بلاگ بلومیک

شاهدانه چیست؟ و چه خواصی دارد ؟

شاهدانه چیست؟ و چه خواصی دارد ؟

در دنیای داروهای گیاهی، کمتر گیاهی به اندازه شاهدانه مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه دارویی که به دلیل کاربردهای چند منظوره و خواص افزایش دهنده سلامتی خود شناخته شده است، به یک عنصر اصلی در شیوه‌های طب سنتی در سراسر جهان تبدیل شده است.

شاهدانه چیست؟

دانه شاهدانه یا کنف یک منبع پروتئین گیاهی مغذی از خانواده کانابیس (Cannabis) است که ممکن است فواید سلامتی از جمله حمایت از هضم و سلامت قلب را ارائه دهد.
دانه‌های شاهدانه فوق‌العاده مغذی و سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین و مواد معدنی مختلف هستند.
از نظر فنی، دانه‌های شاهدانه بسیار مغذی هستند. آن‌ها طعم ملایم و آجیلی دارند.
دانه‌های شاهدانه حاوی بیش از 30 درصد چربی هستند. آن‌ها فوق العاده غنی از دو اسید چرب ضروری هستند، اسید لینولئیک (امگا-6) و اسید آلفا-لینولنیک (امگا-3).
دانه‌های شاهدانه یک منبع پروتئین عالی هستند، زیرا بیش از 25 درصد از کل کالری آن‌ها از پروتئین با کیفیت بالا است.
این به طور قابل توجهی بیشتر از غذاهای مشابه مانند دانه چیا و دانه کتان است که کالری آن‌ها 16 تا 18 درصد پروتئین است.
دانه‌های شاهدانه همچنین منبع عالی ویتامین E و مواد معدنی مانند فسفر، پتاسیم، سدیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم، آهن و روی هستند.
دانه‌های کنف را می‌توان به صورت خام، پخته یا برشته مصرف کرد. روغن دانه شاهدانه نیز بسیار سالم است و حداقل 3000 سال است که در چین به عنوان غذا و دارو استفاده می‌شود.
نکته حائز اهمیت این است که از گیاه شاهدانه می‌توان علاوه بر دانه شاهدانه، ماریجوانا و حشیش تولید کرد! از این رو در برخی از کشورها تحت نظر دولت کشت می‌شود.

خواص شاهدانه

دانه‌های شاهدانه ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در سراسر جهان است.
جالب اینجاست که خوردن دانه شاهدانه ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.
این دانه‌ها حاوی مقادیر بالایی از اسید آمینه آرژنین هستند که اکسید نیتریک را در بدن شما تولید می‌کند.
اکسید نیتریک یک مولکول گازی است که باعث گشاد شدن و شل شدن رگ‌های خونی می‌شود که منجر به کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود.
در یک مطالعه بزرگ روی بیش از 13000 نفر، افزایش مصرف آرژنین با کاهش سطح پروتئین واکنشیC (CRP)، یک نشان‌گر التهاب مطابقت داشت. سطوح بالای CRP با بیماری قلبی مرتبط است.
اسید گاما لینولنیک موجود در دانه‌های شاهدانه نیز با کاهش التهاب مرتبط است که ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی را کاهش دهد.
علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان داده است که دانه‌های شاهدانه یا روغن دانه شاهدانه ممکن است فشار خون را کاهش دهند، خطر تشکیل لخته خون را کاهش دهند و به بهبود قلب پس از حمله قلبی کمک کنند.

دانه و روغن شاهدانه ممکن است برای اختلالات پوستی مفید باشد.

اسیدهای چرب ممکن است بر پاسخ‌های ایمنی در بدن شما تأثیر بگذارند.
مطالعات نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما به تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 بستگی دارد.
دانه‌های شاهدانه منبع خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع و ضروری هستند. آن‌ها دارای نسبت 3:1 امگا 6 به امگا 3 هستند که در محدوده بهینه در نظر گرفته می‌شود.
مطالعات نشان داده است که دادن روغن دانه شاهدانه به افراد مبتلا به اگزما ممکن است سطح اسیدهای چرب ضروری خون را بهبود بخشد.
این روغن همچنین ممکن است خشکی پوست را تسکین دهد، خارش را بهبود بخشد و نیاز به داروهای پوستی را کاهش دهد.
شاهدانه چیست؟ و چه خواصی دارد ؟

دانه‌های شاهدانه منبع عالی پروتئین گیاهی هستند.

حدود 25 درصد از کالری موجود در دانه شاهدانه از پروتئین است که نسبتاً بالا است.
در واقع، از نظر وزن، دانه‌های شاهدانه مقادیر مشابهی پروتئین مانند گوشت گاو و گوسفند فراهم می‌کنند، 30 گرم دانه شاهدانه، یا 2 تا 3 قاشق غذاخوری، حدود 11 گرم پروتئین را فراهم می‌کنند.
آن‌ها یک منبع پروتئین کامل در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که آن‌ها تمام اسیدهای آمینه ضروری را فراهم می‌کنند. بدن شما نمی‌تواند اسیدهای آمینه ضروری را تولید کند و باید آن‌ها را از رژیم غذایی خود دریافت کند.
منابع پروتئین کامل در پادشاهی گیاهی بسیار نادر است، زیرا گیاهان اغلب فاقد اسید آمینه لیزین هستند. کینوا نمونه دیگری از یک منبع پروتئین گیاهی کامل است.
دانه شاهدانه حاوی مقادیر قابل توجهی از اسیدهای آمینه متیونین و سیستئین و همچنین سطوح بسیار بالایی از آرژنین و اسید گلوتامیک است .
قابلیت هضم پروتئین شاهدانه نیز بسیار خوب است، بهتر از پروتئین بسیاری از غلات، آجیل و حبوبات.

دانه‌های شاهدانه ممکن است علائم PMS و یائسگی را کاهش دهند.

تا 80 درصد از زنان در سنین باروری ممکن است از علائم جسمی یا احساسی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) رنج ببرند.
این علائم به احتمال زیاد ناشی از حساسیت به هورمون پرولاکتین است.
گاما-لینولنیک اسید (GLA) که در دانه‌های کنف یافت می‌شود، پروستاگلاندین E1 تولید می‌کند که اثرات پرولاکتین را کاهش می‌دهد.
در یک مطالعه بر روی زنان مبتلا به PMS، مصرف 1 گرم اسیدهای چرب ضروری، از جمله 210 میلی گرم GLA در روز منجر به کاهش قابل توجه علائم شد.
مطالعات دیگر نشان داده‌اند که روغن گل پامچال، که سرشار از GLA است، ممکن است در کاهش علائم برای زنانی که در سایر درمان‌های PMS شکست خورده‌اند، بسیار موثر باشد.
این دارو درد و حساسیت پستان، افسردگی، تحریک پذیری و احتباس مایعات مرتبط با PMS را کاهش داد.
از آن‌جایی که دانه‌های شاهدانه دارای GLA بالایی هستند، چندین مطالعه نشان داده‌اند که ممکن است به کاهش علائم یائسگی نیز کمک کند.
فرآیند دقیق ناشناخته است، اما GLA موجود در دانه‌های کنف ممکن است عدم تعادل هورمونی و التهاب مرتبط با یائسگی را تنظیم کند.

دانه کامل شاهدانه ممکن است به هضم کمک کند.

فیبر بخشی ضروری از رژیم غذایی شما است و با سلامت بهتر گوارش مرتبط است.
دانه‌های کامل شاهدانه منبع خوبی از فیبر محلول و نامحلول هستند که به ترتیب حاوی 20٪ و 80٪ هستند.
فیبر محلول یک ماده ژل مانند در روده شما ایجاد می‌کند. این یک منبع ارزشمند از مواد مغذی برای باکتری‌های مفید گوارشی است و همچنین ممکن است افزایش قند خون را کاهش دهد و سطح کلسترول را تنظیم کند.
فیبر نامحلول به مدفوع شما حجم می‌دهد و ممکن است به عبور مواد غذایی و مواد زائد از روده شما کمک کند. همچنین با کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.
با این حال، دانه‌های کنف بدون پوست یا پوسته پوسته شده، همچنین به عنوان قلب کنف شناخته می‌شوند، حاوی فیبر بسیار کمی هستند زیرا پوسته غنی از فیبر حذف شده است.
در دنیایی که محلول‌های طبیعی در حال محبوبیت هستند، شاهدانه به عنوان یک گیاه همه کاره و ارزشمند می‌درخشد. تاریخچه غنی آن، همراه با مزایای گسترده آن، آن را به یک مکمل ارزشمند برای سلامتی شما تبدیل می‌کند. چه آن را در خلاقیت‌های آشپزی، آیین‌های مراقبت از پوست یا روتین‌های روزانه خود بگنجانید، شاهدانه چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

سوالات متداول

در حالی که به طور کلی بی خطر است، توصیه می‌شود قبل از دادن شاهدانه به کودکان با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.
شاهدانه می‌تواند به هضم غذا کمک کند، اما جایگزینی برای درمان پزشکی اختلالات گوارشی نیست.
مانند هر گیاه دیگری، واکنش‌های آلرژیک به شاهدانه ممکن است.
بله، روغن دم کرده شاهدانه عموماً برای انواع پوست مناسب است، اما افرادی که پوست حساسی دارند باید آزمایش انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *