بلاگ بلومیک

آشنایی با روش نگهداری گل مریم

آشنایی با روش نگهداری گل مریم
گل مریم جز معطرترین گل‌های پرورش یافته در دنیا محسوب می‌شود. در واقع این گل می‌توانند به ارتفاع یک و نیم متر هم برسد. جوانه های باز نشده‌ آن ممکن است در قسمت بالایی رنگ سفید مایل به صورتی داشته باشند. نام انگلیسی گل مریم Tuberoseو نام علمی این گل Polianthes tuberosaاست. این گیاه از گروه مارچوبه‌گان (Asparagaceae) است. گل مریم را به نام‌ گل زنبق( Ivory Flower)و گل دندان فیلی (Polyanthus) نیز می‌شناسند.

تاریخچه‌ گل مریم

گل مریم را اولین بار در مکزیک اوایل دهه 1500 کشف کردند و بعدها در اروپا و به ویژه اسپانیا نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفته شد. گل مریم به طور‌کلی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز خوب رشد می‌کند.

مشخصات ظاهری گل مریم

گل‌هایی به شکل لوله‌ای و به طول 2.5 تا 5 سانتی‌متر، به صورت جفت وجود دارد که تعداد آن ممکن است تا 30 گل به صورت سنبله در انتهای ساقه‌های گل قرار ‌بگیرند. گل مریم دارای برگ‌هایی بلند و به رنگ سبز روشن است. این گل به‌خاطر داشتن عطر بسیار مطبوع و بالا در صنعت عطر سازی بسیارمورد توجه قرار گرفته است هم‌چنین به این دلیل، گل مریم طول عمر بالا و گلدهی در 4 فصل سال را دارد که باعث می‌شود محبوبیت بیشتری را در بین گیاهان زینتی داشته باشد. در کشور ما ایران هم این گل از نظر اقتصادی بسیار با ارزش است و ازدسته گل‌های زینتی است که به سایر کشورها صادر می‌شود. گل مریم در طول روز رایحه‌ای ملایم اما در شب رایحه‌ای قوی‌تری دارند. به‌ خاطر رنگ سفید آن نماد صلح و آرامش است. هم چنین به دلیل رایحه مطبوع آن از این گیاه برای دفع انرژی‌های منفی و برقراری آرامش محیط نیز استفاده می‌کنند. نکته حائز اهمیت در نگهداری گل مریم حفظ پیازها (ریزوم ) آن در برابر سرما است. پیازهای این گل بسیار به دمای پایین حساس هستند.

آبیاری مناسب گل مریم

این گل روی منظم بودن آبیاری بسیار حساس است. به خاک همیشه مرطوب نیاز دارد اما در صورت آبیاری بیش از حد گیاه مسلماً دچار پوسیدگی ریشه می‌شود. و البته در صورت خشکی بیش از حد خاک نیز گیاه پژمرده شده و گلدهی کاهش پیدا می‌کند. در پاییز که برگ‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند بهتر است آبیاری را رفته رفته کاهش دهید اما در زمستان با زرد شدن برگ‌ها وقتی که پیازهای گیاه به خواب میروند آبیاری را به حداقل برسانید.
آشنایی با روش نگهداری گل مریم

نور مورد نیاز گل مریم

گل مریم نیاز به نور زیاد و بالایی دارد و وقتی که در محیط کم نور قرار بگیرد رشد علفی داشته و گلدهی به خوبی انجام نمی‌شود و برگ‌های آن رنگ پریده می‌شوند. برای گلدهی بهتر، گل مریم به حداقل 4 تا 6 ساعت نور کامل خورشید نیاز دارد. اگر این گیاه را در منزل نگهداری می‌کنید، پشت پنجره‌های جنوبی بهترین محل برای نگهداری گل مریم است.

دما مورد نیاز گل مریم

بهترین و ایده‌آل‌ترین دما برای رشد این گیاه دمای بین 21 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. گل مریم در صورت قرار گیری در دمای زیر 15 درجه سانتی‌گراد گیاه از بین می‌رود چون به سرما حساس است.

خاک مناسب گل مریم

خاک مناسب برای نگهداری گل مریم خاکی سبک با زهکشی بالااست. اگر این گل را در گلدان نگهداری می‌کنید توجه داشته باشید که گلدان دارای سوراخ‌های زهکش مناسب باشد که خاک سنگین برای این گل باعث از بین رفتن غده‌ها و در نتیجه مرگ گیاه خواهد شد. برای تقویت خاک این گیاه می‌توانید کمی ورمی کمپوست به آن اضافه کنید. کودهای فسفر بالا برای بالا بردن مقاومت کلی گیاه و ریشه زایی بهتر لازم است و کودهای پتاسیم بالا برای افزایش گلدهی و کیفیت بیشتر و بهتر گل‌ها استفاده می‌شود.

آشنایی با روش نگهداری گل مریم

هرس کردن گل مریم

گل مریم را نباید به هیچ وجه هرس کنید و برگ‌های آن را فقط زمانی جدا کنید که در آخر فصل پاییز کاملاً زرد شده باشند. این گل همیشه در زمستان به خواب می‌رود ولازم است در آن زمان کوددهی را متوقف کنید.

کشت و تکثیر گل مریم

کشت گیاه مریم به‌ وسیله پیاز صورت می‌گیرد. برای کشت گیاه بهتر است پیاز بزرگ و بدون هیچ آلودگی را انتخاب کنید. بهترین زمان برای کاشت پیازهای گل مریم فصل بهار است. پیاز ها را در بستر مناسب به شکلی قرار دهید که قسمت بالای پیازها بیرون از خاک قرار بگیرد. پیازها را بهتر است در جای نور گیر قرار دهید. گل ها معمولاً بین 3 تا 4 ماه بعد از کاشت پیاز ها پدیدار می‌شوند. برای تکثیر این گل می‌توانید از پیازچه‌های پیاز مادری استفاده کنید. هر پیاز مادر می‌تواند تعدادی پیازچه تولید کند. نکته مهم برای بهترین زمان تکثیر این گل، زمانی است که هوا گرم باشد.

مشکلات رایج گل مریم

گل مریم در برابر  آفات و بیماری‌ها مقاوم است و از معدود آفات و بیماری‌هایی که ممکن است باعث آسیب به این گیاه ‌شود می‌توان به شته‌ها، کنه تارعنکبوتی و پوسیدگی ریشه اشاره کرد.شته:  آفت شته می‌تواند به این گل حمله کرده و به آن آسیب جدی بزند.کنه تارعنکبوتی: از آفت های رایج این گل می‌توان به کنه تار عنکبوتی اشاره کرد که علایم آن به شکل وجود تارهای نازک پشت برگ و روی ساقه‌ها و نقاط ریز قرمز تا سیاه که همان کنه‌ها هستند در پشت برگ گیاه دیده می‌شوند. کنه‌ها باعث تغییر رنگ جوانه‌ها به رنگ قهوه‌ای تا سیاه می‌شوند. کاشت گل مریم در باغچه ، تراکم بالای کاشت آن و نبود تهویه بین گل‌ها از عوامل اصلی بروز کنه‌های تارعنکبوتی است. برای درمان این آفت پشت برگ‌ها با یک پنبه آغشته به الکل رقیق پاک شود و گیاه با سمم تخصصی کنه کش مثل آبامکتین طبق دستور توصیه شده روی بسته آن سم پاشی شود. توجه کنید سم پاشی بهتر است در فضای باز ، همراه ماسک و دستکش انجام شود.پوسیدگی ریشه: پیازهای گل مریم متاسفانه مستعد پوسیدگی هستند، بنابراین اجازه ندهید که زمان آبیاری گیاه غرقاب شود. حتماً بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک حدود یک سانت خشک شود.امیدوارم مطالب گردآوری شده برای شما مفید واقع شده باشد. اگر دوست داشته باشید می‌توانید گل مریم به همراه گل های دیگر را از طریق سایت ثبت سفارش کنید و خوشحال می‌شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *