بلاگ بلومیک

اشتباهات رایج در نگهداری گیاهان آپارتمانی

اشتباهات رایج در نگهداری گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی روشی شگفت‌انگیز برای به ارمغان آوردن حسی از طبیعت در داخل خانه، افزودن زیبایی و بهبود کیفیت هوا هستند. با این حال، رشد گیاهان آپارتمانی به چیزی بیش از قرار دادن آن‌ها روی طاقچه و دادن آب به آن‌ها نیاز دارد. بسیاری از افراد ناآگاهانه مرتکب اشتباهات می‌شوند که می‌تواند مانع رشد و سلامتی گیاهان آپارتمانی خود شود.
نگهداری گیاه می‌تواند استرس‌زا باشد. در واقع آنقدر استرس‌زا که در یک نظرسنجی جدید، تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان اعتراف کردند که گیاهانی ندارند زیرا نمی‌دانند چگونه از آن‌ها مراقبت کنند.

آبیاری بیش از حد گیاهان آپارتمانی

وقتی صحبت از گیاهان آپارتمانی می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین قاتل‌ها آبیاری بیش از حد است. بدترین بخش این است که شما حتی ممکن است ندانید که مرتکب چه اشتباهی شده‌اید تا زمانی که ببینید گیاه شما به طور ناگهانی پژمرده، پوسیده و زرد شده است.
اگرچه بسیاری از گیاهان آپارتمانی (به ویژه گیاهان گرمسیری داخلی) عاشق رشد در خاک مرطوب هستند، اما هرگز نباید خیس باشد. این امر جریان هوا را در اطراف ریشه‌ها محدود می‌کند و رشد قارچ را تشویق می‌کند و منجر به وضعیتی به نام پوسیدگی ریشه می‌شود. گیاهانی مانند ارکیده یا برگ انجیری ممکن است دچار پوسیدگی ریشه شوند و در بدترین حالت ممکن است گیاه شما را از بین ببرد.
نیازهای آبیاری برای هر گیاه متفاوت است، بنابراین با انجام تحقیقاتی در مورد تعداد دفعات آبیاری گیاهان داخلی شروع کنید. به عنوان یک قانون کلی، زمانی که لایه بالایی خاک هنوز مرطوب است از آبیاری بیش از حد خودداری کنید و قبل از تصمیم‌گیری در مورد زمان آبیاری مجدد، سطوح پایینی خاک را با انگشت خود آزمایش کنید تا سطح رطوبت را تعیین کنید.

کاشت در گلدان‌های بدون سوراخ زهکشی

در حالی که آبیاری بیش از حد یکی از علل شایع پوسیدگی ریشه است، این بیماری کشنده همچنین می‌تواند نتیجه کمبود زهکشی باشد. اگر می‌خواهید گیاهانتان در درازمدت زنده بمانند، زهکشی در همه جای ظروف گیاه (داخل و خارج ) ضروری است.
اگر گلدانی را دوست دارید که سوراخ زهکشی ندارد، کافی است قبل از کاشت چند عدد در پایه ظرف دریل کنید. آن‌ها را به طور مساوی پخش کنید تا یک قسمت از خاک مرطوب بماند و بقیه خشک شود.

گیاهان خود را در زیر آب قرار دهید

هنگام آبیاری، باغبان‌ها اغلب از هر یک از این دو مرحله شروع می‌کنند: آبیاری زیاد یا آبیاری کم.
متأسفانه، کم آبی هم می‌تواند به همان اندازه کشنده باشد. بدون آب، گیاهان داخلی شما تمام اجزای مورد نیاز برای فتوسنتز را نخواهند داشت و رشد را متوقف می‌کند. برگ‌ها شروع به پژمرده شدن می‌کنند زیرا سلول‌ها آب ندارند و ریشه‌ها نمی‌توانند مواد مغذی را به قسمت‌هایی از گیاه که به آن‌ها نیاز دارند منتقل کنند.
اگر خاک را برای مدت طولانی خشک نگه دارید، همچنین فشرده و آبگریز می‌شود و حل مشکل را دشوار می‌کند. برای رفع این مشکل، توصیه می‌شود که خاک را به صورت دستی تهویه کنید.
در موارد شدید، اغلب بهتر است از پایین آبیاری شود، تا خاک بتواند رطوبت مورد نیاز خود را جذب کند. این تضمین می‌کند که ریشه‌ها به جای خشک ماندن در برخی مناطق کاملاً اشباع شده‌اند.
آبیاری نادرست می‌تواند باعث زرد شدن گیاهانی مانند پوتوس یا قهوه‌ای شدن گیاه آلوئه شود، بنابراین درست آبیاری کردن آن مفید است.

کود دهی بیش از حد

عناصر غذایی (و در نتیجه کودها) بخش مهمی از رشد گیاه هستند. این محصولات که اغلب به عنوان “غذا” توصیف می‌شوند، نوید افزایش رشد و گیاهان قوی و سالم را می‌دهند. بنابراین، هنگامی که گیاه شما به اندازه گذشته شاد به نظر نمی‌رسد، بسیاری از باغبانان برای حل این مشکل به دنبال کود هستند.
این می‌تواند به اشتباه رایج دیگری منجر شود، لقاح بیش از حد. مواد مغذی کافی ممکن است ضروری باشد، حتی برای گیاهان فضای بسته که مراقبت از آن‌ها آسان است، اما مصرف بیش از حد آن‌ها بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد. استفاده بیش از حد از کود به طور موثری ریشه‌ها را می‌سوزاند و باعث استرس و آسیب‌هایی می‌شود که ترمیم آن دشوار است.
همیشه دستورالعمل‌های روی بسته بندی کود انتخابی خود را دنبال کنید. برای جلوگیری از هر گونه خطر، همیشه با دوز نیمه قوی کود شروع کنید و فقط در صورتی که مطمئن باشید گیاهانتان به آن نیاز دارند، کود را بیشتر کنید.
اشتباهات رایج در نگهداری گیاهان آپارتمانی

اشتباه گرفتن "نور کم" با "بدون نور"

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که دیده شده که مردم هنگام پرورش گیاهان آپارتمانی مرتکب می‌شوند. اولین سوالی که وقتی مردم برای مشاوره در مورد مشکلات گیاهان آپارتمانی به ما مراجعه می‌کنند این است که آیا مطمئن هستید که نور کافی دریافت می‌کند؟
نور به فتوسنتز کمک می‌کند. بدون آن، گیاهان ما نمی‌توانند رشد کنند. اما وقتی با علامت‌هایی مانند «گیاه داخلی کم نور» روی برچسب گیاه آپارتمانی مواجه می‌شویم، بسیاری تصور می‌کنند که این بدان معناست که تقریباً در هر جایی از خانه‌مان می‌تواند زنده بماند.
عبارت «نور کم» به این معنا نیست که اتاق‌هایی بدون پنجره یا گوشه‌های تاریک خانه‌تان که زیر سایه اشیاء بزرگ‌تر هستند. در اصطلاح فنی، به معنای مناطقی است که حدود 100 فوت شمع نور در یک روز معمولی دریافت می‌کنند. این‌ها معمولاً مناطقی در اتاق‌های روشن‌تر هستند که دورتر از منبع نور یا نقاطی درست در کنار پنجره‌های رو به شمال قرار دارند، نه اتاق‌هایی که تقریباً اصلاً نور ندارند.

نادیده گرفتن الزامات رطوبت

بسیاری از گیاهان داخلی معمولی از مناطق استوایی می‌آیند که در آن رطوبت در طول سال بالا باقی می‌ماند. از آن‌جایی که تطبیق زیستگاه‌های بومی یکی از کلیدهای مراقبت موفق از گیاهان سرپوشیده است، بنابراین سطح رطوبت صحیح ضروری است.
فراتر از اصول اولیه آبیاری و نور خورشید، صاحبان گیاهان آپارتمانی اغلب فراموش می‌کنند که سایر جنبه‌های محیطی مانند رطوبت را که تأثیر زیادی بر عملکرد گیاهان شما دارد، در نظر بگیرند. سطح رطوبت کم می‌تواند منجر به کمبود برگ‌های جدید، توقف رشد عمومی شود و نوک برگ‌ها قهوه‌ای رنگ شود که دوباره سبز نمی‌شوند (حتی اگر شرایط بهبود یابد).
برای گیاهانی که رطوبت را دوست دارند، آن‌ها را به عنوان گیاه حمام یا آشپزخانه در نظر بگیرید، زیرا این‌ها اتاق‌هایی هستند که سطح رطوبت اغلب در آن‌ها بالاتر است.

قرار دادن گیاهان در زیر نور مستقیم خورشید

در حالی که می‌توانیم بگوییم سطح نور ناکافی یک مشکل رایج‌تر است، آفتاب گرفتن بیش از حد گیاهان داخل خانه نیز یک خطر است.
بیشتر گیاهان آپارتمانی به رشد در سایه عادت دارند و همین باعث می‌شود آن‌ها را برای رشد در داخل خانه که نور آنچنان قوی نیست مناسب باشد. آن‌ها همچنین توسط پرورش دهندگان زیر پارچه‌های سایه تولید می‌شوند که شرایط خانه‌های ما را به خوبی تکرار می‌کنند تا برای رشد در داخل خانه مناسب باشند. اگر گیاهی را از این شرایط به نور مستقیم آفتاب پرتاب کنید، برگ‌ها به سرعت می‌سوزند.
از قرار دادن گیاهان داخلی خود در مناطقی که نور خورشید مستقیم و شدید است خودداری کنید. اگر گیاهان آپارتمانی شما بیش از حد آفتاب می‌گیرند، لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها نزدیک به منبع نور ایجاد می‌شوند. همچنین ممکن است برای محافظت از خود در برابر آسیب بیشتر، شروع به کشیده شدن و دور شدن از خورشید کنند. این‌ها همه نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد باید گیاه خود را فوراً به نور غیرمستقیم منتقل کنید.
مراقبت از گیاهان آپارتمانی می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند باشد، اما اجتناب از اشتباهات رایج برای رفاه آن‌ها ضروری است. با درک نیازهای فردی آن‌ها و ارائه مراقبت مناسب، می‌توانید از گیاهان سرسبز و پررونق که محیط و زیبایی فضای داخلی شما را ارتقا می‌دهند، لذت ببرید. حتماً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دفعات آبیاری بستگی به نوع گیاه و شرایط محیطی دارد. بهتر است قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید 2.5 سانتی متر بالای خاک خشک شود.
خیر، خاک باغ اغلب خیلی سنگین است و زهکشی مناسبی ندارد. از مخلوط گلدانی متعادلی که برای گیاهان داخلی طراحی شده است استفاده کنید.
گیاه مار (Sansevieria) یک انتخاب عالی است. تعمیر و نگهداری کم است و می‌تواند شرایط نوری مختلف را تحمل کند.
به دنبال علائمی مانند زرد شدن برگ‌ها، تار و مو یا حشرات ریز روی گیاه باشید. به طور منظم گیاهان خود را بررسی کنید تا هر مشکلی را زودتر تشخیص دهید.
مه پاش می‌تواند به طور موقت کمک کند، اما بهتر است گیاه را روی سینی سنگریزه‌های آبیاری قرار دهید یا از یک مرطوب کننده برای رطوبت ثابت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *