بلاگ بلومیک

همه چیز درباره گیاه نخل ماداگاسکار

همه چیز درباره گیاه نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار(Pachypodium lamerei) اصلاً با نخل‌های واقعی ارتباطی ندارد. این گیاه خوشه‌ای متعلق به خانواده dogbane در تیره Pachypodium است و درختچه‌ای آب‌دار است. نخل ماداگاسکار که با شاخ و برگ سبز تیره نیزه مانند آن قابل شناسایی است، دارای یک تنه خاکستری ضخیم است که می‌تواند خار نیز داشته باشد. این گیاه هر بهار و اوایل تابستان با جوانه‌های کوچک 4 اینچی شکوفا می‌شود گل‌های آن نیز معمولاً سفید هستند.

یک نخل ماداگاسکار را در بهار بکارید و با سرعت سالانه حدود 4 تا 12 اینچ رشد می‌کند، اگرچه بالغ شدن و احتمالاً شکوفه دادن آن بیش از یک دهه طول می‌کشد. در زیستگاه بومی خود، می‌تواند بیش از 20 فوت رشد کند، اما به احتمال زیاد به 10 تا 15 فوت در فضای باز رشد دارد. خارهای درخت وقتی پوست شما را سوراخ می‌کنند خودشان هم آسیب می‌بینند. همچنین شیره آن برای انسان سمی است.

مراقبت از گیاه نخل ماداگاسکار

این گیاه گرمسیری بومی جنوب ماداگاسکار است، بنابراین معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی در اکثر آب و هواها رشد می‌کند. همچنین می‌توان آن را در داخل خانه در آب و هوای سردتر زمستان گذرانی کرد.

نخل ماداگاسکار شما به فضایی به عرض 36 تا 48 اینچ نیاز دارد. آن را در زمین یا به عنوان گیاهان گلدانی در پاسیو یا داخل خانه قرار دهید. این گیاه را در تمام طول سال در مکان‌های سرد و زمستانی در داخل خانه بکارید.

 • نور

نخل ماداگاسکار خود را در نور کامل خورشید و دمای نسبتاً گرم رشد دهید. در داخل خانه، در یک پنجره رو به جنوب یا غرب قرار دهید.

 • خاک

نخل ماداگاسکار می‌تواند با انواع خاک‌های با زهکشی خوب سازگار شود. در خاک شنی تپه‌های قدیمی نزدیک دریا، در سنگ آهک، شیست و غیره رشد می‌کند. برای بهترین نتیجه، در کمپوست کاکتوس بکارید. PH خفیف اسیدی تا قلیایی خفیف را بین 6.1 و 7.8 حفظ کنید.

 • آب

بین دو آبیاری در بهار و تابستان اجازه دهید خاک خشک شود. انتظار داشته باشید که برگ‌ها در زمستان ریزش کنند، مگر اینکه گیاه در داخل خانه رشد کند که در این صورت، ممکن است شاخ و برگ خود را حفظ کند.

هر زمان که خاک سطحی خشک شد، بیشتر آبیاری کنید. هنگامی که نخل ماداگاسکار شما جان گرفت، گیاه را کمتر آبیاری کنید و در زمستان حتی کمتر.

 • کود

درخت را با کود مایع همه منظوره گیاه آپارتمانی که در ابتدای بهار و اوایل تابستان تا نیمه رقیق شده است، یا هر چهار تا پنج هفته یکبار از کود مایع کم نیتروژن تغذیه کنید.

چه از گیاه خود در داخل یا خارج از خانه نگهداری می‌کنید، در پاییز یا زمستان کود ندهید. هر زمان که رشد جدیدی نشان داد به آبیاری و تغذیه ادامه دهید.

 • هرس

معمولاً برای نخل ماداگاسکار نیازی به هرس نیست. با این حال، این گیاه در واقع خواص احیا کننده باورنکردنی دارد. در حالی که این گونه به طور معمول یک تنه رشد می‌کند، گاهی اوقات پس از گلدهی یا پس از هرس ساقه اصلی شاخه می‌شود.

برای حفظ اندازه کوچک‌تر یا تلاش برای ایجاد انشعاب، درخت را با احتیاط هرس کنید و روی آن را با قیچی هرس تیز یا چاقوی باغبانی که ابتدا استریل شده است برش دهید تا از عفونت جلوگیری شود.

تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر نخل ماداگاسکار با استفاده از قلمه‌های ساقه‌ها یا انشعاباتی که در پایه درخت ایجاد می‌شوند، آسان و سریع است. در اواخر بهار، نخل ماداگاسکار را با برداشتن قلمه تکثیر کنید. برای تکثیر با قلمه مراحل زیر را انجام دهید:

 • با استفاده از یک ابزار برش استریل شده، یک برش ساقه، یا یک قلمه از تنه اصلی جدا کنید.
 • اجازه دهید ساقه به مدت یک هفته خشک شود تا انتهای آن پینه ایجاد کند.
 • سپس قلمه را در مخلوط خاکی با زهکشی خوب یا مخلوط گلدانی ساکولنت بکارید.
 • قلمه را در نور غیر مستقیم قرار دهید.
 • فقط زمانی که مخلوط گلدان کاملاً خشک شده است، قلمه را آبیاری کنید. حواستان باشد بیش از حد آبیاری نکنید.
همه چیز درباره گیاه نخل ماداگاسکار

نحوه رشد نخل ماداگاسکار از دانه

پرورش نخل ماداگاسکار با استفاده از بذر به اندازه تکثیر با قلمه قابل اعتماد و سریع نیست. اما اگر گیاهی در فضای باز دارید، می‌توانید دانه‌هایی را که در اواخر تابستان تا پاییز روی درخت رشد می‌کنند، پیدا کنید. برای برداشت و رشد بذر مراحل زیر را انجام دهید:

 • اجازه دهید غلاف‌ها روی گیاه خشک شوند، سپس آن‌ها را جمع آوری کنید و بذرها را باز کنید.
 • بذرها را حداقل 24 ساعت در آب گرم خیس کنید.
 • بذرها را در اسرع وقت در زمین به فاصله مناسب از هم یا در داخل خانه در گلدانی پر از مخلوط ساکولنت بکارید. گلدان را زیر چراغ‌های رشد یا روی تشک گرمایشی قرار دهید. (اگر نخل را در داخل خانه می‌کارید و می‌خواهید آن را در خارج از منزل پیوند بزنید، این درخت به خوبی پیوند را انجام می‌دهد.)
 • صبور باشید، زیرا نخل ماداگاسکار به آرامی جوانه می‌زند و این اتفاق بین سه هفته تا شش ماه طول می‌کشد.

کاشتن در گلدان یا تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

در جایی که دما گرم‌تر است، می‌توانید این ساکولنت را در یک گلدان سفالی (نه پلاستیکی که می‌تواند آب زیادی را در خود نگه دارد) در تابستان در بیرون پرورش دهید. یک گلدان سفالی که به طور موثر رطوبت را از خاک دور می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند اگر تمایل به آبیاری بیش از حد گیاهان دارید یا انتظار دارید بارندگی شدیدتر از حد معمول باشد. انتخاب ظرفی با سوراخ های زهکشی مناسب به جلوگیری از پوسیدگی ریشه کمک می‌کند.

آن را با مخلوط گلدان کاکتوس با زهکشی خوب پر کنید تا گیاه خشک بماند. با این حال، گیاه را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک شده باشد. برای یک نخل ماداگاسکار گلدانی داخلی یا خارجی، ممکن است لازم باشد هر سه سال یک بار گلدان آن را تعویض کنید زیرا ضخیم، بلند و سنگین می‌شود و اگر در گلدان بزرگ‌تر و بادوام قرار نگیرد، ممکن است واژگون شود.

همیشه هنگام دست زدن به این گیاه به دلیل خارهای تیزش از دستکش و لباس باغبانی محافظ استفاده کنید.

آفات و بیماری‌های رایج گیاهی

این گونه نسبتاً مقاوم به بیماری است اگرچه در هنگام گل‌دهی در برابر شته‌ها آسیب پذیر است. مراقب مگس‌های سفید باشید که می‌توان با صابون‌های حشره کش آن‌ها را از بین برد. اگر گیاه علائم هجوم شدید آفت را نشان داد، قسمت‌های آسیب دیده را جدا کنید.

تعدادی از بیماری‌های قارچی می‌توانند نخل ماداگاسکار را در داخل یا خارج از خانه ایجاد کنند، از جمله لکه برگی، بوتریتیس (کپک خاکستری)، زنگ برگ (در شرایط مرطوب و مرطوب)، سفیدک پودری و بلایت جنوبی (قارچ خاکستری). به محض اینکه مشکلات قارچی را مشاهده کردید آن‌ها را با قارچ کش‌ها درمان کنید. یا، می‌توانید یک گیاه نخل ماداگاسکار را با محلول قارچی خانگی از آب و جوش شیرین درمان کنید.

سوالات متداول

نخل ماداگاسکار چه‌قدر رشد می‌کند؟

هنگامی که نخل ماداگاسکار در خارج از خانه رشد می‌کند، می‌تواند به ارتفاع 24 فوت برسد و مارپیچی از برگها در بالای آن قرار دارد. با این حال، زمانی که در داخل خانه رشد می‌کند، بسیار کوچک‌تر باقی می‌ماند و از ارتفاع فقط 6 فوت یا کمتر می‌رسد.

نخل ماداگاسکار در آفتاب مستقیم دوام می‌آورد؟

این نخل می‌تواند در آفتاب کامل رشد کند، اما در مناطق بسیار گرم، ممکن است به کمی سایه‌ نیاز داشته باشد؛ اگر درجه حرارت به بالای 100 درجه فارنهایت افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *