بلاگ بلومیک

بونسای چیست + علت ریختن و زرد شدن برگ‌های آن

بونسای چیست + علت ریختن و زرد شدن برگ‌های آن

بونسای، هنر باستانی ژاپنی برای پرورش درختان مینیاتوری، علاقه‌مندان را در سراسر جهان مجذوب خود کرده است. پرورش دقیق و شکل دادن به این درختان مینیاتوری به آن‌ها امکان تقلید عظمت و زیبایی درختان با اندازه کامل را می‌دهد. در این مقاله، ما به دنیای فریبنده گل‌های بونسای و علت زرد شدن برگ‌های آن می‌پردازیم.

تعریف و تاریخچه بونسای

برای درک اینکه بونسای چیست، باید درباره معنی و تاریخچه آن بیشتر بدانیم. چینی‌ها بیش از 2000 سال پیش شروع به خلق مناظر مینیاتوری کردند. در دوره کاماکورا (700 سال پیش) ژاپنی‌ها از این هنر کپی کردند و از آن به بعد، سبک ژاپنی متمایز پدیدار شد. به جای مناظر کامل، ژاپنی‌ها شروع به پرورش درختان جداگانه کردند. این درختان همان چیزی هستند که امروزه به نام بونسای می‌شناسیم.

تعریف بونسای

کلمه “Bon-sai” (اغلب به اشتباه به عنوان bonzai یا banzai نوشته می‌شود) یک اصطلاح ژاپنی است که در ترجمه تحت اللفظی به معنای “کاشته شده در یک ظرف” است. این شکل هنری از یک عمل باغبانی چینی باستانی گرفته شده است، که بخشی از آن تحت تأثیر بودیسم ذن (Zen Buddhism) ژاپن بازسازی شد.
بونسای بیش از هزار سال است که وجود داشته است. هدف نهایی از رشد یک بونسای، ایجاد یک نمایش کوچک اما واقعی از طبیعت در قالب یک درخت است. بونسای از نظر ژنتیکی گیاهان کوتوله نیست، در واقع می‌توان از هر گونه درختی برای پرورش آن استفاده کرد.

درخت بونسای دقیقا چیست؟

همان‌طور که گفتیم، بونسای‌ها گیاهان کوتوله ژنتیکی نیستند اما با این حال، گیاهان با برگ‌های کوچک‌تر طراحی آن را آسان‌تر می‌کنند. در واقع، هر گونه گیاهی که دارای ساقه یا تنه چوبی است و شاخه‌های آن رشد می‌کند، می‌تواند با موفقیت در یک ظرف رشد کند تا ریشه‌ها قابلیت ذخیره‌سازی غذا را محدود کنند، و دارای برگ‌های کوچک‌تر یا کاهش‌پذیر باشد، می‌توان برای ایجاد یک بونسای استفاده کرد.

طبقه‌بندی اندازه بونسای

هدف نهایی بونسای ایجاد تصویری واقع گرایانه از طبیعت است. چندین طبقه بندی از بونسای ارائه شده است، و اگرچه طبقه‌بندی اندازه دقیق مورد بحث است، آن‌ها به درک جنبه‌های زیبایی شناختی و گیاه‌ شناسی بونسای کمک می‌کنند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • کشیتسوبو: 3-8 سانتی متر
  • شیتو: 5-10 سانتی متر
  • مادر: 5-15 سانتی متر
  • شوهین: 13-20 سانتی متر
  • کومونو: 15-25 سانتی متر
  • Katade-mochi: 25-46 سانتی متر
  • چومونو / چیو: 41-91 سانتی متر
  • Omono / Dai : 76-122 سانتی متر
  • هاچی اویه: 102-152 سانتی متر
  • امپراتوری: 152-203 سانتی متر 

مراقبت از درخت بونسای

مراقبت از درخت بونسای ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چگونه به راحتی از درخت بونسای مراقبت کنید.

نحوه قرار دادن درخت بونسای خود

برای تعیین بهترین مکان برای گیاه بونسای خود، باید بدانید که این درخت چه نوع درختی است و آیا یک گیاه داخلی یا خارجی است.
رایج‌ترین نوع بونسای مانند درختان عرعر، کاج و صنوبر گیاهانی در فضای باز هستند. بونسای در فضای باز شامل درختان برگریز نیز می‌شود، به این معنی که برگ‌های آن‌ها با فصول تغییر می‌کند. اینها عبارتند از افرا، نارون و جینکو.
درختان بونسای داخلی معمولاً گونه‌های نیمه گرمسیری هستند که در طول سال در دمای پایدار رشد می‌کنند. اینها شامل گیاهان یشم، درختان چتر هاوایی و درختان فیکوس هستند.
هنگامی که متوجه شدید چه نوع درخت بونسای دارید، بقیه کارها نسبتاً ساده است. در اینجا چند نکته کلی در مورد موقعیت درخت بونسای وجود دارد که معمولاً برای همه انواع درختان بونسای اعمال می‌شود.

موقعیت: بونسای شما باید به دور از گرما یا هوای مستقیم نگهداری شود.

روشنایی: بونسای خود را در محلی با نور زیاد خورشید نگه دارید.

رطوبت: بونسای‌ها به رطوبت نیاز دارند تا خاک خود را مرطوب نگه دارند.

بونسای چیست و علت ریختن و زرد شدن برگ‌های آن

برگ‌های زرد روی بونسای

رنگ سبز مشخصه گیاهان به دلیل کلروفیل است، ماده مغذی که گیاه برای تغذیه خود تولید می‌کند. هنگامی که گیاه این ماده مغذی را کم داشته باشد، رنگ سبز آن کم رنگ‌تر و حتی زرد می‌شود. کمبود کلروفیل کلروز (chlorosis) نامیده می‌شود.
اگر کلروفیل وجود نداشته باشد، فتوسنتز انجام نمی‌شود و در نتیجه برگ آسیب دیده خشک می‌شود و می‌افتد. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که برگ مبتلا به کلروز بیشتر در معرض آفات است.

علل اصلی زردی برگ در بونسای

تکنیک آبیاری اشتباه

یکی از شایع‌ترین دلایل، روش آبیاری اشتباه است. آبیاری نادرست، علاوه بر عواقب کشنده برای بونسای، می‌تواند باعث کلروز نیز شود. ممکن است اگر بیش از حد آبیاری کرده باشیم، قسمت‌های زیادی از برگ‌های بونسای زرد شوند.

فقط برخی از برگ‌ها زرد شدند

زمانی که بونسای و به طور کلی گیاهان نتوانند نیاز آبی خود را تامین کنند، برخی از برگ‌های خود را برای جیره بندی آب و صرفه‌جویی در انرژی از بین می‌برند. در این صورت، بونسای شما فقط چند برگ زرد خواهد داشت. این نشانه آن است که بونسای به ما می‌گوید آب کافی دریافت نمی‌کند. مراقب باشید که به گیاهان بونسای خود به اندازه آب دهید.

مکان نامناسب

برای فتوسنتز صحیح، ضروری است که بونسای ما مقدار مناسبی از نور خورشید را دریافت کند. باید به یاد داشته باشیم که بونسای هنوز یک درخت است. اگر آن را در داخل خانه نگهداری می‌کنیم، باید میزان نور مورد نیاز گونه‌های بونسای شما را در نظر بگیریم. اگر بونسای ما در جایی قرار داشته باشد که نور کافی خورشید را دریافت نمی‌کند، می‌توانیم از چند طریق متوجه آن شویم.
به عنوان مثال، یکی از راه‌های تشخیص این است که برگ‌های جدید بزرگ‌تر اما از نظر کمیت کمتر هستند. راه دیگری برای توجه این است که اگر ببینیم که شاخه‌های بونسای در جهت خاصی می‌روند و به دنبال نور خورشید می‌گردند. درخت کوچک شکل اولیه خود را از دست می‌دهد. این شرایط می‌تواند باعث کلروز نیز شود. متوجه خواهید شد که برگ‌هایی که نور کمتری دریافت می‌کنند به آرامی کم رنگ‌تر و زردتر می‌شوند.
میزان تابش اشعه خورشید با توجه به فصل سال تغییر می‌کند. باید به این مسئله نیز توجه کنیم.

کمبود نیتروژن

NutribonsaiPhosphorus، پتاسیم و نیتروژن مواد مغذی اصلی هستند که بونسای و گیاهان برای زندگی خوب به آن‌ها نیاز دارند. با توجه به اهمیت آن، کمبود این مواد مغذی می‌تواند منجر به برخی عواقب منفی برای بونسای ما شود.
از یک طرف کمبود فسفر و پتاسیم می‌تواند بر رشد ریشه، گلدهی و باردهی تأثیر بگذارد. از طرفی نیتروژن مسئول افزایش رنگ سبز برگ‌ها و همچنین کمک به رشد است. برای این موارد می‌توانیم از کود غنی از مواد مغذی استفاده کنیم تا این عدم تعادل را برطرف کرده و ذخایر کافی برای بونسای فراهم کنیم.

کمبود آهن

کمبود آهن یا سوء جذب آن نیز می‌تواند با کلروز، در این مورد، کلروز آهن همراه باشد.
در این شرایط، توصیه می‌کنیم بررسی کنید که آیا بستری که بونسای در آن قرار دارد کافی است یا خیر و از کود کلات آهن استفاده کنید تا این ریز مغذی لازم را به بونسای بدهد.
گیاهان بونسای ترکیبی جذاب از زیبایی طبیعی و بیان هنری را ارائه می‌دهند. پرورش بونسای نیاز به صبر، مهارت و درک عمیق نیازهای خاص این گونه دارد. با پیروی از تکنیک‌های مناسب برای هرس، شکل دادن، آبیاری و مراقبت، علاقه‌مندان می‌توانند ترکیبات بونسای خیره کننده‌ای ایجاد کنند که جوهر طبیعت را به فضای زندگی خود وارد می‌کند. هنر پرورش بونسای را در آغوش بگیرید و شاهد تبدیل مسحورکننده طبیعت به یک شاهکار مینیاتوری باشید.
ممنون از اینکه با ما همراه بودید، حتماً ما را دنبال کنید و نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *