بلاگ بلومیک

بهترین روش برای نگه داری گل لیسیانتوس

بهترین روش برای نگه داری گل لیسیانتوس

روش نگهداری گل لیسیانتوس بسیار آسان است و همین امر سبب شده تا افراد زیادی برای زیبا سازی منزل به سراغ این گل زیبا بروند و از فرم گلدانی آن استفاده کنند. به همین سبب اشتراک گل لیسیانتوس همواره در بین مخاطبین ما طرفدار داشته. یکی از مهم ترین کاربردهای این گل استفاده از آن در دسته گل عروس است که برای این منظور بیشتر از رنگ سفید استفاده می شود. گلدان های لیسیانتوس مدت طولانی گل های با طراوت خواهند داشت ولی برای اینکه بتوان تعداد شکوفه ها را افزایش داد و گیاه را سر حال نگه داشت لازم است تا نکاتی مورد توجه قرار که در ادامه به این نکات خواهیم پرداخت و علاوه بر آن نحوه کاشت گیاه لیسیانتوس و شرایط نگهداری گل لیسیانتوس را نیز بررسی میکنیم.

این گیاه یکی از گیاهان بومی امریکا است و انواع متفاوتی دارد.
به دو نوع پا کوتاه و پا بلند دیده می شود که برای نگهداری در گلدان ، نوع پا کوتاه مناسب تر است. نوع پا بلند بیشتر در دسته گل ها به ویژه در دسته گل عروس کاربرد دارد. نوع گلدانی که همان نوع پا کوتاه است می تواند به قدی برابر 25 الی 60 سانتی متر برسد. برخی از این گیاهان گلبرگ های زیادی دارند که اصطلاحا به آن ها پُر پر گفته می شود و برخی نیز تعداد گلبرگ کم تری دارند که با کم پر معروفند. گل های پُر پر به دلیل زیبایی بیشتر ، در گل آرایی مورد توجه ویژه قرار می گیرند. لیسیانتوس بیشتر به رنگ سفید ، صورتی و بنفش دیده می شود. برگ های این گیاه فاقد دم برگ است و رنگ سبز یا سبز مایل به خاکستری دارد.

نحوه کاشت گیاه لیسیانتوس

کاشتن این گیاه به وسیله بذر انجام می شود. پیشنهاد می شود زمان کاشتن بذر در فصل بهار باشد البته که می توان این عمل را در فصل پاییز انجام داد ولی چون در این حالت نیاز بیشتری به جا به جایی و برقراری دمای مطلوب است توصیه می شود این کار صورت نگیرد زیرا که گیاه لیسیانتوس بسیار به جا به جایی حساس است. در ادامه مرحله به مرحله نحوه کاشت گیاه لیسیانتوس را خواهیم آموخت.

گلدان مناسب انتخاب کنید

در مرحله اول گلدانی را انتخاب کنید که از همه جهات مناسب گیاه شما باشد. برای این موضوع لازم است بدانید که می خواهید چه گونه ای از لیسیانتوس را پرورش دهید. اگر مایل به پرورش گونه های کوچک مثل لیسیانتوس صفیر باشید ، گلدانی که 7 تا 10 سانتی متر عمق دارد برای گیاه شما مناسب است اما در صورتی که بخواهید گونه ای مثل فلوریدا که بزرگ است را پرورش دهید ، عمق گلدان شما باید بیش از 10 سانتی متر باشد. لازم است تا کف گلدان سوراخ شود و از زیر گلدانی استفاده کنید.

خاک مناسب بریزید

با توجه به روش نگهداری گل لیسیانتوس خاکی که استفاده می کنید باید خشک و نچسبیده باشد. موضوع مهم در رابطه با خاک ، اسیدی یا بازی بودن آن است. شما باید تلاش کنید که خاک در محدوده pH خنثی قرار گیرد. یعنی مثلا اگر خاک اسیدی است آن را با سنگ آهک مخلوط کنید تا تعدیل یابد. برای سنجش pH می توانید از کیت پی هاش سنج کمک بگیرید. سعی کنید حدود سه سانتی متر از بالای گلدان خالی باشد و گلدان را کاملا پر نکنید. همان طور که پیش تر گفته شد بهتر است بذرها را در اوایل بهار بکارید.

شرایط نگهداری گل لیسیانتوس

در ابتدا لازم است بدانیم با توجه به شرایط نگهداری گل لیسیانتوس در باغچه کار بسیار سختی است از این رو بیش تر پرورش گلدانی آن رایج است. زیرا در این صورت می توان نور مناسب ، دمای مناسب ، خاک مناسب و همچنین میزان آب و در واقع میزان رطوبت مورد نیاز در خاک را بهتر کنترل کرد. اکنون این سوال پیش می آید که استاندارد نوردهی ، آب دهی و دما چگونه است؟ در ادامه به این موضوع به طور کامل خواهیم پرداخت.
بهترین روش برای نگه داری گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس به چه میزان آب در طول روز نیاز دارد؟

در ابتدای کاشت گل لیسیانتوس لازم است تا آبیاری بیشتری انجام گیرد زیرا که جوانه زدن نیاز به آب زیادی دارد. پس از جوانه زنی توصیه می شود تا قسمتی از بالای خاک مرطوب باشد اما توجه کنید که نباید آبیاری به شکلی باشد که خاک به طور کامل از آب اشباع شود و در این صورت ریشه گیاه آسیب خواهد دید و شکل گندیده به خود خواهد گرفت. به طور خلاصه بهتر است تا زمان جوانه زدن گیاه ، بذر را روزانه آب دهید و بعد از آن آبیاری می تواند به شکل یک روز در میان یا حتی دو روز در میان باشد. دوباره تاکید می شود از آب دهی بیش از حد و اشباع کردن خاک از آب جدا بپرهیزید. برای اینکه آبیاری بهتر انجام شود می توانید از اسپری استفاده کنید.

آیا نهال گل لیسیانتوس نیاز به انتقال دارد؟

بله ، این گیاه از آن دسته گیاهانی است که توصیه می شود به محض دیدن نخستین برگ به گلدان دیگری منتقل شود. دلیل این کار آن است که بتوان کنترل بهتری داشت و روش نگهداری گل لیسیانتوس به طور صحیح اجرایی کرد. همانطور که پیشتر در رابطه با گلدان مناسب گفته شد ، بهتر است تا با توجه به گونه گیاه ، گلدانی مناسب انتخاب کنید تا بتواند تمامی مراحل پرورش را به خوبی طی کند و فضای مناسبی برای رشد ریشه ها داشته باشد.

دمای مناسب گیاه

بهترین دما برای مراقبت از لیسیانتوس ، دمایی معادل 20 تا 24 درجه سانتی گراد است. در صورتی که در اوایل بهار همچنان سرما حاکم بود می توانید با کمک گرم کننده ها دما محیط را به دمای مطلوب گیاه خود نزدیک کنید. از آن جایی که این دما همان دمای اتاق است معمولا برای نگهداری از این گیاه در اتاق نیاز به کار خاصی از جهت دما نیست. باید بدانیم این گیاه نسبتا به سرما مقاوم است ولی برای شکوفه دهی بهتر لازم است تا روش نگهداری گل لیسیانتوس را به نحو احسن اجرایی کنیم تا بهترین نتیجه حاصل شود.

میزان نور خورشید مورد نیاز برای گل لیسیانتوس

روش نگهداری گل لیسیانتوس آن است که گیاه تحت نور غیر مستقیم خورشید باشد. این گیاه نیاز دارد تا حدود 6 ساعت در طول مدت روز نور خورشید دریافت کند.
در صورتی که به میزان کم تری در مواجهه با نور است توصیه می شود از لامپ فلورسنت و دیگر منابع نوری استفاده کنید تا این کمبود برای گیاه جبران شود. البته لازم به ذکر است که نور زیاد برای گیاه شما می تواند باعث مرگ شود زیرا که بر روی دما نیز موثر خواهد بود.

برای بهبود شکوفه دهی چه کنیم؟

لازم است تا هر چند وقت یکبار از گیاهان سرکشی کنید و به محض مشاهده زردی در قسمت برگ و یا ساقه آن قسمت را به طور کامل حذف کنید.در صورت عدم رسیدگی و باقی گذاشتن این بخش ها در گیاه ممکن است گیاه شما بیمار شود و نه تنها از شکوفه دهی می کاهد بلکه ممکن است باعث مرگ کلی گیاه و سرایت بیماری به دیگر گلدان ها شود.

خلاصه ای از آن چه در مقاله روش نگهداری گل لیسیانتوس آموختیم

لیسیانتوس یکی از زیباترین گیاهانی است که در گل آرایی استفاده می شود. دمای مطلوب گیاه 20 تا 24 درجه است و به حدود 6 ساعت نوردهی با نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.
آب دهی به این گیاه باید کنترل شده باشد و به میزان متوسطی از آب نیاز دارد.خاک مناسب برای این گیاه محدوده پی هاش خنثی است. در مجموع روش نگهداری گل لیسیانتوس خیلی پیچیده نیست و با رعایت چند نکته می توان گیاهی شاداب و پر گل داشت. نحوه کاشت گیاه لیسیانتوس و شرایط نگهداری گل لیسیانتوس نیز در این مقاله بررسی شد. از شما ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

شما می توانید در سیستم اشتراک گل تیم ما مشترک شوید و براساس تعداد سفارش‌های خود هر هفته و یا هر ماه گل لیسیانتوس دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *