بلاگ بلومیک

چهار ایده جذاب برای سبزه هفت سین

4ایده جذاب برای سبزه هفت سین
فرهنگ ایرانی یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های جهان است و بر سایر فرهنگ‌ها نیز تأثیر عمیقی گذاشته است. ایران معمولاً به عنوان مهد تمدن شناخته می‌شود و تأثیر آن بر مناطق و سنت‌های مختلف هنوز قابل مشاهده است. یکی از زیباترین آداب و رسومی که بیش از 3000 سال از آن می گذرد، عید نوروز است. نوروز در لغت به معنای روز نو است و آغاز سال نو ایرانی است که در اولین روز بهار، حدود 1 فروردین جشن گرفته می‌شود.
مردم ایران برای گرامیداشت چنین روز بزرگی از آداب و سنن مختلف پیروی می‌کنند. هر یک از آن‌ها معنای خاصی دارند و به یک جنبه مهم و اساسی فرهنگ ایرانی اشاره دارند. در این بلاگ قصد داریم به بررسی 3 ایده جذاب برای سبزه هفت سین بپردازیم.
برای کاشتن سبزه هفت سین می‌توانید از انواع بذر سبزیجات استفاده کنید اما با توجه به قیمت و نوع بذر نکاتی وجود دارد که ما آن را ارائه می‌کنیم.
سبزه گندم و سبزه عدس و سبزه ماش و سبزه ذرت و … از انواع سبزه مناسب برای هفت سین هستند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی خود یکی از این بذرها را انتخاب کنید.

1.آموزش کاشتن سبزه هفت سین گندم

آموزش کاشتن سبزه هفت سین گندم
سبزه گندم از انواع سبزه‌های هفت سین پرطرفدار و محبوب است و برای کاشتن این سبزه پرطرفدار و زیبا می‌توانید به روش زیر عمل کنید.
 • ابتدا یک مشت گندم را خیس کرده و هر یک شب در میان آب گندم خیس خورده را عوض کنید تا ترش و خراب نشود.
 • بعد از اینکه گندم‌ها جوانه کوچکی زدند آن‌ها را درون یک دستمال ترجیحاً نخی مرطوب بگذارید تا جوانه‌ها به صورت کامل رشد کنند و نوک آن‌ها مقداری سبز شود.
 • دستمال حاوی جوانه‌های گندم را به صورت منظم و مرتب و با کمک اسپری نم دار خیس کنید.
 • در مرحله بعدی ته ظرف مناسبی را که انتخاب کردید، مقداری ماسه شسته شده و تمیز بریزید و جوانه‌های گندم را به آن ظرف منتقل کنید.
 • در مرحله بعدی ته ظرف مناسبی را که انتخاب کردید، مقداری ماسه شسته شده و تمیز بریزید و جوانه‌های گندم را به آن ظرف منتقل کنید.
 • توجه کنید که نباید به سبزه‌ها آنقدر آب دهید که با کج کردن ظرف آب در کنار ظرف جمع شود.

2. آموزش کاشتن سبزه هفت سین عدس

عدس
سبزه هفت سین عدس یکی از ساده ترین و محبوب ترین انواع سبزه‌ها برای هفت سین است و شما می‌توانید به روش زیر این سبزه زیبا را درست کنید.
ترجیحاً ۲ یا ۳ هفته قبل از عید نوروز درون ظرف مناسبی که انتخاب کردید، مقداری عدس بریزید و روی عدس‌ها آب بریزید و اجازه دهید تا عدس چند روز در دمای اتاق بماند و هر روز چک کنید تا آب عدس کم نشود اگر شد باز هم به عدس آب اضافه کنید. توجه داشته باشید عدس را نباید در آب غرق کنید بلکه باید آب را روی عدس اسپری کنید تا مرطوب بماند.
بعد از گذشت چند روز دستمال پارچه‌ای را با آب نم دار کنید و روی عدس‌ها قرار دهید سپس ظرف عدس‌ها را در جایی نزدیک به پنجره‌ای که هوای معتدلی دارد قرار دهید.
 • هر روز در ظرف حاوی عدس مقداری آب بریزید و خالی کنید تا عدس‌ها تازه بمانند و روی دستمال نیز مقداری آب اسپری کنید تا زمانی که عدس‌ها جوانه بزنند.
 • بعد از اینکه عدس‌ها به صورت کامل جوانه زدند عدس‌های جوانه زده را به ظرف اصلی منتقل کنید و بعد از اینکه عدس‌ها کمی سبز شدند دستمال پارچه‌ای را از روی آن‌ها بردارید.
 • هم‌چنان سبزه عدس را آبکشی کنید و روی آن آب اسپری کنید.
 • سبزه عدس را در جایی که میزان نور مناسبی دارد قرار دهید و در این مدت هر روز ظرف سبزه عدس را نسبت به نور موجود در اتاق بچرخانید تا سبزه‌ها به صورت یکدست رشد کنند.

3. آموزش کاشتن سبزه هفت سین ماش

4ایده جذاب برای سبزه هفت سین
 • برای کاشت سبزه هفت سین ماش ابتدا مقداری ماش را با توجه به ظرف انتخابی درون مقداری آب از شب قبل خیس کنید و روز بعد آب ظرف را به صورت کامل خالی کنید و ماش‌ها را درون ظرف مورد نظرتان به صورت لایه‌ای نازک ( ۳ میلی متر )‌ پهن کنید.
 • توجه کنید که هر چه قدر قطر لایه بیشتر و یا کمتر باشد سبزه پرپشت و یا کم پشت تر می‌شود.
 • توجه کنید که هر چه قدر قطر لایه بیشتر و یا کمتر باشد سبزه پرپشت و یا کم پشت تر می‌شود.
 • سعی کنید سطح دستمال آشپزخانه را با اسپری کردن آب به صورت مرتب مرطوب نگه دارید.
 • این کار را تا وقتی انجام دهید که دانه‌های ماش جوانه بزنند و جوانه‌های آن به اندازه یک سانت رشد کنند و رنگ آن‌ها سبز شود سپس دستمال را از روی جوانه‌ها بردارید.
 • در این مرحله از آموزش کاشتن سبزه هفت سین با ماش روی جوانه‌ها به مدت ۳ تا ۴ مرتبه در روز آب اسپری کنید توجه کنید که اسپری کردن آب باید در حدی باشد که دانه ها نه خشک باشند و نه آب زیادی داشته باشند.
 • این روند را تا زمانی که سبزه ماش به ارتفاع مورد نظر برسد ادامه دهید. توجه کنید که میزان رشد سبزه ماش به سرما و یا گرما محل نگهداری آن بستگی دارد.

4.آموزش کاشتن سبزه هفت سین ذرت

4ایده جذاب برای سبزه هفت سین
برای کاشت سبزه هفت سین با ذرت باید تقریباً ۲۰ روز قبل از عید دست به کار شوید و به صورت زیر عمل کنید:
به مدت ۴ روز ذرت‌ها را خیس کنید و هر روز آب آن را عوض کنید توجه کنید که تا وقتی که بذر ذرت جوانه بزند نباید جای ظرف را عوض کنید.
بعد از جوانه زدن ذرت‌ها آن‌ها را درون دستمال نخی تمیزی بریزید و با آب روی دستمال اسپری کنید.
روی ذرت‌ها را کامل با دستمال بپوشانید تا مرطوب بمانند و جوانه بزنند.
بعد از اینکه ذرت‌ها سبز شدند سبدی مناسب را انتخاب کنید و درون تنگ قرار دهید و ذرت‌ها را درون سبد بریزید.
تنگ را با کمک آب پر کنید به گونه ای که ذرت ها درون آب باشند.
در این مرحله از آموزش کاشتن سبزه هفت سین با ذرت بعد از گذشت تقریباً ده روز دانه‌های ذرت ریشه می‌دهند و سبز می‌شوند. نکته قابل توجه اینکه می‌توانید درون تنگ ماهی بیندازید و برای عید سبزه هفت سین ذرت با تنگ ماهی داشته باشید.
امیدواریم با مطالب ارائه شده با انواع بذر‌ها برای سبزه هفت سین برای شما مفید بوده باشد. اگر بذر دیگری را می‌شناسید برای ما در کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *