آفتابی و بستر خاکی با زهکشی مناسب بکارید. بعد از آن ، با آبیاری و کود دهی منظم ، مواد غذایی مورد نیازش را تامین کنید. در نهایت 12 تا 15 هفته پس از کاشت گیاه ، گلدهی آغاز و برداشت شروع می شود. در ادامه این مقاله از سایت اشتراک گل بلومیک، به روش نگهداری گل رز هلندی به دو صورت بوته ای و شاخه بریده خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

شرایط اولیه مورد نیاز برای کاشت و پرورش گل رز هلندی

 • خاک

این گیاه در محیط های اسیدی رشد چندانی نخواهد داشت و پس از مدتی از بین خواهد رفت. رشد گل رز هلندی در خاک های متخلل و پر از هوا ، در بیشترین اندازه خودش است؛ چرا که ریشه این گیاه به سرعت گسترش می یابد و درعمق زمین پخش می شود. کوکوپیت ، خاک پوکه ، خاک لومی و ترکیب ماسه و کود حیوانی از خاک های مناسب برای رشد و پرورش گیاه رز هلندی به شمار می آید.

 • آبیاری

حجم آب مورد نیاز هر گیاه به اندازه و ابعاد آن بستگی دارد؛ برای مثال هر بوته چهارمتری گل رز هلندی ، به 800 تا 1000 میلی لیتر آب در هر روز احتیاج دارد. آبیاری بوته های گل رز هلندی باید در تابستان های خشک روزی دوبار و در روزهای معمولی ، روزی یک بار انجام شود. فراموش نکنید که آبیاری بیش از اندازه گیاهان منجر به پوسیدگی ریشه و هجوم آفات خواهد شد.

 • کود دهی

کود آلی عناصر مغذی را برای گیاه فراهم کرده و تاثیر به سزایی در بهبود بافت خاک دارد. همان طور که پیش از این گفتیم ، تغییر رنگ برگ های گیاه نشان دهنده کمبود مواد مغذی است؛ پس از آنکه تغییری در رنگ برگ ها مشاهده کردید، بهتر است کود دهی را آغاز کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هرگز نباید بلافاصله پس از کاشت گل رز هلندی از کودهای شیمیایی استفاده کرد.

روش نگهداری گل رز هلندی به صورت بوته ای:
 • حداقل 4 ساعت نور زیاد و مستقیم
 • دما 15-18 درجه سانتی گراد
 • رطوبت 60 تا 65 درصد
 • خاک با PH بین 5.5 تا 7
 • محیط رشد مناسب برای گسترش ریشه

مهمترین اقدام پیش از کاشت بوته گل رز هلندی

دانستن روش نگهداری گل رز هلندی برای پرورش دهندگان آن بسیار مهم است. پیش از کاشت گل رز هلندی ، باید میکروارگانیزم های مضر موجود در خاک را از بین ببرید. یکی از شیوه های از بین بردن این میکروارگانیزم‌ها ، استفاده از هیدروژن پراکسید است. هیدروژن پراکسید ، انواع عفونت های قارچی باغچه را از بین می برد. به منظور سترون سازی محیط ، باید بستر کاشت گیاه را پر از آب کنید و سپس هیدروژن پراکسید را به آن بیفزایید؛ همچنین می توانید مخلوط آب و هیدروژن پراکسید را بر روی خاک اسپری کنید (به ازای هر لیتر آب ، 3-7 میلی لیتر هیدروژن پراکسید لازم است). 4 الی 6 ساعت بعد از ضدعفونی کردن بستر کاشت ، می ‌توانید رز هلندی را بکارید.
موزش کاشت گل رز هلندی در خاک به صورت گام به گام
 1. یک گودال عمیق دو برابر حجم ریشه گیاه در زمین حفر کنید.
 2. مقداری مواد آلی ( کمپوست یا پیت ماس ) را با خاکی که از گودال برداشته اید مخلوط کنید و یک چهارم انتهایی گودال را با آن پر کنید. با این کار ، مواد مغذی را به آسانی در اختیار ریشه گیاه قرار خواهید داد.
 3. بوته گل رز را در چاله قرار دهید.
 4. آبیاری کنید و در نهایت یک چهارم بالایی گودالی که حفر کردید را با خاک مخلوط باقی مانده پر کنید.
 5. دوباره آبیاری کنید و روی خاک های مخلوط را با خاک معمولی بپوشانید.
 6. اگر بوته های گل رز هلندی را در باغچه یا در گلخانه می کارید ، آن ها را به اندازه کافی از هم فاصله دهید تا فضای کافی برای رشد و گسترش داشته باشند. (فاصله پیشنهادی برای هر دو بوته ، 90 تا 100 سانتی متر لحاظ می شود.)
آشنایی با روش نگهداری گل رز هلندی و پرورش آن

آیا می دانستید که نباید رز هلندی را در کنار گیاهان دیگر بکارید!؟

گیاه رز هلندی ریشه بسیار وسیع و گسترده ای دارد؛ این ریشه بسیاری از مواد مغذی خاک را جذب می کند و باعث کمبود مواد مغذی در گیاهان اطراف می شود. علاوه بر آن ، بوته رز هلندی نیاز به نور مستقیم و فراوان دارد ؛ حضور بوته ها و گیاهان دیگر در اطراف آن ، نمی گذارد نور کافی به بوته رز برسد. عدم دسترسی به نور کافی ، منجر به رشد ساقه های بلند ، باریک و ضعیف می شود؛ همچنین تعداد غنچه ها کاهش چشمگیری خواهند داشت. بنابراین بهتر است که گیاه دیگری در نزدیکی رز هلندی کاشته نشود؛ توصیه می شود بین هر دو بوته رز ، 1 متر فاصله بگذارید تا هر دو بوته رشد خوبی داشته باشند.

توصیه های پرورش گل رز هلندی برای تازه کاران

 1. اگر به تازگی پا به عرصه باغبانی و پرورش گیاه گذاشته اید؛ در ابتدا روش نگهداری گل رز هلندی را مطالعه کنید و از تجربیات همکارانتان در این زمینه بهره ببرید.
 2. هر روز سلامت بوته ها را وارسی کنید؛ برای اینکار به برگ های گیاه نگاه کنید ، برگ ها باید کاملا براق و شاداب به نظر برسند.
 3. آبیاری رز هلندی را به صورت قطره ای و پیش از ساعت 12 شب انجام دهید.
 4. بهترین زمان برای برداشت گل رز هلندی ، صبح و اواخر عصر است.
 5. هر گل شاخه بریده رز هلندی ، 12- 10 روز عمر دارد. اگر قصد فروش آن ها را دارید ؛ توجه داشته باشید که باید گل ها را در سریع ترین زمان ممکن به دست مشتریان برسانید.
 6. قهوه ای شدن رنگ برگ ها نشان دهنده رطوبت بالای محیط است؛ برای کنترل رطوبت می توانید از یک رطوبت سنج استفاده کنید.
 7. گلدهی و برداشت 15-12 هفته بعد از کاشت شروع می شود؛ حتما برای برداشت گل ها در زمان مقرر برنامه ریزی کنید.

پاسخ به چند سوال پرتکرار در مورد کاشت و روش نگهداری گل رز هلندی

 • آیا می‌ توانیم گل رز هلندی را در گلدان بکاریم؟

ریشه گل رز هلندی بسیار عمیق و گسترده می شود و نیاز به فضای زیادی برای رشد و حرکت دارد؛ بنابراین گلدان های کوچک آپارتمانی برای کاشت گل رز هلندی مناسب نیستند. البته اگر قصد کاشتن گل رز در آپارتمان را دارید ، بهتر است گل هایی با ریشه کوچک و سطحی را انتخاب کنید. برای مثال شما می توانید یکی از انواع گل رز مینیاتوری ، پلی آنتا ، مینی فلورا یا گل رز درختچه ای کوچک را در گلدان های آپارتمانی پرورش دهید.

 • چرا برگ های رز هلندی زرد می شوند و می ریزند؟

عدم آشنایی با روش نگهداری گل رز هلندی باعث از بین رفتن برگ ها و غنچه های آن می شود. رز هلندی در خاک های بازی و غنی از مواد غذایی رشد می کند. اگر شرایط لازم برای گیاه فراهم نشود ، در روند رشد آن اختلال ایجاد شده و برگ هایش می ریزد. تغییر رنگ برگ های رز هلندی ممکن است دو علت داشته باشد؛ اول ، رطوبت بالای محیط و دوم ، اسیدی بودن خاک ( کم بودن منیزیم ). بنابراین می توانید با کاهش حجم آبیاری یا استفاده از نمک اپسوم ( حاوی مواد بازی ) این مشکل را رفع کنید.

 • بهترین زمان برای کاشت گل رز هلندی چه هنگام است؟

ریشه گل رز هلندی به حداقل 6 هفته زمان برای استقرار در خاک نیاز دارد. توصیه می شود که گل های رز با ریشه لخت را پس از آخرین یخبندان ( در فصل بهار ) یا پیش از اولین یخبندان ( در فصل پاییز ) بکارید.

 • گل رز هلندی با چه مقاصدی کاشته می شود؟

گل رز هلندی بیشتر برای اهداف تجارتی ، خصوصا صادرات پرورش می یابد. بسیاری از سرمایه گذاران برای تاسیس گلخانه های رز هلندی اقدام می کنند و سود خوبی از فروش این گل به صورت شاخه بریده کسب می کنند. برای پرورش این گل پرطرفدار ، علاوه بر دانستن روش نگهداری گل رز هلندی باید سرمایه اولیه کافی را هم داشته باشید. ناگفته نماند که سرمایه اولیه برای کشت این گل بسیار زیاد است؛ به همین علت بسیاری از دولت ها برای حمایت از گلخانه داران، وام های پرورش گل رز هلندی ارائه می کنند.

صفر تا صد روش نگهداری گل رز هلندی به صورت شاخه بریده

صفر تا صد روش نگهداری گل رز هلندی به صورت شاخه بریده

رز مخملی یا همان رز هلندی ، یکی از محبوب ترین گل های جهان است. ممکن است شما هم به تازگی دسته ای از گل های رز هلندی را هدیه گرفته باشید و بخواهید زمان بیشتری از آن ها نگهداری کنید. پس در ادامه این مقاله از سایت بلومیک با ما همراه باشید تا شما را با روش نگهدای گل رز هلندی شاخه بریده آشنا کنیم:

 1. گلدان خود را دور از آفتاب نگهداری کنید.

نور آفتاب بزرگترین دشمن گل های شاخه بریده است و عمر آن ها را به شدت کاهش می دهد. بهتر است که شاخه گل های خود را در مکانی خنک و دور از آفتاب بگذارید تا زمان بیشتری شاداب بمانند.

 1. گل ها را در کنار میوه ها نگذارید.

میوه های رسیده ماده ای تولید می کنند که فرآیند پیر شدن گلبرگ ها را تسریع می کنند. پس گلدان را از میوه ها دور نگه دارید و هر دو روز یکبار آب گلدان را تعویض کنید.

 1. یک گلدان تمیز و ضدعفونی شده انتخاب کنید.

امکان دارد عوامل بیماری زا از دسته گل قبلی روی سطح گلدان باقی مانده باشد؛ بنابراین پیش از قرار دادن شاخه ها در گلدان ، آن را به خوبی بشویید و ضدعفونی کنید. هیدروژن پراکسید یک ماده ضدعفونی کننده اقتصادی و ارزان برای استریل کردن سطوح گلدان ، خاک و آب است.

 1. برگ های روی شاخه را جدا کنید.

قرار گرفتن برگ های گیاه درون آب علاوه بر ایجاد ظاهری ناپسند ، باعث رشد عوامل بیماری زا می شود. پیش از قرار دادن شاخه ها در گلدان ، برگ های آن را جدا کنید.

گل ها جلوه ای زیبا به منزل و محیط کار می بخشند؛ اما خرید حضوری گل های تازه ، فرآیندی زمان بر است که انجام آن از حوصله و وقت بسیاری از افراد خارج است. تیم بلومیک این مشکل را حل کرده است؛ شما بعد از ثبت اشتراک در بلومیک می توانید گل های تازه و شاداب را درب منزل یا درب محل کار تحویل بگیرید. کافیست یکی از بازه های زمانی ( هفتگی ، دو هفته یا ماهانه ) را برای دریافت گل ها انتخاب و تا مدت ها خیال خود را از خرید حضوری گل آسوده کنید. برای خرید اشتراک رز هلندی با بلومیک تماس بگیرید و یا در سبد خرید خود قرارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *