بلاگ بلومیک

آموزش روش نگهداری گل میخک

آموزش روش نگهداری گل میخک
قبل از آنکه به شرایط و روش های نگهداری از گل میخک بپردازیم، بد نیست معرفی کوتاهی از آن داشته باشیم. میخک؛ از گل های بسیار زیبا که هم در خانه داخل گلدان و هم در محیط بیرون مثل باغچه قابل پرورش و نگهداری است. گل میخک انواع مختلفی همچون گل میخک بنفش، صورتی و قرمز دارد. توجه داشته باشید که گل میخک با گیاه میخک ژاپنی و هندی تفاوت دارد، آنها گلدهی به این شکل ندارند و برگ هایی سبز رنگ دارند. نام علمی گل میخک “Caryophillus Dianthus” است که به گفته برخی منابع، از کلمه تاجگذاری نشات گرفته می‌شود. در گذشته این گل در مراسم تاجگذاری به عنوان تاج یا در قسمتی از آن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از نظر نمادین؛ گل میخک صورتی یا قرمز کم رنگ نشانگر تحسین و تمجید و میخک قرمز، بیانگر حس عمیق عشق است. در ادامه مقاله اشتراک گل بلومیک میتوانید روش صحیح نگهداری گل میخک را اموزش ببینید.

ویژگی های گل میخک

در کنار ظاهر زیبای گل میخک، دلیل دیگری برای پرطرفداری آن نیز وجود دارد. در ایران علاوه بر مصارف زینتی، در طب سنتی نیز مصارف بسیاری دارد. از جمله خواص و کاربرد های دارویی گل میخک، رفع دندان درد و گوش درد، تقویت حافظه، سردرد، ضعف اعصاب و … کاربرد های بسیاری دارد. همین امر؛ دلیل دیگری بر محبوبیت گل میخک است. بسیاری افراد آنرا کنار هر لیوان چای خود مصرف می‌کنند.

شرایط نگهداری از گل میخک

برای نگهداری از این گل، نیاز است که برخی شرایط در کنار هم برای آن فراهم گردد. شرایط خیلی سختی ندارد، اما سهل انگاری در نگهداری از گل میخک، قطعا گیاه را از بین می‌برد.
 • میزان آبدهی
 • گل میخک نیاز به رطوبت همیشگی دارد، اما نباید غرق آب و همیشه خیس باشد. از طرفی نمی‌توان نسخه ای همیشگی و ثابت برای آن پیشنهاد کرد، چرا که شرایط دما، نور و بافت خاک در این امر بسیار تاثیر گذار است. درصورتی که در گلدان نگهداری میکنید، اگر به مقدار زیاد به آن آب دهید، ریشه گیاه دچار پوسیدگی می‌شود و از بین میرود. در مقابل کم آبی آن باعث خشک شدن گلبرگ های گیاه می‌شود. بهترین پیشنهادی که می‌توانیم برای آبیاری گل میخک به شما بدهیم، 2 سانتی متر بالای خاک در زمان خشک شدن خاک است.

  • نور

  به طور کلی، گیاه میخک به محیطی با نور کامل یا نیم سایه نیاز دارد، اما باید از تابش مستقیم نور آفتاب به دور باشد. میخک های گلدانی، به صورت خمیده به سمت نور آفتاب رشد می‌کنند، اگر در گلدان از گل میخک نگهداری میکنید، بهتر است که هر روز گیاه را بچرخانید تا از هر سمت نور کافی به آن برسد و رشدی زیباتر داشته باشد. گلدان های خانگی میخک، بهتر است که در کنار پنجره های نورگیر قرار گیرند تا نور کافی داشته باشند.

  • دما

  انواع مختلف میخک، شرایط دمایی متفاوتی را نیازمند هستند. اما به طور کلی با هوای خنک سازگاری بهتری دارند. بهترین دمای پیشنهادی در روز 18 تا 22 درجه و در شب هنگام تقریبا 10 درجه، برای گل میخک شرایط مناسب و مساعدی است.

  • خاک

  میخک به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد اما در خاک شنی، رشد و ماندگاری بهتری خواهد داشت. خاک هایی که بافتی فشرده و سنگین دارند، مانع رشد مناسب گل میخک می‌شوند. اگر از این دست خاک ها داخل گلدان دارید، برای سبک کردن بافت آن، مقداری پیت ماس، کوکوپیت یا پرلیت و کود پوسیده اضافه کنید تا هم خاک از حالت فشردگی خارج گردد و هم سبک تر گردد.

  برای تعویض گلدان، این نکته را توجه کنید که هنگام جا به جایی، به ریشه گیاه آسیب نرسد و هنگام کاشت گل خیلی عمیق به داخل خاک فرو نرود.

  • کوددهی

  هر موجود زنده‌ای نیاز به خوراک دارد، گیاهان نیز از این قضیه مستثنی نیستند. یکی از عوامل بسیار مهم در پرورش گل میخک کوددهی آن است. اما گل میخک نسبت به دیگر گل ها نیاز بیشتری به کود دارد. وجود عنصری همچون نیتروژن در کود ها باعث افزایش رشد میخک می‌شود. پس استفاده از کود های مناسب برای گل بسیار حائز اهمیت است. روش استفاده از هر کود با دیگری متفاوت است، پس برای طریقه مصرف به کود تهیه شده چرجوع کنید.

  • گل دهی

  گیاه میخک معمولا در تابستان گلدهی دارد و شکوفه های آن از اواخر بهار و اوایل پاییز قابل مشاهده هستند. تعجبی ندارد که گلهای میخکی که در گلخانه نگهداری میشوند، در تمام فصول سال گل دارند و گل دهی می‌کنند چرا که دما و شرایط نگهداری در گلخانه کاملا مناسب گلدهی این گل است.

  روش های تکثیر گل میخک

  گل میخک به دو روش قلمه زدن و کاشت بذر صورت می‌گیرد.

  • بذر

  این روش برای همه آشنا است. بذر به راحتی از فروشگاه های عرضه کننده گل و گیاه قابل تهیه است. کاشت بذر بهتر است بین 2 تا سه ماه قبل از آخرین سرمای سال صورت گیرد. بذر ها به فاصله 2 تا 3 سانتی متری یک دیگر بر سطح خاک باید پخش گردند، و روی آن لایه ای نازک خاک ریخته می‌شود و سپس آبیاری میگردد.

  • قلمه زدن

  برای قلمه گرفتن از میخک، حتما توجه کنید که از گیاه سالم و بدون آفت قلمه را انتخاب کنید. قلمه ای که انتخاب میکنید نیاز نیست صد درصد گل داشته باشد، همین که ساقه سالم باشد کافی است. برش را با استفاده از یک قیچی تمیز و تیز (که به گیاه آسیبی نبیند) باید از زیر گره ساقه بزنید. معمولا برای بیشتر شدن احتمال جوانه زدن، ساقه هارا با هورمون های تقویتی آغشته می‌کنند. قلمه را داخل خاک مناسب مثل ماسه بکارید و از آن مراقبت کنید. بعد از کاشت ساقه، روی گلدان را با سلفون یا پلاستیک ایزوله کنید تا محیطی مرطوب برای آن به وجود بیاید(قبل از اینکار حتما خاک را مرطوب کنید). بعد از 3 ال 4 هفته شاهد ریشه دادن قلمه ها خواهید بود.

  اشتراک بلومیکدر این مقاله سعی کردیم، به تمام نکات مربوط به نگهداری و تکثیر گل میخک بپردازیم. اما به طور کلی نگهداری از هر گیاهی، نیازمند تجربه کوچکی در این زمینه است، پس اگر در نگهداری از آن با مشکل مواجه شدید و شکست خوردید، نا امید نشوید و دوباره تلاش کنید. برای آکاهی بیشتر نسبت به شرایط نگهداری از انواع گل و گیاه آپارتمانی به دیگر مقالات سایت بلومیک مراجعه کنید. شما برای خرید اشتراک گل میخک میتوانید به بخش مربوطه مراجعه کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *