بلاگ بلومیک

نگهداری از دیفن باخیا

نگهداری از دیفن باخیا
دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه‌های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند. آن‌ها دارای برگ‌های نوک تیز و بیضی شکل در ترکیبات متنوعی از رنگ‌های سبز، کرم و سفید هستند. یک دیفن باخیای بزرگ و به خوبی رشد کرده می‌تواند به 10 فوت برسد و برگ‌هایی به طول 20 اینچ داشته باشد. با این حال، گیاهان به ندرت در شرایط داخلی معمولی به این اندازه می‌رسند، جایی که 3 تا 5 فوت رایج تر است.
دیفن باخیا گیاهی با رشد سریع است که می‌تواند در عرض یک سال پس از کاشت قلمه ریشه دار به ارتفاع 2 فوت برسد، البته به شرطی که نور کافی داشته باشد. اگرچه نام “عصای گنگ” “dumb cane” به عنوان یک اصطلاح تحقیرآمیز از بین رفته است، اما این نام را به این دلیل به خود اختصاص داده است زیرا این گیاه در تمام قسمت‌های خود (از جمله ریشه و شیره آن) دارای سموم است که اگر نزدیک صورت در تماس باشد یا خورده شود، می‌تواند گفتار را مهار کند. برای انسان، سگ و گربه بسیار سمی است.

مراقبت از دیفن باخیا

دیفن باخیا بهتر است به عنوان یک گیاه داخلی در زیر نور روشن و غیر مستقیم خورشید رشد کند. آن را در خاک گلدان حاصلخیز و با زهکشی خوب با محتوای ذغال سنگ نارس بالا بکارید. به عنوان یک گیاه گرمسیری، در رطوبت بالا بهترین عملکرد را دارد. یکی از راه‌های این کار این است که گلدان را روی سینی سنگریزه پر از آب قرار دهید. آب پاش کردن برگ‌ها می‌تواند در ماه‌های خشک زمستان کمک کند.
مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، آبیاری بیش از حد یکی از مشکلات رایج این گیاه است. قبل از آبیاری کامل اجازه دهید 2 اینچ بالای خاک گلدان کاملاً خشک شود تا رطوبت از کف گلدان خارج شود. در صورت تمایل، می‌توان با رشد گیاه، برگ‌های ضعیف و پایین تر را جدا کرد و نمونه‌ای شبیه به یک نخل کوچک با یک سایبان کمانی ایجاد کرد.

کاشتن دیفن باخیا

اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، دیفن باخیا را در فضای باز در باغ سایه خود بکارید، جایی که می‌تواند از نور کم رنگی لذت ببرد. اوایل بهار در فضای باز بکارید و هفته‌ای دو بار تا پایان تابستان و اوایل پاییز آبیاری کنید. اگر بیش از یک دیفن‌باخیا را در باغ می‌کارید، فضای زیادی به آن‌ها بدهید (چند فوت بین هر کدام) زیرا گیاه می‌تواند بلند شود و عرض آن چند فوت باشد. هنگام کاشت در داخل خانه، گیاه دیفن باخیا را در یک منطقه طبیعی مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه قرار دهید تا رشد کند. اگر گیاه را در یک منطقه خشک از خانه خود قرار می‌دهید، آن را آب پاش کنید یا آن را روی سینی سنگی پر از آب قرار دهید که به طور طبیعی تبخیر می‌شود که رطوبت اطراف گیاه ایجاد ‌شود.

نور

گیاهان دیفن باخیا عمدتاً به این دلیل که در شرایط سایه خوب عمل می‌کنند، گیاهان داخلی محبوب هستند، اما این گیاهان از نور روشن در طول ماه‌های زمستان استقبال می‌کنند. در طول فصل رشد، این گیاه سایه‌های کم‌رنگ یا نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. گیاه طرف مقابل نور را ترجیح می‌دهد، بنابراین به طور دوره‌ای گیاه را بچرخانید تا رشد آن متعادل بماند.

خاک

از مخلوط گلدانی با زهکشی سریع و هوادهی خوب استفاده کنید. مطمئن شوید که زهکشی مناسب است تا از آسیب به ریشه جلوگیری شود. آن‌ها را هرگز نباید در خاک خیس رها کرد.

آب

در طول فصل رشد، دیفن باخیا رطوبت معمولی را دوست دارد و نمی‌خواهد خشک شود. یک دیفن باخیای بزرگ ممکن است نیاز به آبیاری دو بار در هفته داشته باشد. در زمستان، می‌توانید آب را کاهش دهید. در عین حال، مهم است که دیفن باخیا را بیش از حد آبیاری نکنید، که ممکن است باعث مشکلات پوسیدگی شود. قبل از آبیاری مطمئن شوید که قسمت بالای خاک کاملاً خشک شده است.

دما و رطوبت

این گیاه شرایط نسبتاً گرم را دوست دارد، از 65 درجه تا 75 درجه فارنهایت. اگر دما به زیر 60 درجه برسد یا اگر گیاه در معرض بادهای سرد قرار گیرد، احتمالاً برگ‌های پایینی را از دست می‌دهد و ظاهری شبیه به نخل پیدا می‌کند. این گیاه از رطوبت بالا استقبال می‌کند.

کود

برای بهترین نتیجه، به طور منظم (هر چهار تا شش هفته) با یک کود متعادل و رقیق شده مانند 20-20-20 تغذیه کنید. برای مقدار مصرف، دستورالعمل‌های برچسب محصول را دنبال کنید. با این حال، برخی از پرورش دهندگان به استفاده روتین از کود رقیق ضعیف در هر آبیاری پایبند هستند.

انواع دیفن باخیا

جنس Dieffenbachia شامل گروه بزرگی از گیاهان گرمسیری زیبا است، اما آن‌هایی که معمولاً در کشت رشد می‌کنند D. Sequine، D. oerstedii، D. maculata و D. amoena هستند. چندین گونه دیفن باخیا اخیراً با نام‌های متفاوتی انتخاب شده‌اند، بنابراین ممکن است در مورد نام‌گذاری دقیق گونه‌های مختلف دچار سردرگمی شوید. در مجموع، آن‌ها به طور کلی به عنوان دیفن باخیا شناخته می‌شوند.
از بسیاری از گونه‌های دیفن باخیا، تنها تعداد کمی به طور معمول به صورت تجاری فروخته می‌شوند:
D. seguine، محبوب ترین گونه دیفن باخیا، بومی برزیل با خوشه‌هایی از برگ‌های تخم مرغی بزرگ با حاشیه‌های سبز با رنگ زرد یا کرم است. می‌تواند تا 10 فوت رشد کند.

هرس

یک گیاه دیفن باخیا معمولاً زمانی که خیلی بلند است و به نظر می‌رسد تعداد کمی برگ در قسمت پایین ساقه وجود دارد، نیاز به هرس دارد. با یک ابزار برش استریل شده و تیز، گیاه را به اندازه از بالا هرس کنید تا رشد جدید ایجاد شود.

تکثیر دیفن باخیا

اگرچه می‌توانید دیفن باخیا را از بذر پرورش دهید، اما چالش برانگیز است، نیاز به گرده افشانی دارد و بهتر است به تکثیرکنندگان تجاری سپرده شود. سه راه بهتر و آسان تر برای تکثیر گیاه دیفن باخیا وجود دارد.

برای تقسیم ریشه:

در طی گلدان مجدد در بهار، افست‌ها را تقسیم کنید و برخی از ریشه‌ها را دست نخورده باقی بگذارید.
اگر این مسیر را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که در این فرآیند به سیستم ریشه گیاه مادر آسیب نرسانید و برای جلوگیری از گسترش بیماری از ابزار استریل شده استفاده کنید.
هر افست را در گلدانی پر از مخلوط گلدانی با زهکشی سریع بکارید و به خوبی آبیاری کنید.

برای تکثیر کنده:

در دیفن باخیای ساق برگ‌های قدیمی، قسمت بالای گیاه را قطع کنید.
انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.
در گلدانی با مخلوط گلدانی با زهکشی سریع بکارید. برگ‌های جدید از کنده جوانه می‌زند.
پس از ظاهر شدن برگ‌های جدید، برگ‌های قدیمی را جدا کنید.

برای تکثیر با قلمه نیشکر:

تکه‌های نیشکر را می‌توان با قرار دادن آن‌ها به صورت افقی در خاک مرطوب گلدان جوانه زد.
همانطور که قطعات ریشه می‌گیرند، برگ‌ها به تدریج جوانه می‌زنند.
هر قطعه ریشه دار را در گلدان مخصوص خود پر از مخلوط گلدان تازه بکارید.

گلدان مجدد دیفن باخیا

دیفن باخیا اغلب به کاشت مجدد سالانه نیاز دارد. مراقب علائم استرس روی گیاه باشید، مانند بیرون زدن ریشه‌ها از سطح خاک، شلوغی یا ریزش برگ‌ها، که می‌تواند نشان دهنده نیاز گیاه به گلدان مجدد باشد. برای کاشت مجدد، به سادگی گیاه را به طور کامل بلند کنید، خاک قدیمی و مواد مرده را از ریشه جدا کنید و آن را در یک ظرف بزرگتر با مقداری خاک تازه اضافه کنید. پس از گلدان مجدد دیفن باخیا، کمی به آن فرصت دهید تا با شرایط جدید خود سازگار شود. برای جلوگیری از تماس با شیره، دستکش بپوشید.

زمستان گذرانی

یک گیاه دیفن باخیای گلدانی را در ماه‌های سردتر به داخل خانه بیاورید و آن را در مکانی روشن نگهداری کنید که دمای آن بالای 60 درجه فارنهایت باقی بماند. هفته‌ای یک بار گیاه را آبیاری کنید زیرا به اندازه تابستان به آب نیاز ندارد.

آفات رایج

گیاهان دیفن باخیا تا حد زیادی بدون دردسر هستند، اما مانند بسیاری از گیاهان سرپوشیده، می‌توانند به کنه‌های عنکبوتی حساس باشند، به ویژه گیاهان داخلی که در هوای خشک قرار می‌گیرند. این آفات را می‌توان با روغن باغبانی همراه با رطوبت اضافی درمان کرد.

چگونه دیفن باخیا را شکوفا کنیم؟

اگر چالش‌ها را دوست دارید، از تلاش برای شکوفا کردن گیاه دیفن باخیا لذت خواهید برد. به عنوان یک گیاه سرپوشیده، می‌تواند در مورد شکوفه دادن بسیار سرسخت باشد، دقیقاً مانند سوسن صلح. برای دیدن یک گل بدون عطر، که شبیه یک سنبله کوچک سفید به نظر می‌رسد، ممکن است مجبور شوید گیاه را در ماه‌های گرم‌تر در فضای باز قرار دهید، زمانی که ممکن است مایل به بیرون راندن یک گل باشد. گیاه را در یک نقطه روشن قرار دهید، اما نه جایی که در تماس با نور مستقیم خورشید باشد. حتماً گیاه را به طور مناسب برای گلدهی نیز کود دهید. با این حال، به عنوان یک گیاه در فضای باز ، اگر گیاه در سایه جزئی رشد کرده و بارور شود، ممکن است شکوفه‌های پراکنده را مشاهده کنید.

مشکلات رایج دیفن باخیا

شما می‌توانید از روی وضعیت برگ‌های آن چیزهای زیادی در مورد دیفن باخیای خود بگویید. مراقب رنگ‌های خاص روی برگ‌ها باشید تا بدانید برای اصلاح شرایط چه کاری باید انجام دهید.

زرد شدن برگ‌ها

آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم گیاه می‌تواند برگ‌ها را زرد کند. اغلب، آن‌ها همچنین از گیاه می‌افتند. با گذاشتن یک انگشت به خاک تا اولین بند انگشت، خاک را بررسی کنید. اگر خیس است، یک هفته یا بیشتر آبیاری را متوقف کنید. ممکن است مجبور شوید کمی عمیق تر بروید تا ببینید آیا خاک خیلی خشک است یا نه، به این معنی که باید به گیاه آب اضافه کنید. برگ‌های زرد را بدون توجه به دلیل قطع کنید.
همچنین ممکن است برگ‌ها زرد شوند زیرا گیاه فاقد مواد مغذی مانند نیتروژن است. اگرچه تشخیص این مشکل می‌تواند دشوار باشد، اما استفاده از کود گیاهی برای اینکه ببینید آیا گیاه شما را به سلامت باز می‌گرداند ضرری ندارد.

برگ‌های افتاده

دیفن باخیا سایه جزئی را ترجیح می‌دهد. اگر گیاه شما افتادگی داشته باشد، ممکن است به این معنی باشد که بیش از حد نور خورشید دریافت می‌کند. گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم خورشید منتقل کنید. با این حال، اگر نور کافی دریافت نکند، ممکن است برگ‌ها زرد و آویزان شوند. برای رفع این مشکل آن را به منطقه‌ای با نور کمی بیشتر منتقل کنید.
دیفن باخیا از انواع گیاهان آپارتمانی گرمسیری با گونه‌های مختلفی است که آن‌ها دارای برگ‌های نوک تیز و بیضی شکل در ترکیبات متنوعی از رنگ‌های سبز، کرم و سفید هستند. اگر در خانه از این گیاه استفاده می‌کنید حتماً با ما نظراتتان به اشتراک بگذارید اما اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی با نگهداری راحت هستید قطعاً دیفن باخیا گزینه‌ی مناسبی برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *