بلاگ بلومیک

ایده آل ترین روش نگهداری گل ژربرا و توصیه هایی برای عمر بیشتر این شاخه گل

ایده آل ترین روش نگهداری گل ژربرا و توصیه هایی برای عمر بیشتر این شاخه گل

گل ژربرا یکی از معروف ترین و پر کاربرد ترین انواع گل های زینتی است ؛ بنابراین آشنا شدن با روش نگه داری گل ژربرا اهمیت بالایی دارد. ژربرا از خانواده گل های آفتابگردان بوده و امروزه در سر تا سر جهان کشت می شود. روش نگه داری گل ژربرا متفاوت است ؛ مانند شیوه گلخانه ای ، آپارتمانی ، باغچه ای و مواردی از این قبیل. ژربرا در مدت زمان 2 -3 هفته نیز به صورت شاخه بریده در آب باقی می ماند و گزینه ای عالی برای هدیه دادن به شمار می رود. در ادامه این مقاله با روش نگه داری گل ژربرا و اطلاعاتی درباره آن آشنا خواهید شد.

3 راه آسان برای شناسایی گیاه ژربرا اصل​

  1. لبه گلبرگ های ژربرا دندانه دار است و چندین فرورفتگی کوچک بر روی لبه خارجی هر گلبرگ مشاهده می شود.
  2. گلبرگ های هم اندازه ژربرا در دو ردیف داخلی و خارجی گسترده شده اند.
  3. برگ های اصلی گیاه ژربرا مثلثی شکل و پهن هستند که به رنگ سبز تیره دیده می شوند.

آیا گل ژربرا بوی ناخوشایندی دارد؟​

گل ژربرا بوی تند و ناخوشایندی ندارد ؛ در واقع از این گل هیچ گونه بویی به مشام نمی رسد. یکی از دلایل استفاده از این گیاه در دسته گل ها و مراسم های مختلف این است که بو ندارد و حساسیت ایجاد نمی کند

چه فصلی مناسب تعویض گلدان ژربرا است؟​

ژربرا از آن دسته گیاهانی است که رشد اندکی دارند. درصد کمی از انواع مختلف گل ژربرا به شرایط سخت مقاوم هستند ؛ به همین علت ژربرا را عموما در دسته گیاهان آپارتمانی یا گیاهان بستر تابستانی قرار می دهند. اگر ژربرا را در گلدان آپارتمانی نگه داری می کنید ، بهتر است هر دو سال گلدان آن را با گلدان بزرگتری جایگزین کنید. گل دهی ژربرا از اواخر بهار آغاز می شود و تا اوایل زمستان ادامه دارد. با دانستن بهترین روش نگه داری گل ژربرا می توانید از گل دهی بیشتر گیاه ژربرا لذت ببرید.
ژربرا

روش نگه داری گل ژربرا در آپارتمان ​

نمی توان برای رشد و پرورش همه گیاهان یک شرایط را پیشنهاد داد ؛ چرا که هر گیاه با توجه به بافت برگ ها شرایط نگه داری مخصوص به خودش را دارد. برای نگه داری هر گیاه باید روش ها و شرایط ویژه نگه داری همان گیاه را بدانید. به همین منظور در ادامه این مقاله ، اصول و روش نگه داری گل ژربرا را برایتان آورده ایم:
1. فراهم کردن بهترین محیط برای رشد گیاه
اگر قصد نگه داری گلدان های کوچک ژربرا در آپارتمان را دارید باید آن را در مکان های مرتفع مانند روی میز یا روی پنجره بگذارید. ژربرا گیاهی است که به نور غیر مستقیم نیاز دارد ؛ پس بهتر است که این گیاه در معرض نور شدید آفتاب نباشد
2. آبیاری منظم
چنانچه ژربرا را در فضای باز و بیرون از خانه نگه داری می کنید بهتر است که یک بار در هفته بیشتر از حد لازم به آن آب دهید. گیاهانی که در زیر نور خورشید پرورش می یابند ، به آب بیشتری احتیاج دارند.
3. انتخاب خاک مناسب
ریشه گل ژربرا نباید تحت فشار زیاد قرار بگیرد. خاک مناسب گل ژربرا ، باید سبک و غنی از ریزمغذی ها باشد. ایده آل ترین خاک برای نگه داری گیاهان آپارتمانی از جمله ژربرا خاک شنی ، رسی یا ورمی کمپوست است. این خاک ها دارای مواد مغذی و فضاهای خالی زیاد می باشند که بهترین شرایط را برای رشد گیاه فراهم می کنند.

آیا گل ژربرا به رنگ آبی هم یافت می شود؟​

انواع مختلف گل ژربرا دامنه وسیعی از طیف های رنگی را شامل می شود. با این حال گل هایی با رنگ آبی و سبز در بین دسته گل ها بسیار نایاب هستند. عجیب است اما گل هایی با رنگ آبی و سبز هم در میان انواع مختلف ژربرا دیده می شوند. این دو رنگ اغلب به صورت مصنوعی به گیاه افزوده می شود ؛ با این حال ژربرا رنگ های گوناگونی دارد و می توانید ژربراهای بنفش یا زرد را به شکل رنگ هایی با طیف آبی و سبز ببینید.
آیا گل ژربرا به رنگ آبی هم یافت می شود؟​​

درست است که می گویند گل ژربرا به دمای سرد حساسیت نشان می دهد؟​

بله ، این گفته درست است و گل ژربرا به دمای بسیار سرد واکنش نشان می دهد. یک راه کاربردی برای اینکه دمای مناسب هر گیاه را بشناسید این است که از سرچشمه اصلی آن اطلاع پیدا کنید ؛ چرا که آب و هوای منطقه بومی هر گیاه بهترین شرایط برای رشد آن را نشان می دهد. اصالت گیاه ژربرا از آفریقای جنوبی بوده و آب و هوای این ناحیه گرم و خشک است. پیش از این مناسب ترین روش نگه داری گل ژربرا را شرح داده ایم. با این حال ، فراموش نکنید که در قدم اول باید شرایط مشابه خاستگاه این گیاه را ایجاد کنید.

آبیاری ژربرا در چه زمانی انجام می شود؟​

ژربرا ، به آبیاری منظم وابسته است ؛ مقدار این آب باید به گونه ای باشد که نه خاک روی گلدان خشک بماند و نه آب از لبه گلدان لبریز شود. حجم پیشنهادی آب ، 15-20 سی سی در هر هفته است. مقدار آب مورد نیاز ژربرا ، به اندازه آن و شرایط جوی محیط نیز بستگی دارد. اگر در منطقه ای با هوای خیلی گرم زندگی می کنید بهتر است دفعات یا حجم آبیاری این گیاه را بیشتر کنید.
چنانچه ژربرا را به صورت تک شاخه ای خریداری کرده اید بهتر است هر روز آب گلدان آن را عوض کنید تا مدت بیشتری تازه و شاداب بماند. اگر قصد آبیاری گیاه کامل ژربرا را دارید ، باید به خاک آن نگاه کنید ؛ خاک خشک و سفید نشان دهنده این است که گیاه به آب نیاز دارد. گرچه توصیه می شود که هر صد ساعت ( یا همان 3 الی 4 روز ) زمان مناسبی برای آبیاری گیاه کامل ژربرا است. علاوه بر این ها ، بهتر است که آبیاری را در صبح زود و پیش از تابش مستقیم خورشید انجام دهید.

هنگام خرید گل ژربرا حتما به این نکات توجه کنید​

اگر قصد خرید گل ژربرا به صورت شاخه ای را دارید ، بهتر است شاخه ای را انتخاب کنید که جوانه بسته تری دارد. گل های کاملا شکوفا ، مدتی از عمر خود را سپری کرده اند و به زودی پژمرده خواهند شد. شما می توانید با خرید گل هایی که جوانه شکوفا نشده دارند ، مدت زمان بیشتری از زیبایی و طراوت این گل لذت ببرید.
– برای شناسایی تازگی گل ژربرا می توانید انتهای خارجی گلبرگ آن را لمس کنید ؛ اگر انتهای گلبرگ سفت و محکم بود یعنی مدت زیادی از چیده شدن آن می گذرد اما اگر نرم و نازک بود یعنی تازه است.
به طور کلی ژربرا یکی از محبوب ترین گل های آفریقای جنوبی است که امروزه در سرتاسر جهان کشت می شود. گل های ژربرا به زیبایی و تنوع رنگ بالا شهرت جهانی دارند ، برای همین است که می توانید آن را به صورت تک شاخه ای در خیلی از دسته گل ها ببینید. فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و پرورش ژربرا بسیار آسان است ، به همین علت این گیاه در همه جای دنیا به وفور یافت می شود و قیمت ارزانی نیز دارد.
از شما سپاس گزاریم که تا پایان مقاله روش نگه داری گل ژربرا همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *