بلاگ بلومیک

راهنمای جامع نگهداری از گل رز

راهنمای جامع نگهداری از گل رز

گل‌های رز با زیبایی مسحورکننده و عطر فریبنده خود، مدت‌هاست که به عنوان ملکه‌ی گل‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. آن‌ها در تابستان تا پاییز یا حتی زمستان با رنگ‌های زیبا وجود دارند، و بسیاری از آن‌ها عطر و بوی خوشی دارند.

در این راهنمای جامع، هر آنچه که لازم است درباره‌ی گل رز بدانید را ارائه کرده‌ایم، با ما همراه باشید.

مشخصات کلی گل رز

 • جنس: Rosa
 • خانواده: Rosaceae

نگهداری و پرورش گل رز

گل رز افزودنی دوست داشتنی برای حیاط یا خانه شما است، اما حفظ سلامتی آن‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد. شما می‌توانید با مراقبت منظم و هرس کردن گل رز قبل از فصل رشد جدید از گل رز در فضای باز مراقبت کنید. اگر گل رز داخل خانه دارید، مطمئن شوید که آفتاب زیاد و آبیاری منظم به آن‌ها می‌رسد. اگر ساقه‌های گل رز را کوتاه کنید و از مواد نگهدارنده گل استفاده کنید، مدت بیشتری تازه می‌مانند.

آب

در زمان رشد، هر روز صبح گل‌های رز خود را آبیاری کنید. گل رز به آب زیادی نیاز دارد، بنابراین بعید است که همه آن را از باران دریافت کند. صبح بهترین زمان برای آبیاری گل‌های رز است زیرا در هنگام ظهر خورشید آب باقی مانده روی برگ‌ها را تبخیر می‌کند. اگر آب روی برگ‌ها بنشیند باعث ایجاد کپک یا قارچ می‌شود.

هر هفته 2.5 تا 5.1 سانتی‌متر آب بدهید. اگر بیرون خشک است، گل رز را بیشتر آبیاری کنید. بررسی کنید که سطح خاک هنگام لمس مرطوب باشد.

در طول پاییز و زمستان، می‌توانید گل‌های رز خود را کم‌تر آبیاری کنید. در پاییز هفته‌ای یک بار آن‌ها را آبیاری کنید، اما در زمستان آبیاری را متوقف کنید.

نور

در حالی که گل رز شش ساعت خورشید در روز را دوست دارد، مهم است که این ساعات از چه بخشی از روز باشد. شش ساعت آفتاب صبحگاهی به دو دلیل بر آفتاب بعد از ظهر ارجحیت دارد:
 • شاخ و برگ رز ترجیح می‌دهد خشک باشد. هر چه رطوبت ناشی در شب سریع‌تر از شاخ و برگ برود، احتمال اینکه گل رز مبتلا به بیماری شود کمتر است.
 • آفتاب بعد از ظهر اغلب بیش از حد گرم است. گل رز از سایه بعد از ظهر سود می‌برد.

خاک

گل رز در خاک لومی و با زهکشی خوب با pH بین 6.5 تا 6.8 بهترین رشد را دارد. هنگام اصلاح خاک زهکشی مناسب را با ترکیب پیت ماس فراموش نکنید. صرف نظر از فصل سال، 2 یا 3 اینچ مالچ روی خاک اطراف بوته‌های گل رز بمالید.

دما و رطوبت

یک قانون کلی خوب برای مبتدیان این است که گل رز را هر ماه با کود گل رز ۱۰-۱۰-۱۰ تغذیه کنند. در فصل بهار، همزمان با زمان هرس، شروع به کود دهی آن‌ها کنید.

راهنمای جامع نگهداری از گل رز

کود

یک قانون کلی خوب برای مبتدیان این است که گل رز را هر ماه با کود گل رز ۱۰-۱۰-۱۰ تغذیه کنند. در فصل بهار، همزمان با زمان هرس، شروع به کود دهی آن‌ها کنید.

انواع گل رز

جنس رزا (Rosa) شامل بیش از 100 گونه مختلف گل رز است که به عنوان درختچه‌های چند ساله طبقه‌بندی می‌شوند. بیشتر گیاهان رز ظاهر کلی شبیه به هم را دارند، اما ساختار شاخه و اندازه آن‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

در میان بیش از 100 گونه و بسیاری از ارقام موجود، گل رز به طور کلی به پنج دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • بوته‌های رز چای هیبریدی (Hybrid tea ) محبوب‌ترین نوع هستند زیرا گل‌های رز بزرگ را روی ساقه‌های صاف تولید می‌کنند.
 • پلیانتاها (Polyanthas ) خوشه‌های متراکم از گل‌های کوچک روی یک بوته رز کوتاه تولید می‌کنند.
 • بوته‌های گل رز فلوریبوندا ترکیبی از چای هیبریدی و پلی آنتاس است.
 • Grandifloras خوشه‌های بزرگ گل رز را روی ساقه‌های بلند تولید می‌کند.
 • گل رز قدیمی قبل از سال 1867 ساخته شد. تمام رزهایی که بعداً تولید شدند، رزهای “مدرن” در نظر گرفته می‌شوند.

هرس

هرس بوته‌های گل رز یکی از عملیات‌های پیچیده برای باغبانان است. نوع مناسب هرس برای استفاده، مجموعه‌ای از هرس‌های بای پس است، نه هرس سندان، که می‌تواند به ساقه‌ها آسیب بزند. در اینجا چند نکته هرس بر اساس آب و هوای منطقه شما آورده شده است:

 • در حالی که برخی از گل‌های رز نیازی به هرس ندارند، بیشتر انواع گل رز از هرس در اوایل بهار، قبل از باز شدن جوانه‌های برگ سود می‌برند. زمان خاص هرس بسته به آب و هوا متفاوت است.
 • در مناطق گرم که در زمستان یخبندان کم است یا اصلاً یخ نمی زند، می توانید گل رز را در ژانویه هرس کنید.
 • هرس در آب و هوای گرم و زمستانی ممکن است ضروری نباشد، اما تمیز کردن (حذف چوب‌های مرده و بیمار) و گیاهان نازک در صورت نیاز همیشه ایده خوبی است.
 • برخی از باغداران گل رز در آب و هوای گرم در فصل بهار تمام برگ‌های گیاهان خود را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که گیاهان برای مدت کوتاهی به خواب رفته و برگ‌های مبتلا به بیماری یا تخم حشرات از بین بروند. گیاهان از این خواب اجباری با طراوت و آماده برای فصل رشد بیرون می آیند. اگر این روش را امتحان کردید، تمام برگ‌های حذف شده را تمیز کنید و آن‌ها را دور بریزید تا از گسترش بیماری یا حشرات جلوگیری کنید.
 • اگر در آب و هوایی زندگی می‌کنید که در زمستان یخ می‌زند، برای هرس کردن تا اوایل فصل بهار صبر کنید، یا تا زمانی که جوانه‌های برگ پر شده اما هنوز باز نشده‌اند.

تکثیر گل رز

گل رز جدید معمولاً در بهار زمانی که دمای روزانه بین 40 تا 60 درجه فارنهایت است وجود دارد. بهترین راه برای تکثیر گل رز از بوته‌های موجود، استفاده از قلمه‌های گیاهی و ریشه‌دهی آن‌ها در گلدان است. روند کار این صورت است:

آنچه شما نیاز دارید: بوته رز سالم، قیچی، کیسه پلاستیکی، گلدان بدون خاک، ظروف

محل برش: با قیچی درست زیر یک برآمدگی روی یک ساقه نرم و سبز رنگ را برش دهید (طول برش باید حدود 4 تا 6 اینچ باشد).

حفظ قلمه: چند برگ پایینی را بردارید، ساقه را در آب فرو کنید و سپس ساقه را حدود 2 اینچ در ظرف مخلوط گلدانی بریزید. گرم و مرطوب نگه دارید اما خیس نباشید.

زمان کاشت قلمه: در عرض 3 هفته، قلمه را در گلدان دیگر یا زمین بکارید.

نماد گل رز

 • عشق
 • زیبایی
 • علاقه
 • تعادل

تاریخچه گل رز

اسناد فسیلی نشان می‌دهد که گل رز یکی از قدیمی‌ترین گل‌ها است. احتمالاً از آسیای مرکزی سرچشمه گرفته است اما تقریباً در تمام نیم‌کره شمالی گسترش یافته و رشد کرده است.

کاشت گل رز احتمالاً در حدود 5000 سال پیش در آسیا آغاز شد و از آن زمان تا کنون بخشی از تمدن بشری بوده است. کنفوسیوس (فیلسوف، نظریه‌پرداز سیاسی و معلم چینی) حدود 500 سال قبل از میلاد در مورد رشد گل رز در باغ‌های امپراتوری نوشت. و اشاره کرد که کتابخانه امپراتور حاوی صدها کتاب در مورد گل رز است.

نقاشی‌هایی روی دیوارها و سایر آثار باستانی که گل رز را به تصویر می‌کشند در مقبره‌های مصری قرن پنجم یافت شد. گفته می‌شود که کلئوپاترا علاقه مند به گل رز بود.

نکته: همان‌طور که قبلاً در بلاگ «گل ماه تولد شما چیست» گل ماه تولد ژوئن(11 خرداد تا ۹ تیر) گل رز است.

اگر در حیاط خانه خود گل رز دارید، با استفاده از این راهنمای جامع، می‌توانید از آن‌ها به خوبی مراقبت کنید آن‌ها محیط اطراف شما را پر از زیبایی و عطر می‌کنند. به یاد داشته باشید که گل رز مناسب را برای آب و هوای خود انتخاب کنید، خاک را به اندازه کافی آماده کنید و آبیاری مناسب، مالچ پاشی، کود دهی و هرس را انجام دهید.

در آخر خوشحال می‌شویم نظرات شما را درباره‌ی گل رز بدانیم. اگر هم دوست دارید دسته گل یا باکس گل از این گل جذاب داشته باشید می‌توانید همین الان در سایت بلومیک ثبت سفارش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *