بلاگ بلومیک

آشنایی با روش نگهداری گل آلستر و توصیه هایی برای گل دهی بیشتر

آشنایی با روش نگهداری گل آلستر و توصیه هایی برای گل دهی بیشتر

در این مقاله از سایت اشتراک گل بلومیک به روش نگهداری گل آلستر و پیشنهاداتی برای افزایش گل دهی این گیاه خواهیم پرداخت.یکی از گیاهان مقاوم که هرساله در تابستان شکوفه می‌ دهد ، آلستر است. آلستر که با نام های آلسترومریا ، سوسن پرو ، زنبق اینکا و سوسن طوطی نیز شناخته می شود ، رنگ های بسیار مختلفی دارد. صحبت از تنوع رنگی گل آلستر شد ، دامنه رنگ این گل بسیار وسیع بوده و شما می ‌توانید انواعی از آلسترهای سفید ، زرد ، بنفش و قرمز را در دسته گل‌ های مختلف ببینید. البته در سال ‌های اخیر آلسترهای دو رگه هم در آزمایشگاه‌ ها کشت می‌ شوند و طی سال های آینده شاهد رنگ ‌های متنوع تری از این گل خواهیم بود.

چرا اخیرا گل آلستر محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

آلستر از آن دسته گیاهان گرمسیری است که مقاومت و سختی زیادی نسبت به تغییر شرایط محیطی نشان می دهد. علاوه بر این ، روش نگهداری گل آلستر بسیار آسان است و بسیاری از افراد می توانند این گل را در باغچه یا گلخانه پرورش دهند.

روش نگهداری گل آلستر در منزل

نور ، آب و خاک مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه را تامین می کنند ؛ انجام واکنش های شیمیایی درون گیاه نیز به دمای محیط وابسته است. برای رشد و پرورش گل آلستر باید شرایط بهینه و ایده آل را در هر کدام از موارد چهارگانه بالا ایجاد کنید:
  1. نور

گل آلستر یک گیاه نور دوست است. هرچه نور محیط بیشتر باشد ، میزان گل دهی و کیفیت گل ها افزایش پیدا می کند. حداقل زمان لازم برای گل دهی مناسب آلستر ، 12 ساعت در روز است. با این حال توصیه می شود که در زمستان زمان نوردهی را تا 14 ساعت در روز افزایش دهید.

  1. آبیاری

ریشه آلستر به صورت سطحی رشد می کند و وارد قسمت های عمقی خاک نمی شود. بنابراین آبیاری این گیاه باید به مقدار کم و در فواصل زمانی کوتاه صورت بگیرد.

  1. خاک

ریشه گیاه آلستر قدرت نفوذ چندانی ندارد. در معتبرترین مقاله های آشنایی با روش نگهداری گل آلستر ، توصیه می شود که این گیاه را در خاک های سبک و متخلخل بکارید یا با استفاده از کمپوست، خاک را سبک کنید.

  1. دما

دمای کمتر از 9 درجه رشد این گیاه را به شدت کند می کند و دماهای بالاتر از 17 درجه هم باعث کاهش گل دهی می شوند. دمای ایده آل برای رشد و نگهداری آلستر ، 14 درجه بوده و اوج گلدهی آلستر در فصل بهار مشاهده می شود.

آشنایی با روش نگهداری گل آلستر و توصیه هایی برای گل دهی بیشتر

آیا گیاه آلستر خاصیت دارویی هم دارد؟

مواد غذایی مختلف در ریشه گیاه آلستر ذخیره می‌ شوند تا گیاه را برای شرایط سخت آب و هوایی آماده کنند. ریشه این گیاه به صورت غده‌ایی وجود داشته و منبع خوبی برای استفاده‌ های دارویی و درمان‌ بیماری ‌های مختلف است. برای مثال ریشه آلستر را در آب می‌ جوشانند و از آن برای بهبود مشکلات گوارشی مانند دل درد و نفخ استفاده می‌ کنند. بسته به روش نگهداری گل آلستر ، در ریشه آن سایر مواد مغذی مانند پروتئین ، نشاسته ، فسفر و یتامین C نیز ذخیره می شود. با این حال توجه داشته باشید که گلبرگ ‌های آلستر سمی بوده و ممکن است باعث بروز مسمومیت‌ های سیستم گوارشی شود.

تکثیر آلستر با استفاده از تقسیم ریشه ؛ روشی که بهتر است انجام ندهید

بعد از دانستن روش نگهداری گل آلستر ، بهتر است که با روش تکثیر آن آشنا شوید. یکی از راه‌ های تکثیر گیاه آلستر ، تقسیم ریشه غده مانند آن به بخش‌های مختلف است. این گیاه غده‌های متعدد و چندبخشی ایجاد می‌کند که با جداکردن و کاشتن دوباره آنها می ‌توانید این گیاه را تکثیر کنید. برای اینکه قسمت‌ های مختلف ریشه، یک گیاه دیگر را تولید کنند، حتما باید مستقل باشند و بخشی از یک غده منفرد و سالم را تشکیل بدهد. البته گیاه آلستر از جدا کردن ریشه اش استقبال زیادی نمی کند ؛ پس بهتر است که هر چند سال یکبار این تقسیم بندی را انجام دهید. حتی برخی از انواع آلستر عکس العمل شدیدی به این تقسیم نشان می دهند و تا 1 الی 2 سال بعد از تقسیم ، شکوفه نمی ‌دهند.

بهترین شیوه برای چیدن شکوفه های آلستر

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد حین چیدن شکوفه های آلستر انجام می‌ دهند ، قطع کردن ساقه آن با یک شی تیز است.
این کار باعث می‌ شود که رشد گیاه کندتر شده و تعداد شکوفه های آن به شدت کاهش یابد. شیوه اصولی برای چیدن شکوفه های این گیاه به این صورت است که ساقه را با دست خود می گیرید و آن را به آرامی به بالا می کشید. به این طریق ، بعد از جدا شدن ساقه از پایه ، در همان محل ساقه های دیگری رشد می کنند و شکوفه می دهند. بعد از جدا کردن ساقه از محل اتصال آن به پایه می توانید ساقه آن را به اندازه دلخواه برش بزنید و برگ های انتهایی را جدا کنید. با دانستن روش نگهداری گل آلستر و شیوه های مراقبت از آن می توانید گل دهی این گیاه را افزایش دهید و زمان زیادی از زیبایی و طراوات گل های آن لذت ببرید.

 راه آسان برای تشخیص گل آلستر از لیلیوم مینیاتوری

گل آلستر همانند لیلیوم مینیاتوری دارای شش گلبرگ با اندازه های یکسان است ؛ به همین علت بسیاری از افراد این دو گل را با هم اشتباه می گیرند. بهترین راه برای شناخت گل آلستر مشاهده دقیق گلبرگ های آن است. بر روی سه گلبرگ آلستر ، خال های ریز و درشتی دیده می شود. در واقع هر شش گلبرگ لیلیوم مینیاتوری ساده و هم شکل هستند ؛ اما سه گلبرگ آلستر با سه گلبرگ دیگر تفاوت دارند. روش دوم اینکه در گل لیلیوم مینیاتوری ، فیلامنت پرچم عموما به رنگ های سبز و زرد دیده می شود ؛ اما در گل آلستر ، فیلامنت پرچم به رنگ همان گل است. به تصویر زیر نگاه کنید ، رنگ فیلامنت های پرچم به همان رنگ گلبرگ هاست ؛ پس این گل ، آلستر است.

گل آلستر را از چنگ این جانوران نجات دهید!

ممکن است یک روز که به گل های باغچه تان سر می زنید متوجه شوید که خبری از شکوفه های کوچک آلسترتان نیست! دور و بر گلدان را نگاه کنید ، احتمالا یک لیسه یا حلزون همان اطراف پیدا خواهید کرد ؛ شک نکنید کار همان جانور کندرو است.
لیسه ها و حلزون ها علاقه زیادی به خوردن شکوفه ها و بخش های مختلف یک گیاه دارند. برای جلوگیری از خورده شدن بقیه گیاهتان بهتر است که در همان روزهای اولیه از موانع و طعمه های سازگار با محیط زیست استفاده کنید.

ممکن است در زمستان ، بارندگی زیاد یا رطوبت بالای هوا به ریشه گیاه آلستر آسیب بزند و آن را بپوشاند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است که مکان گیاه را تغییر بدهید و یا در زمان بارندگی روی آن را بپوشانید. کاهش حجم و تعداد دفعات آبیاری نیز کمک شایانی به جلوگیری از پوسیده شدن ریشه گیاه می کند.

کدام گل ها برای هدیه دادن مناسب ترند؟
قبل از اینکه یک گل را برای هدیه دادن یا برای قرار دادن در گلدان محل کار یا منزل خریداری کنید ، باید به 2 نکته توجه داشته باشید:
معنی و نماد گل انتخابی 2. طول عمر گل مورد نظر (که هر چه بیشتر باشد بهتر است.)

  • معنی و نماد گل انتخابی : انواع گل های زینتی مفهوم خاصی را منتقل می کنند ؛ برای مثال گل رز زرد انتقال دهنده مفهوم دوستی و گل آلستر نماد حمایت عاطفی و از خود گذشتگی است.
  • طول عمر گل مورد نظر : هر چه گل طول عمر بیشتری داشته باشد ، مدت زمان بیشتری به محیط زیبایی می بخشد.  اگر روش نگهداری گل آلستر را بدانید ، تا دو هفته به صورت شاخه بریده در گلدان سالم می ماند.

اشتراک گل تیم بلومیک مجموعه ای از افراد پر انرژی و مجرب است که اولین سیستم اشتراک گل را در ایران راه اندازی کرده اند. بعد از ثبت اشتراک آلستر در بلومیک می توانید پکیج گل های دلخواهتان را سفارش دهید و آن را هر هفته ، هر دو هفته یا هر ماه دریافت کنید. با بلومیک ، گل های با طراوات مهمان همیشگی منزل و محیط کار شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *