بلاگ بلومیک

گیاهان آپارتمانی گلدار

گیاهان آپارتمانی گلدار

به همان اندازه که ما از گیاهان آپارتمانی خود به خاطر برگ‌های زیبای خود لذت می بریم، ظاهر شدن گل‌ها می‌تواند یک اتفاق بسیار جذاب باشد. در این مطلب، برخی از گیاهان آپارتمانی گلدار زیبا را برای اضافه کردن رنگ و حتی عطر اضافی به باغچه خانگی شما معرفی می‌کنیم.

بنفشه آفریقایی (African Violet)

در میان ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی گلدار که می‌توانید نگهداری کنید، بنفشه آفریقایی چندین بار در سال با کمی تلاش شکوفا می‌شود. آن‌ها در صدها گونه وجود دارند که برخی از آن‌ها دارای شاخ و برگ‌های متنوع یا شکوفه‌های ژولیده یا لبه‌های سفید هستند. جمع آوری چندین گونه مختلف برای لذت بردن از تمام رنگ‌ها و شکل‌های این گل سرگرم کننده است. بنفشه آفریقایی شرایط گرم و نور خورشید فیلتر شده را دوست دارد، اما از پاشیدن آب روی برگ‌های آن بسیار خودداری کنید. چرا که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای زشت روی برگ‌ها می‌شود.

اگزالیس (Oxalis)

این گیاه کوچک بامزه دارای برگ‌های بنفش مثلثی شبدری است که در شب یا در شرایط نوری کم، تا می‌شوند. تقریباً همیشه می‌توانید از شکوفه‌های صورتی کم رنگ یا سفید در بالای شاخ و برگ‌های آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید گونه‌های oxalis را پیدا کنید که دارای شاخ و برگ سبز ساده با و بدون رگه‌های نقره‌ای هستند.

زنبق صلح (Peace Lily)

گل‌های سفید عمودی زنبق صلح ممکن است خیلی لوکس و زرق و برق‌آمیز نباشند، اما ظرافت زیبایی دارند زیرا بالای شاخ و برگ‌های براق و بلندی دارند. این گیاه آپارتمانی با مراقبت کم و آسان می‌تواند در طول سال شکوفا شود، اما در تابستان بیشترین گل را تولید می‌کند. بعلاوه، برگ‌های سبز و بزرگ آن حس گرمسیری را به هر خانه‌ای اضافه می‌کند.

آنتوریوم (Anthurium)

گل‌ها و شاخ و برگ آنتوریوم هر دو به شکل قلب هستند. گل‌های بادوام آن در رنگ‌های صورتی، قرمز، بنفش یا سفید هستند. آن‌ها همچنین می‎توانند یک گل شاخه بریده با ماندگاری طولانی ایجاد کنند، اگر بتوانید آن‌ها را از روی گیاه جدا کنید. آنتوریوم حتی زمانی که شکوفه نمی‌دهد، برگ‌های سبز براق آن به تنهایی جذاب هستند.

یاس (Jasmine)

یاس انواع زیادی دارد. یاس گلدار و یاس عربی دو تا از ساده‌ترین گیاهان برای رشد هستند. فقط به آن‌ها نور و رطوبت زیادی بدهید. آن‌ها شکوفه‌های صورتی یا سفید بسیار خوشبویی خواهند داشت. این گل‌ها از معطرترین گل‌هایی هستند که روی یک گیاه آپارتمانی می‌توان پیدا کرد.

پرتقال کالاموندین (Calamondin Orange)

پرتقال کالاموندین ترکیبی بین پرتقال ماندارین و کامکوات است. در اواخر زمستان یا بهار هنگامی که به عنوان یک گیاه فضای بسته رشد می‌کند، شکوفه‌های سفید معطر می‌دهد. گل‌ها به میوه‌های نارنجی به قطر 1 اینچ روی یک گیاه بوته‌ای با شاخ و برگ سبز براق تبدیل می‌شوند. میوه‌ها می‌توانند هفته‌ها روی گیاه باقی بمانند. می‌توانید میوه‌ها را بعد از رسیدن برداشت کنید و از آن‌ها مانند لیمو یا کام‌کوات استفاده کنید یا آن‌ها را مارمالاد کنید.

شمعدانی (Geranium)

چندین نوع شمعدانی به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند. شمعدانی رگال یا مارتا واشنگتن، بزرگ‌ترین و پر زرق و برق‌ترین شکوفه‌ها را دارد، اما به شرایط رشد سرد نیاز دارد. شمعدانی معمولی باغی و شمعدانی پیچک نیز گل‌های زیبایی دارند، اما گیاهانی هستند که رشد آن‌ها آسان‌تر است.

بگونیا بال فرشته (Angel-Wing Begonia)

چندین گونه معمولاً بگونیا بال فرشته نامیده می‌شوند. همه آن‌ها به صورت صاف رشد می‌کنند. اما با قلمه گرفتن ساقه‌های بلند می توانید گیاهان را پرپشت و در محدوده 2 تا 3 فوت قد، نگه دارید. بگونیاهای بال فرشته علاوه بر داشتن شاخ و برگ جذاب سبز، نقر‌ه‌ای و شاه‌بلوطی، آزادانه با دسته‌هایی از شکوفه‌های قرمز، صورتی یا سفید شکوفا می‌شوند.

بگونیا ریگر (Rieger Begonia)

بگونیا ریگر که از یک پایه غده‌مانند متورم رشد می‌کند، گیاهی است که به راحتی در زمستان قابل رشد است. دسته‌های گل‌های رنگارنگ رز مانند آن در بالای تپه‌ای مرتب از شاخ و برگ سبز براق ظاهر می‌شوند. شما می‌توانید انواع آن را با گل‌هایی در رنگ‌های گرم از زرد تا نارنجی و قرمز پیدا کنید.

بگونیا وکس/عروس (Wax Begonia)

بگونیا مومی یک گیاه آسان برای رشد با شاخ و برگ مومی شکل و گل‌های رنگارنگ قرمز، سفید یا صورتی است. این بگونیا که به عنوان یک گیاه در فضای باز محبوب است، در داخل خانه نیز به خوبی عمل می‌کند، به صورتی که اگر نور کافی داشته باشد، در تمام سال شکوفا می‌شود. به سادگی قلمه‌هایی از گیاهان خود را در باغچه فضای باز خود، به باغ داخلی خود ببرید. قلمه‌ها به سرعت در آب یا خاک مرطوب گلدان ریشه می‌گیرند.

افرا گلدار (Flowering Maple)

همان طور که از نامش پیداست، افرای گلدار دارای برگ‌هایی است که شبیه شاخ و برگ درخت افرا است. با این حال این دو گیاه به هم مرتبط نیستند. افرای گلدار همچنین شکوفه‌هایی شبیه کاغذ کرپ در سایه‌های قرمز، صورتی، نارنجی یا زرد دارد که مانند فانوس‌های جشن در میان آن برگ‌ها آویزان است. گیاه را به صورت عمودی به عنوان درخت رشد دهید، آن را مرتب هرس کنید تا درختچه‌ای بماند یا حتی آن را در یک سبد آویزان پرورش دهید.

کلیویا (Clivia)

ممکن است کلیویا را به نام سوسن کافیر هم ببینید. به عنوان یک گیاه آپارتمانی، معمولاً در زمستان با خوشه‌هایی دارای حدودا 20 گل لوله‌ای نارنجی متمایل به قرمز یا زرد شکوفا می‌شود. کلیویا فقط زمانی گل می‌دهد که در معرض شرایط خنک و خشک قرار گرفته باشد، بنابراین در زمستان دمای کمتری به آن بدهید و آن را در قسمت خشک خانه نگه دارید.

تاج خار / تاج خاردار (Crown-of-Thorns)

این اقوام پونستیا مقاوم به خشکی، به مراقبت زیادی نیاز ندارد، تا زمانی که نور زیادی به آن بدهید و آن را در قسمت خشک خانه نگه دارید. تاج خار دارای ساقه‌های ضخیم، خاردار و قهوه‌ای مایل به خاکستری است که به صورت پراکنده منشعب می‌شوند. گل‌های رنگارنگ آن تا هفته‌ها دوام می‌آورند.

گلوکسینیا (Gloxinia)

گلوکسینیا که معمولاً در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفا می‌شود، گل‌هایی چشم نواز، به شکل زنگوله در رنگ‎های غنی دارد که اغلب با نوارهای متضاد یا لکه‌های سفید مشخص می‌شود. پس از محو شدن شکوفه‌ها، با قطع کردن موقتی آبیاری اجازه دهید گیاه به حالت خواب برود. وقتی رشد جدید شکوفه‌ها دوباره شروع شد، آبیاری را از سر بگیرید.

گیاه گوپی (Guppy Plant)

این نوع از بنفشه آفریقایی بیشتر در تابستان شکوفا می‌شود، اما اگر نور کافی داشته باشد، در تمام طول سال گل می‌دهد. برخی از گونه‌ها شکوفه‌های خود را روی ساقه‌های بلندی می‌آورند که مانند نخ ماهیگیری با ماهی قرمز در انتهای نخ آویزان است. ساقه‌های قوسی و شکوفه‌های آویزان گیاه گوپی آن را به انتخاب خوبی برای سبدهای آویزان در خانه تبدیل می‌کند.

گیاه میگو (Shrimp Plant)

این گیاه بوته‌ای با رشد سریع را می‌توان با هرس منظم فشرده نگه داشت. گیاه میگو یک شکوفه دهنده پربار است و در تمام سال خوشه‌های گل تولید می‌کند که کمی شبیه به میگو هستند. اکثر گونه‌ها دارای خوشه‌های صورتی با گل‌های لوله‌ای سفید هستند.

بروملیاد (Bromeliad)

بروملیاد معمولاً به دلیل گل‌های رنگارنگ قرمز، نارنجی، زرد یا بنفش که بسیار گرمسیری به نظر می‌رسند، کشت می‌شود. این عضو از خانواده آناناس دارای شاخ و برگ‌های دندانه دار سبز براق و سفت است که به شکل گلدانی عمودی مرتب شده‌اند. شاخه‌های گلدار از وسط برگ‌ها به وجود می‌آیند. شکوفه‌ها می‌توانند تا شش ماه ادامه داشته باشند.

گیاه گلدان نقره (Silver Vase Plant)

برگ‌های سفت و سبز خاکستری این خانواده آناناسی با خارهای ریز لبه‌هایی دارند و شکل گلدانی عمودی را تشکیل می‌دهند. گیاه گلدان نقره‌ای یک خوشه بزرگ صورتی رنگ با ماندگاری طولانی را که دارای گل‌های بنفش ریز و کوتاه مدت هستند ایجاد می‌کند. پس از محو شدن خوشه‌ها، شاخه‌های جدیدی در پایه گیاه مادر ایجاد می‌شوند که می‌توانند در گیاهان جدید تکثیر شوند.
بعد از آشنایی با این گیاهان آپارتمانی گلدار و دیدن تصاویر زیبا و جذاب آن‌ها همین الان تصمیم گرفتید کدام یکی از آن‌ها را در اولین فرصت تهیه کنید و با وجودش به خانه‌تان زیبایی بیشتری اضافه کنید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *